Vakarietiško vardo pasirinkimas Kinijoje – mada ir būtinybė

Kitty – Liu Liuxiaohua ir Diana – Li Junyan (K. Barecko nuotr.)
Ar jums ką nors sako vardai Chan Kong-sangas ir Lee Jun-fanas? Tikriausiai nelabai. Šiuos du vyrus pasaulis geriau žino kaip kovinių filmų žvaigždes Jackie Chaną ir Bruce‘ą Lee. Norėdami apsaugoti vakariečius nuo bereikalingo liežuvio laužymo ne tik aktoriai, bet ir eiliniai azijiečiai dažnai susigalvoja vakarietišką vardą. Ši praktika itin paplitusi Kinijoje, Vietname ir Pietų Korėjoje.
Vakarietiško vardo pasirinkimo motyvai
Kinės Liu Liuxiaohua ir Li Junyan draugams iš Vakarų prisistato kaip Kitty ir Diana. Pašnekovių teigimu, turėti draugų iš užsienio šalių ir pasirinkti vakarietišką vardą yra savotiška jaunimo mada. Jauni kinai, o ir apskritai visi azijiečiai, žavisi Vakarais ir nori būti panašūs į savo bendraamžius iš kitų kraštų. Ypač stipri Amerikos įtaka.
„Angliškus vardus dažniausiai pasirenka asmenys, turintys draugų užsienyje, dirbantys tarptautinėse kompanijose arba gyvenantys kitose valstybėse. Kiniški vardai yra sudėtingi, todėl žmonės tiesiog susigalvoja sau užsienietišką vardą, kad būtų lengviau jį ištarti ir įsiminti. Tas vardas Kinijoje į jokius dokumentus neįrašomas, nors kartas nuo karto valstybė bando juos suregistruoti. Kiek kitaip yra Honkonge, kuriame angliški vardai jau seniai surado savo vietą asmens dokumentuose“, – teigė kinės.
Vakarų kultūra Honkonge yra itin įsišaknijusi – kadaise šis regionas buvo Britanijos kolonija. Vietiniai perėmė užsienietiškus vardus, o po tai išpopuliarėjo ir žemyninėje Kinijoje.
Populiariausi „Titaniko“ veikėjų vardai
Diana pasakoja savo vardą pasirinkusi mokydamasi koledže, o Kitty dar mokykloje. Kinijoje dauguma moksleivių nuo mažens mokosi anglų kalbos, todėl neretai būtent mokykloje ir pasirenkamas angliškas vardas. Su kinišku vardu naujasis vardas neturi jokių sąsajų.
„Nuo mažens žavėjausi princese Diana, jos grožiu, elegancija ir pasiaukojimu, todėl pasirinkau šį vardą. Dauguma žmonių renkasi vardus pagal populiarius kino aktorius ar muzikantus. Kinijoje galima sutikti daugybę Rose ir Jackų, kurie yra pagrindiniai filmo „Titanikas“ veikėjai“, – pasakojo mergina.
Tuo tarpu Kitty yra pakeitusi net keletą vardų. Pirmieji jos vardai buvo Banana (bananas) ir Candy (saldainis), kuriuose sugalvojo dar vaikystėje. Vėliau paaugusi kinė pasirinko Kitty vardą ir artimiausiu metu sakė jo keisti neketinanti.
Populiarūs vardai Kinijoje yra James, Jennifer, Johnas ir Tomas. Tiesa, esama ir kurioziškų atvejų – žmonės pasivadina savaitės dienų, mėnesių ar net skaičių vardais. Tad jei kada nors sutiksite kokį nors kiną, prisistatantį Pirmadieniu – labai nenustebkite.
„Kai kurie žmonės nori būti išskirtiniai ir net susigalvoja vardus, kurie dažnai nieko nereiškia. Tiesa, bendraudami tarpusavyje Kinijoje, mes vakarietiškų vardų nenaudojame“, – teigė Kitty.
Vakarietiški vardai labiau paplitę didesniuose miestuose
Šalyje esama ir nuomonių, kad vakarietiško vardo geriau išvis nenaudoti ir taip saugoti savo tautinę tapatybę ir kultūrą. Anot Dianos ir Kitty, tame yra logikos, nes užsieniečiai, atvykę į Kiniją, nepradeda prisistatinėti kinišku vardu. Kyla klausimas, kodėl tada užsienietišką vardą turėtų naudoti kinai.
„Papildomo vardo pasirinkimas yra labiau paplitęs didesniuose miestuose, tarp labiau išsilavinusių žmonių. Vyresnioji karta užsienietiškų vardų neturi. Išimtis yra verslininkai ar tarptautinių kompanijų darbuotojai, kurie savo kasdieniame darbe bendrauja angliškai. Tokiais atvejais turėti ir naudoti anglišką vardą yra netgi reikalaujama“, – pasakojo kinės.
Kinijoje vardų ir pavardžių sistema yra šiek tiek kitokia nei Vakaruose: šioje šalyje pirmasis žodis reiškia pavardę, o antrasis – vardą. Ganėtinai įprasta kreiptis į ką nors naudojant abu žodžius, todėl vakariečiai dažnai painioja, kur yra vardas, o kur pavardė. Amerikos kinai vardų problemą sprendžia suteikdami vaikui amerikietišką vardą, o pavardę palikdami kinišką.
Karolis Bareckas
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Vakarietiško vardo pasirinkimas Kinijoje – mada ir būtinybė”
[…] Vakarietiško vardo pasirinkimas Kinijoje – mada ir būtinybė […]
PatinkaPatinka