Stipendijos mainams, studijoms ir praktikai JAV

Elenos Olivo, NYU Photo Bureau (Flickr.com) nuotr.
Jungtinės Amerikos Valstijos jau seniai linksniuojamos kaip svajonių šalis. Nors patį titulą galimą kvestionuoti, neginčytina yra tai, kad nesuskaičiuojama galybė moksleivių bei studentų paslapčia svajoja ten nuvykti metams ar keleriems, bet dėl finansinių sumetimų šio plano atsisako. Tad pristatau keletą stipendijų mainams, studijoms bei praktikai JAV.
1. ExCEL
KAS?
Kultūros, švietimo ir lyderystės mainų programa (angl. The Exchanges for Culture, Education and Leadership program) gabiems ir talentingiems Lietuvos vidurinių mokyklų ir gimnazijų moksleiviams, teikianti stipendiją vieneriems mokslo metams JAV.
KAM?
Konkursas yra atviras visiems moksleiviams, kurie atitinka šiuos programos reikalavimus:
- yra Lietuvos piliečiai
- gerai moka anglų kalbą
- gerai mokosi vidurinėje mokykloje
- geba greitai prisitaikyti naujoje kultūrinėje aplinkoje
- šiuo metu mokosi 9-oje klasėje
- yra gimę 1994 m. liepos 15 d. – 1996 m. liepos 15 d.
KAIP?
Pirmąją testavimo dalį sudarys trumpas anglų kalbos testas, trunkantis 30 minučių. Moksleiviai, pakviesti į antrąjį turą, kitą dieną rašys tris rašinius anglų kalba ir atliks dar vieną sudėtingesnį anglų kalbos testą. Antrasis turas tęsis 3,5 valandos. Galiausiai laukia interviu.
KAM DĖKOTI?
Programos ExCEL administratorius – organizacija „American Councils“. Programą remia Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Vilniuje ir privatūs rėmėjai iš Lietuvos ir JAV.
KUR RASTI DAUGIAU INFORMACIJOS?
http://vilnius.usembassy.gov/excel_proposal.html
KAIP YRA IŠ TIKRŲJŲ?
„ExCEL išsiskiria tuo, kad viskas yra sumokėta ir mokinys Amerikoje gauna 125 JAV dolerių stipendiją per mėnesį. Man tai buvo labai svarbu, nes nemanau, kad mano šeima būtų norėjusi sumokėti milžiniškas sumas už mano mainus. Šiai mainų programai yra labai svarbi savanorystė, todėl organizatoriai nori, kad per metus mes atliktume ne mažiau kaip 30 valandų savanoriško darbo. Kadangi šios programos pagrindinė rengėja yra Amerikos ambasada Lietuvoje, teko galimybė pabūti tiek Lietuvos ambasadoje Amerikoje, tiek Amerikos ambasadoje Lietuvoje, kas, manau, yra neįkainojama patirtis“, – teigia iš JAV neseniai sugrįžusi 16-metė Vilniaus jėzuitų gimnazijos auklėtinė Dovilė Bogušytė.
Mergina džiaugėsi, kad išvykusiais moksleiviais nuolat rūpinamasi – kiekvieną mėnesį atlikinėjamos apklausos apie gyvenimo kokybę, įspūdžius, patirtus sunkumus, bendraujama su paskirtu koordinatoriumi, organizuojami įvairūs teminiai seminarai bei mokymai.
Paklausus Dovilės, kokio, jos manymu, žmogaus ExCEL atrankos komisija ieško, gimnazistė atsakė: „Jie ieško esamų arba potencialių lyderių. Organizatoriai pabrėžia gerus pažymius, bet nesu tikra, ar tai yra pagrindinis kriterijus. Mano nuomone, mokinys turėtų būti pakankamai lengvai bendraujantis, kad lengviau susirastų draugų, aktyvus, t.y. lankyti būrelius, savanoriauti ar kažkuo prisidėti prie bendruomeninės veiklos. Žmogus turėtų būti lengvai prisitaikantis, kad nebūtų sunku įprasti prie kitos kultūros, ir atsakingas, nes juk Amerikoje jis reprezentuos Lietuvą ir atliks vos ne ambasadoriaus pareigas“.
