Stažuotės brangiuose pasaulio miestuose – nuo susitikimų su valstybių vadovais iki „dumpster divingo“

Justina Balnaitė, nuotr. iš asmeninio albumo
Jungtinių Tautų Organizaciją (JTO) studentui asocijuojasi su pasaulyje pripažintu autoritetu, darbų kokybe ir karjeros galimybėmis. Todėl ne vienas bestudijuojantis susigundo atlikti praktiką vienoje iš daugybės JTO institucijų. Tačiau stažuotojų kelias ne visada rožėmis klotas.
Justina Balnaitė ir Erga Sonnenberg sutiko papasakoti apie išmoktas pamokas, įgytas patirtis, išgyventus džiaugsmus ir vargus – gyvenimą atliekant praktikas Ženevoje ir Niujorke.
Pusę 2011-ųjų metų Justina stažavosi JTO aplinkos programos (ang. UNEP) Bazelio, Roterdamo ir Stokholmo konvencijų sekretoriate Ženevoje 2011 metais. Tuometė Vytauto Didžiojo universiteto tarptautinių santykių studentė praktiką UNEP pasirinko siekdama įgyti patirties tarptautinėje organizacijoje ir suderinti ją su tiriama aplinkos apsaugos politika. 2012 metais ji atliko dar vieną beveik dvigubai ilgesnę praktiką tarptautinėje oro transporto asociacijoje (ang. IATA). Abiejų praktikų metu jos darbas sukosi aplink viešąją komunikaciją internete. Taip pat ji prisidėjo prie UNEP konferencijų organizavimo.
Anot Justinos, stažuotės daugiatautėje ir daugiakultūrėje aplinkoje suteikė galimybę įgyti viešosios komunikacijos, organizacinės ir kitos profesinės patirties ir sutikti spalvingų asmenybių. Neįprasta darbo aplinka ir greitas gyvenimo tempas paskatino, o atkaklus darbas bei naujos pažintys darbovietėse padėjo pasilikti Ženevoje ir susirasti darbą.
Pasak Šveicarijoje dirbančios ir gyvenančios merginos, JTO stažuotės turi keletą privalumų: įdomaus darbo patirtis, galimybės atliktis atsakingas užduotis, organizacijos veikimo procesų suvokimas. „Karjeros pradžioje trūkstant darbo patirties yra daug lengviau rasti darbą įmonėje pabuvus stažuotėje“, – sako Justina.
Nors UNEP darbo buvo daug, dirbti nebuvo sunku, nes prieš akis atsivėrė daug galimybių dalyvauti įdomiuose renginiuose ir susitikti su aukšto rango politikais. Ženevoje esančioje JTO būstinėje nuolat vyksta konferencijos ir susitikimai, todėl, anot Justinos, „studentams tai yra puiki proga pamatyti, kaip šalių atstovai derasi gyvai ir susitikti su valstybių vadovais.“
Vis dėlto praktika JTO turi ir didelį minusą – finansinę pusę. Darbas tarptautinėje organizacijoje neapmokamas, o Ženevoje pragyvenimas yra labai brangus. Studentiškas gyvenimo būdas, mažos išlaidos ir „Erasmus“ praktikos stipendija bei šeimos parama padėjo Justinai išgyventi pirmus šešis mėnesius. Antros praktikos metu finansinės sąlygos buvo palankesnės, nes IATA stažuotojai gali uždirbti iki 3 500 Šveicarijos frankų per mėnesį.
Justina dalinasi patarimais su visai norinčiais pasistažuoti Ženevoje: visų pirma privalu sužinoti, ar gausite atlygį už darbą. IATA, Tarptautinė darbo organizacija, Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija moka stažuotojams „atlyginimą“. Jeigu organizacija neteikia finansinės paramos, pasistenkite gauti kuo daugiau stažuotojams skiriamų stipendijų.
Anot jos, galimybių gauti darbą JTO yra daug, tačiau didelė konkurencija ir sudėtingas biurokratinis JTO aparatas bei ribotas biudžetas reiškia, jog reikia įdėti daug darbo ir atsidurti reikiamoje vietoje reikiamu laiku.
- Justina Balnaitė UNEP konferencijoje (pirma iš dešinės), nuotr. iš asmeninio albumo
- Ženeva, nuotr. iš asmeninio albumo
- Justina Balnaitė, nuotr. iš asmeninio albumo
- Ženeva, nuotr. iš asmeninio albumo
- Ženeva, nuotr. iš asmeninio albumo
- Ženeva, nuotr. iš asmeninio albumo
- Ženeva, nuotr. iš asmeninio albumo
- Ženeva, nuotr. iš asmeninio albumo
Tuo tarpu Erga Sonnenberg praleido tris 2009-ųjų metų mėnesius Jungtinių Tautų Vaikų fondo – UNICEF – būstinėje Niujorke. Stažuotės metu ji taip pat dirbo viešosios komunikacijos srityje. Stažuotoja mezgė ir palaikė ryšius su organizacijomis bei viešojo informavimo organizacijomis iš viso pasaulio, prižiūrėjo kontaktų duomenų bazę, rašė naujienlaiškius bei atliko daugelį kitų pavedimų. Jos teigimu, sprendimą atlikti stažuotę UNICEF nulėmė svajonė dirbti mieste, kuris niekada nemiega – Niujorke.
Erga į fondo komunikacijos skyrių patekto ne savo noru, o keistai susiklosčius institucinėms aplinkybės. Prieš jai atvykstant į UNICEF skyriuje buvo įdarbintas nepatyręs asistentas. Mergina tapo asistento asistente. Jos užduotys buvo ganėtinai elementarios ir laikui bėgant vientuliu iššūkiu tapo suvokti skyriaus biurokratines peripetijas ir galios svertus. Nestebina, kad ji greitai suprato, jog stažuotė – ne tai, ko ji norėjo ir tikėjosi. Merginos teigimu, trijų mėnesių patirtis UNICEF, deja, nepadėjo ateityje susirasti darbą.
Erga gyvenimą taip pat apsunkino faktas, jog UNICEF finansiškai neatlygina už darbą praktikų metu. Visgi, Niujorko dvasia suteikia galimybių ir vargstantiems. Ji visus tris mėnesius gyveno skirtinguose namuose, kuriuos rasdavo per „Couchsurfing“ tinklą. Pasak Niujorke gyvenusios merginos, turtingi miestiečiai ir prabangūs miesto restoranai kasdien į gatves išmeta nesuskaičiuojamą kiekį šviežio ekologiško maisto. Todėl ji kaip ir daugelis ne tokių turtingų Vakarų miestų gyventojų maisto prasimanydavo „dumpster diving“ būdu – rinkdama dar nesugedusius, bet jau išmestus maisto produktus.
Nepaisant patirtų sunkumų ir nusivylimų, Erga nesigaili pasirinkusi stažuotis UNICEF. Anot jos, net ir nemalonaus darbo patirtis tapo naudinga. Ji taip pat turėjo galimybę iš vidaus susipažinti su JTO programų veikla. Galų gale laikas nuo laiko pasitaikiusios galimybės koridoriuose prasilenkti su įžymybėmis praskaidrindavo jos dienas.
Erga primygtinai pataria ieškoti stažuočių organizacijose, kurios moka atlyginimą. Taip pat prieš važiuojant stažuotis, verta aiškiai nusibrėžti savo tikslus ir įvertinti, ką galima pasiekti stažuojantis, o ko – ne. Šios paprastos priemonės padeda išspausti viską iš kelių mėnesių atliekant praktikas.
Povilas Junas
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Stažuotės brangiuose pasaulio miestuose – nuo susitikimų su valstybių vadovais iki „dumpster divingo“”
[…] Stažuotės brangiuose pasaulio miestuose – nuo susitikimų su valstybių vadovais iki „dumpster… […]
PatinkaPatinka