Kur nuo pinigų dingo moterys?

1928 metų laidos 100 litų su Lietuvą vaizduojančia alegorine figūra
Atverkite savo piniginę ir apžiūrėkite kiekvieną kupiūrą. Prisiminkite kitas valiutas – litus, latus ar dolerius. Ne tik jums, bet ir kitiems žmonėms kyla klausimas – kur dingo moterys nuo banknotų? Argi jos nieko reikšmingo šalies ir pasaulio istorijoje nėra nuveikusios?
Šiemet praūžusi kampanija „Womenon20s“ siekė, jog šalia George’o, Abe’s, Alexanderio, Andrew, Ulysso ir Beno ant dolerio atsirastų nors viena moteris, prisidėjusi kuriant Jungtines Valstijas. Kampanijos iniciatoriai užsibrėžė tikslą, kad iki 2020 metų 20 dolerių kupiūra būtų skirta nusipelniusiai šalies pilietei.
Kampanijos svetainėje surengti balsavimai, kuriuose dalyvavo per 600 tūkst. žmonių, kaip to labiausiai vertą moterį išrinko Harriet Tubman. 33 proc. balsų surinkusi vergų gelbėtoja daugiau nei 300 žmonių pagelbėjo pabėgti į laisvę. Per pilietinį karą sesele dirbusi Harriet padėjo Sąjungos armijai kaip šnipė ir skautė, vėliau buvo aktyvi judėjimo suteikiant moterims rinkimų teisę dalyvė.
Birželio 18 dieną JAV iždo sekretorius Jacobas Lew pranešė, kad artimiausi planai yra iki 2020-ųjų skirti moteriai 10 dolerių kupiūrą. Kampanijos organizatoriai nepraranda vilties ir daro viską, ką gali, kad būtų pasirinkta dukart didesnio nominalo kupiūra, tad galutiniai rezultatai dar turi paaiškėti. Sekti šią kampaniją ir prisidėti prie jos galima jos tinklalapyje.
Moterys ant pinigų Lietuvoje
Kol piniginėje dar šlamėjo litai, moterų vaizdų irgi seniai nebuvo matyti. Norėdama geriau perprasti situaciją, paprašiau Lietuvos banko Pinigų muziejaus gido Tomo Grėlio atsakyti į keletą klausimų.
– Tomai, kaip nutiko, kad moterų pinigų kupiūrų nėra ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų valstybių?
– Vienareikšmiškai atsakyti sunku, kiekviena šalis nusprendžia individualiai ir turi savų priežasčių. Vienijanti problema, manyčiau, galėtų būti patriarchalinis pasaulio susiklostymas. Daugelyje valstybių vyrai galbūt laikomi „nuveikę“ daugiau arba iš tiesų nuveikė daugiau, nes moterims nebuvo leista dalyvauti visuomeniniame ir politiniame gyvenime.
– Kaip buvo Lietuvoje?
– Lietuva 1991 metais apskritai nelabai žinojo, kaip organizuojama pinigų leidyba, todėl šiuo klausimu mums patarinėjo Australijos lietuvis Kęstutis Jonas Lynikas. Kai jau buvo daugiau mažiau patvirtinti portretai ant banknotų (1, 2 ir 5 litų nominalų banknotų tada dar nebuvo), K. J. Lynikas pasakė, kad pasaulio feministės supyks, jei ant lietuviškų pinigų nebus nė vienos moters. Todėl ant 1993-iųjų laidos banknotų atsirado rašytoja Žemaitė. Beje, keistas faktas, jog 1 lito banknote ji pasirodė Palūšės bažnyčios fone, nors pati Žemaitė nei iš to krašto, nei religinga.
Su tarpukario litais kiek paprasčiau ir natūraliau, nes tuo metu ant pinigų kupiūrų dėti kunigaikščių atvaizdai. Taip ant 100 litų banknoto, kuris tuo metu buvo didelės vertės, 1922 metais atsirado kunigaikštienė Birutė, šiaip buvusi labiau mitologizuotas personažas, siejamas su Vytautu, o ne nusipelniusi moteris. Ant vėlesnės laidos (1928 metų) 100 litų banknoto irgi yra moteris – alegorinė figūra, vaizduojanti Lietuvą. Ji sėdi su gausybės ragu ir žemės ūkio bei pramonės padargais. Ši kompozicija vaizdavo Lietuvą kaip modernų kraštą su augančia pramone bei išvystytu žemės ūkiu.
