Britas vilnietis: pats žodis „užsienietis“ yra blogas

Markas Splinteris, Davido Gillo nuotr.

Markas Splinteris, Davido Gillo nuotr.

Dėl susitikimo su Marku Splinteriu (pase jis – Markas Adamas  Haroldas) susirašinėjom chate lietuviškai, o aš vis galvojau – ar jis pats rašo, ar su translatoriu verčia. Per susitikimą buvo keisto skonio naminio limonado, daug juoko ir atsakymų į klausimus, kurie rūpi, tik gal ne visada patogūs.

– Markai, tu pirma įsimylėjai ir tada atvykai gyventi į Vilnių, ar atvykai ir tada tave pagavo meilė?

– Pirmiausia aš įsimylėjau Vilnių ir po to radau meilę čia. Mano sprendimas persikelti į Lietuvą buvo dėl ekonominių priežasčių, aš norėjau gyventi mažesniame, patogesniame mieste. Anglijoje tokių miestų nėra daug ir kartais yra paprasčiau persikelti į kitą Europos pusę ir pradėti viską iš naujo, nei būti nepatenkintam ten, kur esi.

– Girdėjai tokį pasakymą – savam krašte pranašu nebūsi? Ką apie tai galvoji?

– Aha… Hmm… Na rekomenduoju tokią sistemą, matau, veikia (juokiasi).  Visur, kur keliauji, lieki toks pats žmogus, tik keičiasi galimybės, įkvėpimai ir perspektyvos. Jei sėdėsi visą gyvenimą vienoje vietoje, to skirtumo gali ir nepajusti.

– Ar Anglijoje priklausei kokiai nors politinei partijai?

– Ne. Aš tiesiog aktyviai reiškiau savo nuomonę forumuose, bet nebuvau prisijungęs prie partijos. Londonas – didelis miestas, kur tam, jog patektum į politiką, turi baigti specialią mokyklą ir pan. Vilnius yra mažas europietiškas miestas, kuriame rodyti iniciatyvą yra daug paprasčiau, prisijungti prie politikos – irgi lengviau, čia daugiau partijų, daugiau pasirinkimo. Čia gali parašyti laišką prezidentei ir tikėtis atsakymo, o tai yra tik dar vienas pliusas.

– O laišką prezidentei rašei?

– Rašiau! Apie tai, jog norėčiau dvigubos pilietybės. Ir man atsakė.

– Ką atsakė?

– Parašė: sėkmės! 🙂 Na dar, kad labai džiaugiasi, jog pasirinkau Lietuvą kaip gyvenimo ir kūrybos vietą.

– O kaip Lietuvoje išsirinkai politinę partiją?

– Aš pradėjau nuo draugų, tada ėmiau vaikščioti į renginius ir labai greitai pajutau, jog liberalų pažiūros sutampa su mano instinktais.

Markas Splinteris, nuotr. iš asmeninio albumo

Markas Splinteris, nuotr. iš asmeninio albumo

– Faktas yra – pirmasis užsienietis miesto taryboje Vilniuje. Tai kokie artimiausia darbai?

– Noriu aiškintis naktinio gyvenimo Vilniuje reikalus. Žinau šį procesą iš organizatoriaus ir atlikėjo pusės, todėl iš pradžių noriu susipažinti su teisiniu reglamentavimu ir Vilniaus savivaldybės praktika šioje srityje. Manau, jog savivaldybė padėtų vilniečių svajonėms, o ne joms trukdytų.

– Kokie yra trys norai (gali būti ir iš fantazijos srities), kas turi atsirasti Vilniuje?

– Aš į šį klausimą žiūriu kitaip – pokyčiai turi atsirasti tarp žmonių ir iniciatyva kilti ten, o savivaldybė turi padėti pokyčiams vykti, o ne bausti ar drausti iniciatyvas. Taigi atsisakyčiau tų trijų svajonių ir žiūrėčiau, ko nori vilniečiai.

– Gyveni Lietuvoje jau kurį laiką. Kokie dalykai tave Lietuvoje vis dar stebina ar yra keisti?

– Man keista, jog visi galvoja, jog kažkas turi būti keista ir jog šis miestas yra skirtingas nuo kitų miestų Europoje. Yra skirtumų tarp miestų, tačiau manau, jog svarbiau yra ieškoti panašumų ir atrasti bendrų sąlyčio taškų.

– Jei tu nebūtum britas, o būtum kitos kokios tautybės. Ar tave lietuviai priimtų taip pat, kaip priima dabar?

– Būtų kitaip, jei mano religija, odos spalva ar seksualinė orientacija būtų kitokia. Tuomet būtų daugiau problemų. Šiaip yra žmonių galvojančių, jog jei aš – britas, tai esu šnipas, imperialistas, Džeimsas Bondas, bet tai nelabai erzina. Dar sako, kad esu žydas ir gėjus. Yra tų fantazijų visokių, kurias žmonės galėtų tiesiog imti ir išsiaiškinti manęs paklausdami bare arba „Facebook“. Aš visad esu online.

– Ką galvoji apie bumą dėl kariuomenės Lietuvoje?

– Anglijoje tarnavau kadetų mokykloje ir tai buvo labai geri metai, išmokau daug ir naudingų dalykų. Ten sakydavo, jog šimtas savo noru tarnaujančių ir profesionaliai darbą atliekančių žmonių yra verta šimto tūkstančių šauktinių ir aš tam pritariu. Manau, jog jei žmonės ims gauti laiškus, kuriuose parašyta, jog jiems privaloma eiti į kariuomenę, tai juos tiesiog demotyvuos. Niekam nepatinka privalomi dalykai.

– Kaip sekasi su britišku humoru Lietuvoje?

–  Oi, dėl to man kyla daug problemų. Yra tokių, kurie nesupranta ir priima dalykus rimtai, todėl kyla konfliktai, ginčai ir nesusipratimai. Jei galvoji apie žmogų blogai, tai viską, ką jis pasako, priimi blogai, jei galvoji, kad žmogus yra geras – tai supranti, kad jis juokauja ir blogų dalykų daryti neketina, pavyzdžiui, tau pakenkti, o nori tiesiog tave pralinksminti.

Marko Splinterio „Facebook“ profilis

Marko Splinterio „Facebook“ profilis

– Kaip apie tavo postas „Facebook“: savo pirmą dieną darbe pervadinsiu šitą (Vilniaus) gatvę į Britų g., ar ne?

– Geras pavyzdys. Man net nekilo mintis, jog kažkas galėtų tokią idėją priimti rimtai!  Nesuprantu, kaip kažkas tikrai pagalvojo, jog pirmą dieną galiu, noriu ir turiu galią pakeisti gatvės pavadinimą į Britų g., nors britų gatvės Vilniuje nėra.  Kadangi buvo žmonių, kurie suprato ir jiems buvo juokinga, taigi aš esu suprantamas ir Vilniuje tikrai yra žmonių, kuriems britų humoras patinka ir yra juokingas.

– Kai aš gyvenau užsienyje, tai atostogų važiuodavau į Lietuvą. Ar tau irgi yra tas pats – gyveni čia, o atostogų važiuoji į Angliją?

– Aha, Kalėdos, mamos gimtadienis – dažniausiai į Angliją. O Vilniuje šiaip aš nuolat jaučiuosi lyg atostogaučiau. Čia yra puiki vieta gyventi ir dirbti.

– Ar „Facebook“ rašai lietuviškai pats, ar naudoji „Google translator“?

–  Rašau pats, kartais labai ilgai, nes tikrinu klaidas – čia mokymosi procesas. Kai rašau kažką labai svarbaus, duodu pataisyti draugams, nes žmonės iš karto pradeda komentuoti, jog ten ar šen nepadėjau nosinės ar neparašiau ilgosios, o ne patį turinį. O jei rimtai nenoriu nieko pasakyti, tai parašau taip, kaip man gaunasi. Visą laišką prezidentei parašiau pats.

– Ar tavo reklaminiame video riedis buvo tavo ar Zuoko?

–  Na nuomavome, tai gal Zuoko?

– Tad kai išrinko tave į Vilniaus miesto tarybą, ar pirksi „Segway“?

– Ne, tikrai ne. Video aš naudoju riedį labai simboliškai, nes meras naudoja tokią transporto priemonę, kurios didžioji dalis piliečių neturi galimybės nusipirkti ir kuri visiškai nepritaikyta esamiems Vilniaus šaligatviams ir gatvėms…

– Ar skaitei Konstituciją?

– Taip! Visą. Ir Darbo kodeksą, ir Baudžiamąjį kodeksą. Ir sutartis mėgstu lietuviškai skaityti.

Markas Splinteris, jeffmetal.com  nuotr.

Markas Splinteris, jeffmetal.com nuotr.

– Ar esi pasikėlęs? (prie šio klausimo turėjom šiek tie padirbėti, ką reiškia „pasikėlęs“)

– Kai mane pavadina arogantišku, aš galvoju – „žmogau, ar nėra arogantiška pavadinti kitą žmogų arogantišku“. Man atrodo, kad jei neturi argumentų, tai ir vadini kitą žmogų arogantišku.

– Per kiek laiko išmokai lietuvių kalbą?

– Šis procesas niekada nesibaigs. Viešai prakalbau eteryje po kokių šešerių metų mokymosi.

– Ar Vilniuje priklausai kokiom nors grupėms – „Foreigners in Vilnius“ ar šiaip britų būreliui?

– Tokią grupę atradau vakar. Galvojau kažkada užsieniečius pamokyti lietuvių kalbos, bet kai pasidomėjau, supratau, kad visi moka ir taip. Pats žodis „užsienietis“ yra blogas. Kai pagalvoji – reiškia „už sienos“. Tai jei apsistatai sienomis, nieko gero. Aš esu britas vilnietis.

Giedrė Simanauskaitė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

2 nauji atsakymai į “Britas vilnietis: pats žodis „užsienietis“ yra blogas”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: