Ką reikia žinoti apie „Erasmus“ studijas ir praktiką

„Erasmus“ studijos – tai daug rimčiau nei vakarėliai, Miglės Žuromskaitės nuotr.

„Erasmus“ studijos – tai daug rimčiau nei vakarėliai, Miglės Žuromskaitės nuotr.

„Erasmus“ studijoms pasirinkite tą šalį, kurioje sugebėsite išgyventi finansiškai, sako Miglė Žuromskaitė. Tinklaraščio Euroblogas.lt skaitytoja atsiuntė tekstą, kuriame dalijasi sėkmingų „Erasmus“ studijų ir praktikos receptais.

Miglė Žuromskaitė, nuotr. iš asmeninio archyvo

Miglė Žuromskaitė, nuotr. iš asmeninio archyvo

Perskaičiau straipsnį „Kaip sužvejoti geriausią Erasmus praktiką?“ ir norėčiau pateikti savo įžvalgas bei kelis praktinius patarimus.

Esu „Erasmus“ senbuvė, pastaruosius aštuonis mėnesius atlikau praktiką Ispanijoje, kur dirbau būtent su „Erasmus“ programa, prieš tai dar keturis mėnesius mokiausi Pietų Prancūzijos universitete.

Atrasti geriausią „Erasmus“ praktikos pasiūlymą išties nėra lengva. Vienas sunkiausių momentų yra tai, jog praktiką ar stažuotę studentas privalo susirasti PATS, tuo tarpu „Erasmus“ studijomis rūpinasi universiteto Tarptautinis studentų biuras ar Tarptautinių studijų skyrius.

Galiu patvirtinti, kad ir man teko ilgokai ieškotis stažuotės vietos bei regiono, kad galėčiau atlikti praktiką svetur. Buvo begalės laiškų, teko nusivilti. Praktiką susirasti yra be galo sunku, dauguma atsakymų buvo neigiami, o jei šie teigiami – pasikaičius dalyvių komentarus, nebelieka jokio noro išvykti į praktiką.

Dažnai praktikos sąlygos neatitinka nustatytų reikalavimų, o darbo vieta net nebūna susijusi su studijuojama programa, tad siūlyčiau visiems prieš išvykstant į praktiką, dar teikiant paraišką pasidomėti, kur ir ką turėsite daryti. Skaitykite komentarus ir galbūt atsisakysite tikrai nepalankaus pasiūlymo.

Kadangi mano darbas buvo susijęs su „Erasmus“ programa ir įvairių Europos Sąjungos (ES) šalių studentais bei universitetais, teko daug kuo stebėtis ir dažnai siūlyti rasti kompromisus. Taigi, pradėkime:

Valensija, Miglės Žuromskaitės nuotr.

Valensija, Miglės Žuromskaitės nuotr.

1. „Erasmus“ paraišką bei kitus „Erasmus“ dokumentus studentai kartais pildo labai neatsakingai. Visų pirma jie turėtų kreiptis ne į priimančiąją organizaciją, o į savo universiteto biurą ar skyrių, kuris rengia šiuos dokumentus.

Kiekvienas „Erasmus“ dokumentas Lietuvos ar kituose ES universitetuose skiriasi, todėl dažnai iškyla problema, kas, kada ir kur turi pildyti. Labai svarbu, jog laikotarpis, kuriuo metu atliekama praktika ar studijos, sutaptų su priimančios organizacijos grafiku. Nuo 2015 metų „Erasmus Lifelong Learning Programme/Erasmus placement“ buvo pakeista į „Erasmus+ Traineeship“, tad visi seni dokumentai yra keičiami naujais, juose net atsiranda specialūs studijų kodai, kurie yra arba privalomi, arba ne, priklausomai nuo universitetų.

„Erasmus“ dokumentas yra formalus, tad jei pildysite atsakingai, nekils problemų. Dokumentų kopijos ir originalai siunčiami paštu. Jie jus gali pasiekti po 2 ar net 3 savaičių. Tad jei pildysite neatsakingai, reikės tai daryti kelis kartus, galbūt net tartis su universitetu ar keisti praktikos laikotarpio datą. Kaip sakoma, laikas – pinigai.

2. Dauguma studentų baiminasi, ar užteks stipendijos. Galiu jus patikinti, jog Lietuvos stipendijos dydis yra kone didžiausias. Tai priklauso nuo pasirinktos valstybės. Vykstant į 1 grupės šalis, tokias kaip Didžioji Britanija, Prancūzija ar Danija, studentams studijoms per mėnesį skiriama 500 eurų, praktikai atlikti – 700 eurų.