- 1922 metų laidos 100 litų su kunigaikštiene Birute
- 1928 metų laidos 100 litų su Lietuvą vaizduojančia alegorine figūra
- Žemaitė ant 1 lito banknoto
- Sąjūdžio 25-mečiui skirta moneta
- 50 litų moneta su Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atvaizdu
- 50 litų moneta su Emilijos Pliaterytės atvaizdu
- Corazon Aquino ant 500 filipinietiškų pesų banknoto
- Eva Peron and 100 Argentinos pesų banknoto
- Fatma Aliye Topuz ant 50 lirų banknoto
- Frida Kahlo and 500 Meksikos pesų banknoto
- Ragnheiður Jónsdóttir ant 5000 Islandijos kronų banknoto
Reikėtų paminėti ir progines monetas, ant kurių yra moterų. 50 litų moneta, skirta Lietuvos Sąjūdžio 25-mečiui, vaizduoja Lietuvos trispalve mojuojančią moterį (sukurta pagal Zino Kazėno fotografijos fragmentą). 50 litų moneta buvo skirta rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 150-osioms gimimo metinėms paminėti. 1831 m. sukilimui ir jo herojės Emilijos Pliaterytės 200-osioms gimimo metinėms paminėti buvo išleista tokio paties nominalo moneta.
– O kitose Europos šalyse?
– Panašiai. Apskritai Europoje moterys ant pinigų nevaizduojamos arba jų itin maža. Net lygybę propaguojantys švedai tik šiemet pradeda leisti naujos serijos banknotus su daugiau moterų (rašytojomis Astrida Lindgren ir Selma Lagerlöf, aktore Greta Garbo), panašius pakeitimus planuoja Izraelis. Ant Islandijos kronų pavaizduota Ragnheiður Jónsdóttir – siuvėja ir kelių vyskupų žmona.
Jei dalyvausite protų mūšyje ir gausite klausimą, kuris žmogus vaizduojamas ant daugiausiai pasaulio valiutų, žinokite: Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II, kurios atvaizdas puošia maždaug 30 valstybių valiutas.
Šalys, kur moterys vaizduojamos ant pinigų
Sirija: karalienė Zenobia, žinoma kaip kovotoja su romėnų užkariautojais, pavaizduota ant 500 svarų banknoto.
Filipinai: 1983 metais Corazon Aquino tapo pirmąja Filipinų prezidente moterimi ir pirmąja prezidente moterimi Azijoje. Jos garbei buvo pakeistas 500 pesų banknotas – prezidentė ant kupiūros vaizduojama greta savo vyro senatoriaus Benigno Aquino, kuris anksčiau pinigą puošė vienas.
Turkija: ant 50 lirų banknoto vaizduojama rašytoja, žmogaus teisių gynėja Fatma Aliye Topuz.
Meksika: žinoma menininkė Frida Kahlo pavaizduota ant 500 pesų kupiūros, o 200 pesų puošia XVII amžiaus Meksikos rašytoja Sor Juana Ines de la Cruz.
Argentina: buvusi pirmoji šalies dama Eva Peron, dažnai vadinama tiesiog Evita, vaizduojama ant 100 pesų kupiūros. Ant 20 pesų banknoto politikė Manuela Rosas įamžinta drauge su savo tevu, taip pat politiku Juanu Manueliu de Rosas.
Lietuvos banko Pinigų muziejaus gidas T. Grėlis prasitaria, jog, nors moterys vis dažniau vaizduojamos ant pinigų, joms skiriamos mažesnės vertės kupiūros arba jos piešiamos ne pagrindinėje pinigų pusėje. Pavyzdžiui, Turkijoje visų banknotų pagrindinėje pusėje spausdinamas buvusio prezidento Kemalio Atatiurko atvaizdas (tik viena nusipelniusi moteris vaizduojama banknoto reverse). Meksikoje panašiai yra su F. Kahlo, nes averse vaizduojamas jos vyras Diego Rivera.
Giedrė Simanauskaitė
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Kur nuo pinigų dingo moterys?”
[…] Kur nuo pinigų dingo moterys? […]
PatinkaPatinka