Azijos jaunimas – suvaržytas tradicijų, bet norintis gyventi vakarietiškai

Lourita Jessica Powell, nuotr. iš asmeninio albumo
Vakaruose jau senokai pastebima tendencija, kai vis daugiau jaunimo neskuba išsikraustyti iš tėvų namų ir vis atidėlioja savo įsiliejimą į suaugusiųjų pasaulį. Linijinis perėjimo į suaugystę modelis (mokyklos baigimas – universitetas – darbas – santuoka) nebeatitinka šiuolaikinių jaunų žmonių lūkesčių, todėl vis auga amžius, kurio būdami jaunuoliai įžengia į brandą.
Kiek kitokias transformacijas patiria Rytų šalių jaunimas, kuris, viena vertus, yra vis dar supančiotas griežtų tradicijų, kita vertus, nori tų pačių laisvių, kurias turi vakariečiai.
Indija: kojomis į Rytus, veidu į Vakarus
Nuo seno buvo priimta, kad šeima yra centrinė ašis, aplink kurią sulipdyta Indijos visuomenė. Tėvai išrinkdavo savo vaikams sutuoktinį, o mergina visada apsigyvendavo savo vyro tėvų namuose. Nors Indijos visuomenė po truputį liberalėja, tačiau senieji papročiai vis dar yra dominuojantys.
Indė Lourita Jessica Powell teigia, kad tėvai jos šalyje visiškai nesikremta, jei jų vaiko tapimas savarankišku užsitęsia. Tėvai nenori, kad vaikai būtų nepriklausomi, siekia išlaikyti savo įtaką ir džiaugiasi galimybe matyti juos kiekvieną dieną. Svarbiausia, kad ir kiek užsitęstų vaiko perėjimas į suaugystę, jis kada nors privalo susituokti.
„Nuo seno Indijoje priimta, kad suaugę vaikai rūpinasi tėvais. Mūsų šalyje pensijos prieinamos tik valstybinį darbą dirbantiems žmonėms, o kiti tikisi, kad jais pasirūpins vaikai. Kadangi vis daugiau jaunimo nori gyventi savarankiškai, vyresni žmonės tai suvokdami priversti patys galvoti apie savo senatvę. Jie sako, jog tai supuvusių Vakarų įtaka, kad jaunimas nebenori gyventi pagal nusistovėjusias tradicijas. Žinau šeimų, kurių namuose gyvena šeši broliai su šeimomis ir tai nėra retas atvejis. Tėvai džiaugiasi gyvendami tokiose didelėse bendruomenėse“, – pasakojo Lourita.
Indė, kaip ir priimta šalyje, gyvena savo vyro tėvų namuose, tačiau svajoja kada nors išsikraustyti, nes konservatyvių uošvių požiūris į daugumą dalykų kardinaliai skiriasi.
„Mano vyras daug metų praleido užsienyje, todėl jis dabar nori gyventi su tėvais tam, kad grąžintų skolą už visus tuos metus. Namuose mes turime virėją, kuri gamina maistą pagal vyro mamos pageidavimus, retais atvejais atsižvelgiant ir į mūsų norus. Jei kažkas neskanu – vis tiek turiu valgyti, nes taip priimta. Kartais su vyru išsprunkame kur nors kartu pavakarieniauti, bet tenka meluoti, nes jie nesuprastų, kaip galima eiti kažkur valgyti, kai namie yra maisto“, – atviravo moteris.
Indijoje iš sūnaus žmonos tikimasi daug daugiau negu iš dukros. Ji turi būti visuomet pasipuošusi ir gerai atrodyti, jei netyčia kažkas užsuktų į svečius. Lourita pasakoja, jog yra priversta dėvėti tradicinius drabužius ir negali nešioti trumpų suknelių.
„Tėvų įtaka yra didžiulė. Žinau porų, kurios draugavo dešimt metų ir jų tėvai tam neprieštaravo. Tačiau vos pasisukus kalbai apie santuoką, tėvai kategoriškai pareiškė, jog tai nėra tinkamas kandidatas ir santykius su juo reikia nutraukti. Dauguma jaunuolių besąlygiškai klauso tėvų ir pasirenka atsisakyti romantiškų santykių ir tuoktis su tuo, ką išrinks tėvai“, – apie indišką konservatyvumą pasakojo pašnekovė.
Negalėdami susitaikyti su savo vaikų sprendimu pasirinkti partnerį, ypač jei jis ne iš tos pačios bendruomenės ar kastos, tėvai neretai nutraukia bet kokius santykius su savo vaiku, kad šis nesuterštų gero šeimos vardo. Indijoje vis dar pasitaiko nemažai atvejų, kai mergina, savarankiškai gyvenanti su vaikinu, yra pagrobiama jos tėvų ir laikoma užrakinta namuose. Vaikinui susidūrimas su tokiais konservatyviais merginos gimdytojais gali baigtis mirtimi. Gyventi nesusituokus vis dar yra tabu, tokioms poroms paprastai niekas netgi nenori nuomoti buto.
Indoneziečiai atsiriboti nuo šeimos nesistengia
Indonezijoje kaip ir Indijoje šeima yra pats svarbiausias visuomenės institutas. Skirtingai nei Vakaruose, rytiečiai, siekdami karjeros ir asmeninių tikslų, nėra linkę atitolti nuo šeimos. Santuoka ir tėvystė yra tie veiksniai, kurie žymi perėjimą į suaugystę, o ne finasinė nepriklausomybė ar išsikraustymas iš tėvų namų.
„Nėra įprasta, kad vaikai, gyvenantys su tėvais, kažkur keliautų ar kaip kitaip rodytų savo savarankiškumą. Paprastai tėvai yra numatę, ką turės veikti jų vaikai ir šie labai tam neprieštarauja. Paprastai apie išsikraustymą iš tėvų namų pradedama galvoti susituokus ir susilaukus vaikų“, – pasakoja indoneziečiai Vivi ir Ferry.

Vivi ir Ferry, nuotr. iš asmeninio albumo
Savęs ieškojimas ir užsitęsęs perėjimas į suaugystę vis dar yra ganėtinai retas reiškinys šalyje. Paprastai, jei taip ir įvyksta, tai ne savo noru, o nesusirandant darbo. Priešingai nei Vakarų šalyse, jauni indoneziečiai nesiekia bet kokia kaina atsiriboti nuo šeimos ir tradicijų ar religinių įsitikinimų.
„Paprastai, kai tik baigiami mokslai ir pradedama ieškoti pirmojo darbo – tuo pat metu imama galvoti ir apie santuoką. Kuo anksčiau, tuo geriau. Visuomenėje gaji nuomonė, jog reikia susituokti kuo anksčiau, kad nebūtų didelio amžiaus skirtumo tarp tėvų ir vaikų, todėl nemažai jaunuolių susituokia tam būdami dar nepasiruošę“, – teigė indoneziečiai.
Pašnekovai teigia, kad įsigyti būstą Indonezijoje nėra lengva, todėl net ir susituokę jauni žmonės dažnai gyvena tėvų namuose ir taupo pinigus savo būstui. Vakarų įtaka lemia, kad vis daugiau jaunuolių iš didesnių miestų stengiasi išsikraustyti iš tėvų namų ir gyventi savarankiškai.
„Per pastaruosius dešimtmečius veikiama Vakarų Indonezija labai pasikeitė. Žinoma, dabar mes turime daugiau galimybių pasirinkti tokį gyvenimo būdą, kokio norime, tačiau kartu su tuo į šalį atkeliavo alkoholio ir narkotikų bei sekso kultūra. Liberalizmas yra kaip dviašmenis peilis, todėl sunku įvertinti, ar vakarietiško gyvenimo būdo invazija visuomenei atnešė daugiau žalos ar naudos“, – dalinosi mintimis pašnekovai.
Karolis Bareckas
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Azijos jaunimas – suvaržytas tradicijų, bet norintis gyventi vakarietiškai”
[…] Azijos jaunimas – suvaržytas tradicijų, bet norintis gyventi vakarietiškai […]
PatinkaPatinka