2. ASSIST
KAS?
ASSIST stipendija, suteikianti Lietuvos vidurinių mokyklų dešimtų klasių moksleiviams galimybę metus laiko (vienuoliktoje klasėje) mokytis JAV privačiose mokyklose (angliškai dar vadinamomis independent, college preparatory, prep arba boarding schools).
KAM?
Konkursas yra atviras visiems moksleiviams, kurie atitinka šiuos programos reikalavimus:
- yra Lietuvos piliečiai
- gerai moka anglų kalbą
- gerai mokosi vidurinėje mokykloje ar gimnazijoje
- geba greitai prisitaikyti naujoje kultūrinėje aplinkoje
- šiuo metu mokosi 10-oje klasėje
KAIP?
Konkurse yra 3 etapai:
I etapas. Dokumentų-paraiškos rengimas
II etapas. Anglų kalbos testas. Į jį kviečiami moksleiviai, kurie pateikė laiku ir visus reikalavimus atitinkančius dokumentus
III etapas. Interviu. Kviečiami moksleiviai įvertinus visus dokumentus ir anglų kalbos žinias. Interviu veda iš JAV atvykę, didelę pedagoginio darbo praktiką turintys ASSIST valdybos nariai.
KAM DĖKOTI?
JAV privačių mokyklų asociacijos įkurtai pelno nesiekiančiai organizacijai ASSIST bei Kazickų šeimos fondui.
KUR RASTI DAUGIAU INFORMACIJOS?
http://www.assist-inc.org/prospective-candidates/application-instructions/lithuania
KAIP YRA IŠ TIKRŲJŲ?
ASSIST stipendiją gavusi Ugnė Mitrikevičiūtė tikina, kad ASSIST skiria ypatingą dėmesį savo moksleiviams:
„Atsakingi žmonės skiria laiko su tavimi susipažinti ir tave suprasti (ne veltui interviu dalyvauja psichologas). O ir mokykla JAV yra parenkama itin kruopščiai. Stengiamasi surasti teisingą akademinį, popamokinės veiklos ir netgi vietovės atitikmenį kiekvienam ASSIST mokiniui. Taip pat itin džiaugiuosi skiriamu dėmesiu visiems buvusiems studentams ir jų įtraukimu į ASSIST renginius. Kiekvieną kartą gaudama ASSIST naujienlaiškį prisimenu tuos tobulai praleistus ir gyvenimą pakeitusius metus“.
Pasiteiravus, į kokius, jos manymu, moksleivius ASSIST atrankos komisija atkreipia dėmesį, Ugnė atsakė:
„Manau, kad svarbiausia, kokia esi asmenybė: draugiškumas, atvirumas, nuoširdumas yra jų ieškomi kriterijai. Didelis privalumas, aišku, stiprus akademinis background’as, juk važiuojama mokytis visų akademinių dalykų anglų kalba geriausiose privačiose mokyklose. ASSIST komisijai taip pat svarbi popamokinė veikla – menai, sportas ar debatai – kuri atskleidžia daugiau apie asmenybę“.
3. FULBRIGHT
KAS?
Fulbright antrosios pakopos studijų programa (angl. The Fulbright Graduate Student Program) teikia stipendijas Lietuvos piliečiams, kurie pageidauja studijuoti JAV universitetuose magistro, doktorantūros ar laipsnio nesuteikiančiose programose. Senatoriaus Jameso Williamo Fulbrighto stipendija yra skiriama apmokėti vienerių metų mokestį už mokslą JAV universitete, kelionės, draudimo ir pragyvenimo išlaidas.
KAM?
Bakalauro diplomą turintiems studentams.
KAIP?
Stipendiją gali gauti Lietuvos piliečiai ar nuolatiniai gyventojai, kurie turi bakalauro diplomus (ar gaus ne vėliau kaip 2014 m. vasarą). Paraiškoje reikia aiškiai nurodyti siekiamo laipsnio, studijų bei karjeros tikslus. Iš finalininkų bus reikalaujamas TOEFL egzamino rezultatas. Paraiškų priėmimo terminas – 2014 m. gegužės 1 d.
KAM DĖKOTI?
Fulbright programą finansuoja JAV Valstybės departamento Švietimo ir kultūros skyrius (Bureau of Educational and Cultural Affairs), vadovaudamasis Fulbright stipendijų tarybos nustatytomis gairėmis.
KUR RASTI DAUGIAU INFORMACIJOS?
http://vilnius.usembassy.gov/resources/educational-exchanges2/fulbright-graduate-student-program.html
KAIP YRA IŠ TIKRŲJŲ?
„Iš Lietuvos išvažiuoti nusprendžiau paskutiniais bakalauro studijų metais, nes norėjau mokytis antropologijos, o Lietuvoje tuo metu nebuvo nei antropologijos magistrantūros, nei doktorantūros“, – teigia Ieva Jusionytė.
Mergina gavo Fulbright stipendiją ir išvyko į Brandeiso universitetą Bostone.
O šiais metais buvusi Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentė Augustina Radžiūnaitė gavo Fulbright stipendiją architektūros magistro studijoms Kalifornijos politechnikos universitete.
„Be inžinerinės architektūros studijų VGTU baigiau ir architektūros bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje, keletą metų dirbau. Dabar norėčiau įgyti pritaikomų žinių projektavimo, grįsto ekologinės pusiausvyros principais, srityje. Man įdomu, kaip maksimaliai tausoti natūralius išteklius ir kurti aplinką, kuri būtų kiek įmanoma mažiau žalinga žmogaus sveikatai“, – sakė A. Radžiūnaitė.
Pasak Fulbright absolvento Danieliaus Pivoriūno, prasibrauti pro Fulbright konkurso reikalavimus nėra sunku, bet reikia išpildyti vieną svarbiausių kriterijų – reikia dirbti.
„Norėdamas pasinaudoti Fulbright programos galimybėmis turi parengti projektą, iš kurio būtų matyti, kokius darbus žadate atlikti JAV ir kokių rezultatų tikitės. Svarbu, kad tie rezultatai būtų naudingi abiem pusėms, t. y. ir JAV, ir Lietuvai“.
4. BAFF STUDIJŲ STIPENDIJA
KAS?
Studijų stipendija (iki 25 000 JAV dolerių) skirta studijuoti antrosios pakopos (magistrantūros) išsilavinimo laipsnį suteikiančiose JAV įstaigose. Finansinė parama skirta kompensuoti privalomąjį studijų mokestį geriausiose verslo, atitinkamo lygio techninių bei tiksliųjų mokslų mokyklose, gerai vertinamose teisės bei medicinos aukštesniosiose mokyklose. Taip pat stipendija iš dalies kompensuoja apgyvendinimo bei pragyvenimo išlaidas.
KAM?
Studijų stipendijos programa yra skirta Lietuvos, Latvijos bei Estijos piliečiams (bei asmenims, turintiems leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, Latvijoje bei Estijoje), baigusiems bakalauro studijas.
KAIP?
Pretenduojama internetu pateikiant paraišką dalyvauti atrankoje, asmens dokumento kopiją, CV, motyvacinį laišką, universiteto diplomo kopiją, akademinių pasiekimų išrašus, 2 rekomendacinius laiškus (akademinį ir profesinį) bei priimančio universiteto patvirtinimą. Svarbiausi atrankos kriterijai yra kandidatų motyvacija ir aiški ateities vizija, atitikimas fondo misijai, akademiniai ir profesiniai pasiekimai, taip pat anglų kalbos žinios. Visi BAFF programų dalyviai, pasibaigus programai, privalo ne mažiau kaip dvejiems metams grįžti į tėvynę.
KAM DĖKOTI?
Baltijos–Amerikos laisvės fondui (Baltic – American Freedom Foundation, BAFF)
KUR RASTI DAUGIAU INFORMACIJOS?
http://www.balticamericanfreedomfoundation.org/graduate/
5. BAFF TARPTAUTINĖ PRAKTIKA
KAS?
Profesinės stažuotės programa, suteikianti galimybę studentams ir absolventams atlikti 6–12 mėnesių praktiką įvairiose JAV verslo kompanijose ar nevyriausybinėse organizacijose. Praktikantai per metus gali gauti iki 30 tūkst. JAV dolerių stipendiją.
KAM?
Studijų stipendijos programa yra skirta bakalauro, magistro ir doktorantūros studentams ir absolventams; Lietuvos, Latvijos bei Estijos piliečiams (bei asmenims, turintiems leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, Latvijoje bei Estijoje).
KAIP?
Svarbiausi praktikantų atrankos kriterijai yra kandidatų motyvacija ir aiški ateities vizija, atitikimas fondo misijai, akademiniai ir profesiniai pasiekimai, taip pat anglų kalbos žinios. Pasibaigus praktikai visi gavusieji stipendijas turės bent dvejiems metams grįžti į Baltijos šalis, kad įgytas žinias ir įgūdžius panaudotų vietiniam verslui, socialinei, politinei ir akademinei sričiai plėtoti.
KAM DĖKOTI?
Baltijos–Amerikos laisvės fondui (Baltic–American Freedom Foundation, BAFF)
KUR RASTI DAUGIAU INFORMACIJOS?
http://www.balticamericanfreedomfoundation.org/internship/
KAIP YRA IŠ TIKRŲJŲ?
Profesinės stažuotės programoje dalyvavusi latvė Tija Tuherma yra įsitikinusi: „Svarbiausia turėti itin konkrečius tikslus praktikai JAV ir aiškų veiksmų planą, kurį įgyvendinsi sugrįžęs atgal į savo šalį“. Mergina prasitaria, kad „atrankos komisija taip pat dažnai paklausia apie planą B tuo atveju, jeigu negautum stipendijos. Turi būti pasiruošęs“.
6. STIPENDIJOS SPORTININKAMS
KAS?
Universitetų teikiamos stipendijos
KAM?
Sportinėje veikloje pasižymintiems moksleiviams bei studentams
KAIP?
18 mėn. iki studijų pradžios: studijų vietos paieška, kreipimasis į aukštąsias mokyklas, rengimasis testams.
12-9 mėn. iki studijų pradžios: reikalingų dokumentų paruošimas:
- paraiškos forma
- stojimo mokestis
- esė
- finansinė pažyma
- brandos atestatas/akademinis išrašas
- rekomendacijos
- anglų kalbos testas (TOEFL)
- papildomi egzaminai (SAT)
- mokyklos administracijos pažyma apie mokyklos baigimo terminus
- motyvacinis laiškas
4-3 mėn. iki studijų pradžios: kreipimasis į JAV ambasadą dėl vizos, kelionės organizavimas.
KAM DĖKOTI?
Universitetams ir sau.
KUR RASTI DAUGIAU INFORMACIJOS?
Mindaugo Beliausko instrukcija, kaip išvykti į Ameriką ir ten sportuojant studijuoti nemokamai:
http://www.kurstoti.lt/s/1603/studijos-jav-nemokamai-tai-realu-ir-igyvendinama
Stipendijų paieška:
www.sport-scholarships.com/en/
www.fundingusstudy.org
www.edupass.org/finaid/undergraduate.phtml
www.educationusa.info
www.fastweb.com
KAIP YRA IŠ TIKRŲJŲ?
„Visi be išimties būtumėte nustebę, sužinoję, kokio dydžio pinigai verda sporto departamentuose, kiekvieno save gerbiančio universiteto biudžetuose. Šią akimirką net ir aš pats nustembu pagalvojęs, kad turbūt 1/3 iš savo buvusių klasės draugų būtų galėję parduoti savo šiokį tokį sportininko talentą universitetui mainais už nemokamą mokslą, gyvenimą, maitinimą, knygas ir sveikatos draudimą, kuris čia, kaip žinoma, yra itin nepigus – kitais žodžiais mainais už „pilną“ stipendiją (angl. full ride scholarship). Studijų kaina Amerikoje svyruoja 20 000 – 60 000 JAV dolerių per metus, už visus aukščiau išvardintus dalykus. Gerai besimokančiam studentui galima gauti iki 50 proc. šios sumos, padengtos akademine stipendija. Likusią dalį gali padengti stipendija iš sporto departamento“, – teigia Mindaugas Beliauskas.
Eglė Raustė
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Stipendijos mainams, studijoms ir praktikai JAV”
[…] Stipendijos mainams, studijoms ir praktikai JAV […]
PatinkaPatinka