Kaip keliauti pigiai

Birutė Kapustinskaitė, nuotr. iš asmeninio albumo

Birutė Kapustinskaitė, nuotr. iš asmeninio albumo

Minimalus biudžetas, nepretenzingi reikalavimai komfortui, didelė rizika bei nekonformistinis elgesys netradicinėse lokacijose ne sezono metu – štai taip dažniausiai keliauja studentai ir panašios „kastos“ atstovai.

Tinkamu laiku tinkamoje vietoje

„Manau, pirmas dalykas, kuris kelionę atpigina, yra pati šalis. Niekad nekeliaujam brangiose šalyse. Pigiam keliavimui pasitarnauja Vidurinioji Azija ir Rytai. Be to, mėgstam kalnus ir gamtą, o ten ne tiek daug ir išleidi. Ir aišku, kelionės bilietai. Jeigu randi pigius bilietus, pusė kelionės sumos jau ir nukrenta“, – savo patirtimi dalinasi Birutė Kapustinskaitė.

Planuojant minimalių išlaidų kelionę svarbu pasirinkti ne tik tinkamą kelionės vietą, bet ir palankiausią laiką. Puikiai žinoma, kad visas pasaulis atostogas renkasi panašiu metu: per didžiąsias šventes ir vasarą. Tad nenuostabu, kad siekdami sutaupyti ir išvengti spūsčių, studentai į kelionę vyksta ne sezono metu, kai gana smarkiai savo kainas sumažina ne tik viešbučiai, bet ir prekeiviai, kurie, belaukdami naujojo sezono, mėgina išparduoti paskutines prekes. Taip pat, gerokai lengviau patekti į muziejus ir galerijas, o festivalių ir renginių gausu taip pat ir ne sezono metu.

Visgi prieš pirkdami bilietus, nepamirškite pasidomėti orų prognoze. Kelionių puslapis travelplanet.lt rekomenduoja į keliauti „tuo metu, kai oras tam dar tinkamas, o didžioji masė dar neatvažiavo arba jau išvažiavo“. Besivadovaudama kriterijais „ne pikas“ ir „verta net ir grūstis alkūnėmis“, kompanija parengė metų kalendorių su rekomenduotinomis aplankyti šalimis. Tokių kelionių kalendorių internete apstu. Nepatingėkite patyrinėti.

Nakvynė

Ieva Linartaitė su draugais Bodrume, nuotr. iš asmeninio albumo

Ieva Linartaitė su draugais Bodrume, nuotr. iš asmeninio albumo

Couchsurfing.com – tinklalapis, pažįstamas daugeliui taupių ir nuotykių besivaikančių keliautojų. Milijonai užsiregistravusių narių visame pasaulyje čia ieško arba siūlo nemokamą nakvynę ar draugišką vietinę kompaniją.

„Vieną nerealiausių keliavimo būdų“ ne kartą išbandžiusi Ieva Linartaitė teigia: „Geriausia yra ne tai, kad gauni nemokamą nakvynę, bet tai, kad susipažįsti su vietiniais ir dažniausiai su jais praleidi dieną ar bent jau dalį jos. Kartais couchsurferiai ne tik apnakvyndina, bet ir pamaitina bei aprodo miestą ir padeda planuoti kelionę. Taigi, sutaupai daugybę pinigų, kuriuos būtum išleidęs viešbučiui, hosteliui, maistui ir net transportui. Žinoma, nesinori už tokį dosnumą svetimšaliams neatsidėkoti, todėl keliaudama turiu bent jau lietuviškų saldumynų ar kitokių lauktuvių.“

Kaip bebūtų, išgirdus apie šį projektą, daugumai kyla klausimų dėl saugumo, juk važiuojama pas nepažįstamus žmones, su kuriais bendrauta tik internetu.

„Couchsurfing“ yra saugus puslapis, kadangi čia renkasi bendraminčiai open minded people. Be to, galima patikrinti jų profilius bei peržiūrėti atsiliepimus, kuriuos paliko kiti pas juos apsistoję keliautojai“, – įsitikinusi Ieva.

„Couchsurfing“ bendruomenė sukūrė video, paaiškinantį projekto veikimo principą ir patariantį, kaip lengviau susirasti nakvynę. O daugiau asmeniškų atsiliepimų apie šį projektą (bei įkvėpimą keliauti) galite rasti čia.

Airbnb.com – sistema, kurioje žmonės vieni kitiems nuomoja savo kambarius ar butus. Dažniausiai jie nuomojami po šalį keliaujantiems užsieniečiams. Daugiausia skelbimų siūlo ne nuomai pritaikytus būstus, o namus, kur įprastai gyvena būsto šeimininkai. Pastarieji tuo metu arba patys lieka bute, arba yra kuriam laikui būna išvykę iš namų. „Airbnb“ vartotojai ne tik džiaugiasi žemomis kainomis, bet ir išskirtinai dėkingomis lokacijomis miesto centre ar ant jūros kranto. Tokias paslaugas siūlo ir daugybė kitų tinklalapių.

„Kai kuriuose miestuose yra studentų bendrabučiai (pvz., „Jungans“ bendrabutis Venecijoje), kurie išnuomoja kambarius vienai arba kelioms naktims. Dažniausiai studentų bendrabučių kaina nebūna didelė, be to, aplink pilna tarptautinių studentų, todėl gera aplinka, norintiems užmegzti naujas pažintis“, – ekonomiško keliavimo subtilybėmis dalinasi Ieva Linartaitė.

Universitetų bendrabučiai ypač ištuštėja vasaros atostogų metu. Siūlau pašniukštinėti universityrooms.com.

Taip pat yra daug galimybių apsistoti vienuolynuose ar religinių bendruomenių svečių namuose. Švaru, tvarkinga, ramu ir nebrangu. Kodėl ne?

Transportas

„Jei tik yra galimybė – keliauju laivu ar keltu. Pavyzdžiui, neseniai plaukiau iš Sardinijos į Siciliją. Nepatogu, bet nebrangu, o saulėlydžiai nepamirštami“, – šypsosi paryžietė Luna Cruz. Studentiškai keliaujantieji žino, kad visos transporto priemonės, nuo arklio iki laivo, yra priimtinos.

„Kur benuvykčiau, pirmiausia išsinuomoju arba pasiskolinu dviratį, – patirtimi dalinasi ukrainietė Tatiana Konovalenko. – Keliauti su dviračiu yra greitas, sveikas, pigus ir paprastas būdas susipažinti su vietove.“

Ieva Linartaitė pati įsitikino, kad dalijimasis vienu automobiliu (pasaulyje žinomas kaip carpooling, car-sharing, ride-sharing, covoiturage) taip pat yra „geras ir patogus būdas taupyti, nes ne tik pigiau, bet kartu ir pasirenki tau tinkamą kelionės laiką, paėmimo ir išlipimo vietą bei žmogų su kuriuo galėsi bendrauti kelionėje“. Tokie tinklalapiai kaip BlaBlaCar.com, carpooling.com, letsride.in leidžia keliauti automobiliu pigiau nei autobusu.

Tuo tarpu Brigita Kavaliauskaitė pasisako už tranzavimą, kuris apskritai nieko nekainuoja: „Tranzuoti galima ne tik į kitą šalį, bet ir toje šalyje, ir iš miestų į miestus. Taip tik dar labiau susipažįsti su vietine kultūra, gyventojais, jų elgesiu, suvokimu, paslaugumu ir nuoširdumu.“

Ką dar reikėtų turėti omeny keliaujant studentiškai ? Kad dažnai pigios oro linijos skraidina į toli nuo miesto centro arba net kitame mieste (Milano Bergamo, Paryžiaus Buvė ir kt.) įsikūrusius oro uostus, kur autobuso bilietas kone prilygsta lėktuvo bilieto kainai.

Reikia žinoti, kad atskridus itin anksti ar itin vėlai net ir viešuoju transportu nebus galimybės pasinaudoti ir teks mokėti už brangias oro uosto taksi paslaugas.

Prisiminkite, kad nepavėluodami į lėktuvą, traukinį ar autobusą jau savaime išvengiate visų papildomų išlaidų ir problemų.

Naudodamiesi viešuoju transportu, sutaupysite pirkdami neribotų važiavimų terminuotus dienos ar kelių dienų bilietus. Atkreipkite dėmesį, kad visus bilietus galima nusipirkti internetu iš anksto – greičiau, paprasčiau ir pigiau.

Pramogos

Kaip sutaupyti pramogaujant, turbūt sakyti nereikia. Visgi Lunos Cruz patarimu nutariau pasidalinti: „Susipažink su kuo daugiau aplinkinių, visuomet paklausk, kas jiems labiausiai patinka tame mieste. Ir apskritai nebijok kalbėti, klausti ir prašyti. Taip atrasi geriausius barus, kavines, koncertus, klubus… o gal net draugus.“

Luna Cruz, nuotr. iš asmeninio albumo

Luna Cruz, nuotr. iš asmeninio albumo

Kelionių manija serganti mergina yra dėkinga galybei žmonių už pačias neįtikinamiausias istorijas.

„Pavyzdžiui, kartą Romoje nuėjau į nemokamą filmo peržiūrą. Atsisėdau šalia dviejų italų, su kuriais iš karto susibendravome. Po filmo jie mane pasikvietė į barą, kur susipažinau su gausybę jų draugų ir draugių. Netrukus jie jau kvietė mane vakarienės, siūlė nakvynę… Sofa nebuvo itin patogi, bet tai ne taip svarbu“, – prisimena Luna.