Neverta reikalauti iš praktikos darbdavių, jog praktika būtų apmokama. Statistiniai lietuviai, su kuriais esu susidūrus, dažnai klausdavo, ar praktiką suteikiantis darbdavys mokės atlyginimą ar kaip kitaip suteiks finansinę paramą. Nors finansinis klausimas yra vienas svarbiausių praktikos dalių, visgi reikalauti papildomos finansinės paramos iš darbdavių yra tiesiog negražu, kai gauname tokio dydžio stipendijas.

Pagalvokite, koks jausmas ir pyktis turėtų virti prancūzo ar ispano viduje, kai šis gaudamas tik 250-300 eurų per mėnesį „Erasmus“ stipendijos, išvyksta atlikti praktiką į svečią šalį ir negauna  jokios papildomos finansinės paramos iš valstybės ar darbdavio.

Valensija, Miglės Žuromskaitės nuotr.

Valensija, Miglės Žuromskaitės nuotr.

3. Pasirinkite tą šalį, kurioje sugebėsite išgyventi, atsižveldami į ekonominę šalies situaciją. Iš tiesų dauguma jaunų žmonių, tarp jų ir aš, rizikavo ir rizikuoja pasirinkdami valstybę ir universitetą.

Net nepagalvojau, kad pusė stipendijos atiteks BENDRABUČIO NUOMAI. Nenumaniau, kaip bus sudėtinga, o pasiklioviau tik savo norai. Teko nemažai pagalvoti ir paskaičiuoti, kaip tvarkyti finansinius reikalus.

Dirbama sulaukdavau universitetų bei studentų klausimų, kurie buvo susirūpinę dėl pragyvenimo lygio. Universitetai dažnai sakydavo, kad studentas pasirenka studijas ar praktiką tokiose aukšto pragyvenimo šalyse kaip Didžioji Britanija ar Prancūzija ir vėliau nežino, kaip išgyventi. Mano atsakymas paprastas ir vienareikšmis – pasirinkite ne tik pagal savo norus ir prioritetus, bet ir atsižvelgdami į tai, ar sugebėsite išgyventi.

4. „Erasmus“ studijos ar praktika nėra vienas didelis vakarėlis. Visi, kurie išvažiuoja studijuoti ar į praktiką, yra kupini emocijų, jaudulio ir tikisi lengvo dėstytojų vertinimo bei lengvabūdiško gyvenimo. Deja, realybė kitokia. Kad ir kaip atrodytų, jog laukia paprastas ir lengvas gyvenimas svečioje šalyje, galų gale reikia smarkiai padirbėti. Net dauguma Lietuvos universitetų dėstytojų su pašaipa žiūri, jei atlikai praktiką pagal „Erasmus“ programą ar studijavai, nes stereotipinis mąstymas išlieka toks, jog „Erasmus“ yra tik vakarėliai.

Esu mačius žmonių, kurie gyveno vakarėlių ritmais ir parsivežė ne vieną skolą tik todėl, kad nejautė atsakomybės prieš kitą universitetą. Dauguma ne juokais išsigąsta, kai parsiveža ne vieną skolą, o šias reikia perlaikinėti Lietuvoje pagal studijuojamą programą. Tad dar kartą pagalvokite, kodėl išvykstate į praktiką – dėl profesinių ar akademinių žinių, ar norite tik llabai gerai praleisti laiką.

Šie praktiniai patarimai, manau, pravers kiekvienam, kuris planuoja išvykti kaip „Erasmus“ programos dalyvis. Gal suabejosite mano žodžiais ar norėsite pasipiktinti mano požiūriu, bet galiu jus patikinti – žinau, ką sakau. 12 mėnesių praleidau su „Erasmus“ programa, tad  mačiau ir juodo, ir balto. Galiu tik pasidžiaugti šia galimybe, kurią kartočiau dar ir dar kartą. Visa tai suteikia atsakingumo ir savarankiškumo, išsivadavimo iš komforto zonos ir visiškai pakeičia pasaulėžiūrą.

Visi tie, kurie nori susirasti praktiką Ispanijoje ar Portugalijoje, gali kreiptis į organizaciją „Training Experience“. Atlikdama praktiką joje, aš įgijau be galo daug žinių ir padėjau ne vienam tvarkyti „Erasmus“ programos dokumentus, spręsti apgyvendinimo klausimus.

Visi tie, kas nori naujų galimybių, gali dalyvauti Europos mainų programoje verslininkams (galite kreiptis Tarptautinę teisės ir verslo aukštąją mokyklą). Suteikiama stipendija yra didesnė nei „Erasmus“ studijoms ar praktikai, o stažuotės trukmė nuo 3 iki 6 mėnesių, tereikia parašyti verslo planą. Jis neturi būti tobulas, tereikia geros idėjos. Tai suteiks jums perspektyvą atrasti savyje verslininką.

Miglė Žuromskaitė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

2 nauji atsakymai į “Ką reikia žinoti apie „Erasmus“ studijas ir praktiką”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: