Gyvenimas su tėvais: kaip išgyventi?

Pierre‘as Greifenbergas, nuotr. iš asmeninio albumo
Daugiau nei pusė 18-34 m. lietuvių gyvena su tėvais, rodo ES statistikos agentūros „Eurostat“ 2013 metais atliktas tyrimas. Tad gyvenimo su tėvais klausimas jauniems lietuviams yra aktualus.
Tiek savanoriškai tokią situaciją pasirinkusiems, tiek dėl finansų priverstiems po glaustis tėvų stogų yra svarbu išlaikyti asmeninį gyvenimą, privatumą ir kitus gyvenimo malonumus. Kaip? Atsako prancūzas Pierre‘as Greifenbergas, graikas Ioannis Iliopoulosas ir anglė Ella West.
Taisyklės. Turi būti žinoma, ką priimtina laikyti šaldytuve, kaip elgtis virtuvėje ar vonioje, kas moka už internetą ir kokiu metu svečiai yra nepageidautini.
Jau daugelį metų su tėvais gyvenantis prancūzas Pierre‘as Greifenbergas pataria nusistatyti asmenines taisykles ir jų laikytis. „Aišku, priklauso nuo individo santykių su tėvais, bet kaip bebūtų, esu įsitikinęs, kad jaunuolis, žinantis, ką galima daryti ir ko ne, išvengs daug konfliktų ir nesusipratimų“, – sako pašnekovas.
Tuo tarpu graikas Ioannis Iliopoulosas įsitikinęs, kad daugumos konfliktų galima išvengti vien tik prisidedant prie namų ruošos darbų. „Elementari žmogiška pagarba ir tolerancija taip pat nepakenks“, – teigia jis. „Ir, žinoma, patarčiau vengti sugrįžti namo „ne fazėj“ padauginus alkoholio ar panašiai. Tokioje situacijoje geriau surasti alternatyvią nakvynės vietą“, – priduria Pierre‘as.
Finansai. Eugene‘as Jordanas yra parengęs vaizdo reportažą apie skirtumus tarp paaugliško ir suaugusio žmogaus požiūrio gyvenant su tėvais. Vienas pagrindinių brandaus elgesio aspektų – finansiškai prisidėti prie namų ūkio.
„Kai esi finansiškai nepriklausomas ir moki už viską, išskyrus nuomą, savivertė kyla, o tėvų įtaka tavo gyvenime mažėja“ , – savo nuomone dalinasi Pierre‘as.

Ella West, nuotr. iš asmeninio albumo
Anglė Ella West taip pat linkusi prisidėti prie bendro iždo: „Manau, kad dauguma jaunuolių, gyvendami su tėvais, jaučiasi turintys teisę už nieką nemokėti, mat taip buvo, kai jie augo. Taip mąstant, bet kokia suma pinigų atrodo didelė, bet juk tai vis tiek mažiau nei kad gyventum atskirai, ar ne? Ir kam tu labiau norėtum padėti: savo tėvams ar kažkokiam nepažįstam pinigus siurbiančiam būsto savininkui? Be to, juk gauni daugybę privilegijų, tokių kaip naminis maistas – tad, manau, už tai, ką gauni, reikėtų bent šiek tiek atiduoti.“
Empatija. Pierre‘as Greifenbergas sako, kad su tėvais pavyksta sugyventi, nes jis pats nuolat pamėgina pasijausti jų kailyje, kad suprastų, kaip jo gyvenimas namuose daro įtaką jiems: „Tikėtina, kad suaugęs vaikas, gyvenantis su tėvais, yra tarsi įrodymas, kad jie neišauklėjo jo teisingai. Siūlau pamąstyti apie klausimus, kuriuos tėvai tikriausiai užduoda sau: kodėl mano sūnus/dukra vis dar gyvena čia? Ar aš auklėjau jį/ją nevykusiai? O gal tai „šios kartos vaikų“ bruožas?“
Siekdamas sutaupyti Harry Orfordas kartu su sužadėtine Katrina apsigyveno savo mamos namuose. Vaikino motina džiaugiasi į namus sugrįžusiais vaikais, tačiau nepaisant entuziazmo moteris pripažįsta: „Kai jie paliks namus, aš jų pasiilgsiu, bet bus ir malonu atgauti savo erdvę.“
Įsijautimas į tėvų kailį padės ugdyti dėkingumą ir toleranciją. Ella West džiaugiasi, kad su šeima sutaria tarsi su draugais. O kai bendraujame su draugais, kažin kaip atrandame kantrybės išklausyti tiek jų skundus, tiek patarimus ir gebame priimti tiek pagyrimus, tiek kritiką. „Prisimink, kad tavo tėvai yra asmenybės su savo charakteriais, jausmais, gyvenimais… Jie yra tam, kad padėtų tau augti ir tobulėti, o ne tau patarnautų ir pildytų tavo norus – kaip kad yra įsitikinę daugelis jaunų žmonių, gyvenančių su tėvais“, – sako mergina.

Ioannis Iliopoulosas, nuotr. iš asmeninio albumo
Privatumas. Tavo kambarys – tavo tvirtovė. Nesvarbu, kiek kvadratinių metrų, svarbu – neliečiamumo statusas. Ioannis Iliopoulosas pataria: „Pasistenk savo kambaryje turėti viską, ko reikia: asmeninį kompiuterį, televizorių, muzikinį stereo grotuvą ir panašiai. O jeigu turi galimybę pasirinkti darbo valandas, derink taip, kad kuo rečiau matytum savo tėvus – tai irgi padeda.“
Pierre‘o nuomone, „svarbiausia yra išmokti valdyti savo asmeninį gyvenimą ir ten neįsileisti tėvų, nebent to nori, žinoma. Manau, kad puiki strategija yra dalintis pasenusia informacija apie asmeninį gyvenimą – pavyzdžiui praėjusio mėnesio naujienomis. Tai bus šviežiena jiems, bet tau jau išgyventa ir nebe tokia aktuali praeitis. Visgi manau, kad yra tėvų, nesugebančių gerbti savo vaikų asmeninės erdvės. Tuomet nėra kitos išeities, kaip tik išsikraustyti.“
„Buzzfeed“ video šmaikščiai vaizduoja, kaip įvertini asmeninę erdvę ir privatumą bei kokios kantrybės prireikia, kai grįžti gyventi su tėvais. Kone 2 milijonai peržiūrų ir empatiški komentarai įrodo, kad realybė atspindėta ganėtinai tiksliai.
Intymumas. Informacinis „Howcast“ video siūlo keletą kūrybingų sprendimų, kaip glaudžiantis tėvų namuose neprarasti intymaus gyvenimo.
„Intymus gyvenimas… keblu. Galiu pasakyti tik tai, kad dažnai praverčia automobilis“, – šypteli Ioannis. Ella atsako kategoriškiau: „Intymus gyvenimas – ne tėvų namuose. Šios taisyklės laikausi griežtai. Mama mane aprūpina gyvenamąja vieta ir viešnamiu jos namų nepaversiu. Iš pagarbos, o ne dėl kitų priežasčių. Nors tiesą pasakius, buvo vienas rytas, kai pusryčiaujant mama tiesiogiai išrėžė savo nepasitenkinimą naktiniu „dundesiu“, neleidusiu miegoti.“
Nors Pierre‘as apie intymaus gyvenimo subtilybes kalbėti atsisakė, giliai atsidusdamas prasitarė: „Gyvenimas su tėvais – tai savotiški mainai: atiduodamas dalį laisvės, mainais gauni gausybę komforto. Bet privalai įrodyti tėvams, kad nors ir gyveni su jais, tu nebesi vaikas ir tau reikalingas privatumas.“
Pabėgimo planas. Didžiosios Britanijos dienraštis „The Guardian“ yra paskelbęs gyvenimo su tėvais Išlikimo gidą suaugusiems. Straipsnio autorius Tomas Meltzeris akcentuoja, kad labai svarbu turėti vadinamąjį Pabėgimo planą: žinoti, kaip ir kada ketini išsikraustyti.
„Sunkiomis tėvų ir vaikų sugyvenimo akimirkomis, kai tėvų trūkumai pranašaus tavo paties būsimas nesėkmes, kai imsi gniaužti kumščius ir tramdysi norą sviesti lempą, tas žinojimas, kad išsikraustymo diena artėja, bus vienintelė apsauga nuo egzistencinio įniršio“, – teigia T. Meltzeris.
Pabaigai, norėčiau paskatinti visus, gyvenančius su tėvais, maksimaliai pasinaudoti šia patirtimi: geriau pažinti jų gyvenimo istorijas, išmokti vieną kitą iš kartos į kartą perduodama receptą ar įsiklausyti į dosniai dalinamas gyvenimo pamokas. Kas žino, galbūt dabar išgyvenami košmarai greitu laiku atsipirks. Štai Claudia Lonow savo patirtį grįžus gyventi į tėvų namus panaudojo televizijos serialui sukurti. Autobiografiniais faktais paremtas 2013-tais metais pasirodęs ABC televizijos serialas „Kaip gyventi su tėvais (likusį savo gyvenimą)“ gyvavo tik vieną sezoną, tačiau savo gerbėjų ratą atrado.
Arba įkvėpimu galėtų tapti su tėvais gyvenęs 28-metis Justinas Halpernas, kuris socialiniame tinkle „Twitter“ sukūrė paskyrą „Shit My Dad Says“, kurioje kasdien viešino savo tėvo Samo pasisakymus įvairiomis temomis. 2009-aisias „Warner Bros“ nusipirko šios paskyros turinį ir pavertė televizine komedija „Shit My Dad Says“ , o 2010-aisiais pasirodė to paties pavadinimo knyga. Tad kaip brazilų rašytojas Fernando Sabino yra pasakęs, „No fim, tudo dá certo. Se não deu, ainda não chegou ao fim“ (portug. Galiausiai viskas bus gerai. O jei nėra gerai, tai reiškia, kad dar ne pabaiga).
Eglė Raustė
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Gyvenimas su tėvais: kaip išgyventi?”
[…] Gyvenimas su tėvais: kaip išgyventi? […]
PatinkaPatinka