Viskas įskaičiuota

Atostogų pasiūlymai „viskas įskaičiuota“ vilioja daugelį planuoti, organizuoti ir skaičiuoti nemėgstančių keliautojų. Studentiška tokio paketo versija – tarptautiniai trumpalaikiai jaunimo mainai, suteikiantys galimybę jauniems žmonėms keliauti kone už dyką.

Brigita Kavaliauskaitė, nuotr. iš asmeninio albumo

Brigita Kavaliauskaitė, nuotr. iš asmeninio albumo

„Jie tikrai nėra brangūs, nereikalauja papildomų lėšų.. Tereikia susimokėti dalyvio mokestį (kadaise į Turkiją nuvykau už 200 Lt – į tai buvo įskaičiuotas tiek maistas, tiek būstas, viskas). Suma, kurią išleidi kitoje šalyje, svyruoja nuo to, kokią sumelę išleisti esi pasiruošęs. Gali nusipirkti vien porciją ledų ir vieną suvenyrą ar neapgalvotai pirkti kiekvieną po ranka pasitaikiusį menkniekį“, – pasakoja Brigita Kavaliauskaitė.

Antanas Motuzas pritariamai priduria: „Jaunimo mainų programa kardinaliai pakeitė mano keliavimo įpročius. Po pirmų savo jaunimo mainų supratau, kad kitaip keliauti nenoriu. Atsižvelgiant į kainą, naujų pažinčių galimybes, nežinau, ar gali būti idealesnis būdas jaunimui keliauti ir tuo pačiu tobulėti“, – sako jis. Daugiau apie jaunimo mainus galite sužinoti čia.

Studentiško keliavimo gide privalu paminėti ir „World Wide Opportunities on Organic Farms“ (WWOOF) – mainus, kuriuose padedi ekologiškame ūkyje ir už tai gauni atlygį: WWOOF apmoka maitinimą, apgyvendinimą ir galimybę mokytis ekologiško gyvenimo būdo. Daugiau informancijos apie WWOOF galite rasti čia.

Tokių pasiūlymų padirbėti ūkiuose, hosteliuose ir kitose įstaigose, mainais už maistą ir stogą virš galvos gali rasti ir tinklalapyje helpx.net.

Studento statusas

Jei jau esi studentas, išnaudok visus šio statuso privalumus. Pavyzdžiui, įsigyk tarptautinį studento pažymėjimą ISIC (International Student Identity Card). Su ISIC gali gauti nuolaidas daugiau nei 120 pasaulio valstybių. O ISIC nuolaidos pačios įvairiausios: nuo kavinių ir pramogų iki knygų, degalų ar kelionės bilietų.

Mažas biudžetas tikrai neturėtų sustabdyti nuo keliavimo. Darius Petrovskis šaukte iššaukia: „Drąsiai drąsiai keliauti su mažu biudžetu! Tuomet mažiausiai lįsi į komforto zoną – į kalėjimą, slepiantį tave nuo tavo gyvenimo pamokų! Drąsiai drąsiai pasitikti iššūkius bei stoti akivaizdon su savo didžiausiomis baimėms ir kompleksais.“

Taip pat nepamiršk, kad kone visas pasaulis – buvę, esami ir būsimi studentai – tave supranta ir tau prijaučia, tad nebijok klausti, prašyti ir belsti. Juk sakoma: „Belsk ir būsi iškastas.“

Ekspertai pataria

Kelionių portalo Makalius.lt įkūrėjas, kelionių ekspertas, Rimvydas Širvinskas-Makalius pataria: „Svarbiausia – investuoti laiko kelionei planuoti. Nesvarbu, kaip keliaujate – autostopu, lėktuvu ar prabangiai pirmąja klase – visada nemažai sutaupysite, jei skirsite laiko planuoti kelionę, skaičiuoti išlaidas, sudaryti maršrutą, paieškoti pigesnės nakvynes.“

Taip pat vaikinas mielai rekomenduoja „Airbnb“ paslaugas, nes tai „puiki galimybė susipažinti su vietiniais ir pažinti jų miestą per jų prizmę“.

Galiausiai Rimvydas siūlo apsvarstyti ir eurotripu vadinamą keliavimo būdą: „Jei norite keliauti pigiai, naudokitės pigių skrydžių bendrovėmis ir savo tikslą (pavyzdžiui, Portugaliją) bandykite pasiekti keliais pigiais skrydžiais, o ne vienu: pirma nuskriskite į Brėmeną, ten praleiskite dieną ar dvi pažindindamiesi su miestu ar jo apylinkėmis (pavyzdžiui, netoliese yra Heide atrakcionų parkas). Paskui galbūt Barselona arba Madridas, o gal Paryžius? Po dienos ar dviejų, praleistų dar viename tarpiniame mieste, keliaukite į Portugaliją. Įspūdžių kelionei bus kur kas daugiau.“

Rimvydas Širvinskas-Makalius Abu Dabyje, nuotr. iš asmeninio albumo

Rimvydas Širvinskas-Makalius Abu Dabyje, nuotr. iš asmeninio albumo

Pasiteiravus, kaip Makalius keliaudavo studentavimo laikais, vaikinas nostalgiškai pasakojo: „Kai buvau studentas, keliavau tikrai studentiškai. Paaiškinti labai paprasta: viskam turi daug laiko, ypač tam, kur gali sutaupyti pinigų. Štai kad ir skrydis į Londoną su persėdimu Brėmene ir 8 valandų laukimu oro uoste vien dėl to, kad tai 10 eurų pigiau nei tiesioginis variantas. Pigių hostelių paieškos, užsakymas, miegojimas 10 ar 12 vietų kambaryje man buvo nesvetima, beje, prie jų taip pripratau, kad net ir dabar kartais noriu apsigyventi hosteliuose užuot gyvenęs prabangiame viešbutyje. Hostelyje susipažįsti su daugybe skirtingų tautų, kultūrų žmonių. Visus mus sieja viena – aistra keliauti. Vakare prisėsti bendroje hostelio erdvėje ant vienos iš daugelio sofų ir rateliu dalintis įspūdžiais ir potyriais yra kažkas nerealaus! Važiavimas „zuikiu“ man irgi buvo nesvetimas. Nesididžiuoju tuo, bet ir pernelyg nesigėdinu – na ką jau, studentas buvau, visko pasitaikė, užtat sutaupiau 3 eurus (10 litų) ir už juos papietavau. Šiuo metu labai norėčiau vėl studentiškai pakeliauti – kai kišenėje švilpia vėjai, daug greičiau surandi būdų, kaip sutaupyti pinigų.“

Šiuo metu, Rimvydo kelionės į studentišką biudžetą toli gražu nebetelpa. Pats keliautojas sako: „Tikrai esu išlepintas įvairiausių aviakompanijų ir prabangių viešbučių. Be to, mano laikas pastaruoju metu labai daug kainuoja, todėl geriau primokėsiu ir skrisiu tiesiogiai, užuot sutaupęs 10 eurų ir laukdamas 8 valandas.“

Robertas Pogorelis tranzuoja Seišeliuose, nuotr. iš asmeninio albumo

Robertas Pogorelis tranzuoja Seišeliuose, nuotr. iš asmeninio albumo

Tuo tarpu kelionėms pasišventęs Robertas Pogorelis skatina nebijoti keliauti savarankiškai.

„Tokios kelionės labai brandina žmogaus asmenybę, plečia jo pasaulėžiūrą ir stiprina pasitikėjimą savimi. Nesivadovaukite klaidingais stereotipais: kad keliauti pavojinga ir brangu. Iš tiesų šiais laikais dėl interneto ir pigių skrydžių keliauti galima labai pigiai, tik reikia žinoti, kur, kaip ir kada ieškoti pigių bilietų. Tai padaryti padės mano knyga „Mokėk keliauti“. O kelionių pavojai dažnai perdedami: sukčių ir plėšikų gali pasitaikyti ir Lietuvoje.“

Savo paties studentiškas klajones prisiminęs, Robertas dar priduria: „O niekada netranzavusiems linkiu pasiryžti ir išbandyti autostopą. Garantuoju, kad patiks.“

Robertas yra nuoširdžiai įsitikinęs, kad būtent studentiškas amžius yra puikus laikas pradėti daugiau keliauti ir pažinti pasaulį. „Jau vien dėl ilgų atostogų! – šypsosi keliautojas  – Beje, nebijokite padaryti pertraukos moksluose tam, kad pakeliautumėte po pasaulį – tai neįkainojama patirtis, kuri gyvenime praverčia ne mažiau negu pusmečio sėdėjimas paskaitose.“

Eglė Raustė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

7 nauji atsakymai į “Kaip keliauti pigiai”

  • Lina Nurmangalijeva

   Jeigu dėl skrydžių, tai geriausia patikrinti turizmo agentūrų svetaines, o po to išsirinkus geriausią variantą, eiti tiesiogiai į oro linijų bendrovės puslapį.

   Patinka

   Atsakyti
 1. Silvija

  Norėčiau ir aš mokėti keliauti savarankiškai, tai taip gerai skamba. O svarbiausia dar gali ir sutaupyti. Kokia skrydžių paieška geriausia ieškoti aviabilietų?

  Patinka

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: