Geidžiamiausias metų darbdavys: nėra nė vieno gėdingo darbo

„Jeigu kalbame apie studentą, kuris neturi darbo patirties, rekomenduoju darbo patirtį būtinai paminėti. Galbūt dirbdamas sandėlyje ar skindamas braškes jaunuolis pasiekė išskirtinių rezultatų“, – sako geidžiamiausias metų darbdavys. Gabijos Karlonaitės nuotr.
Gyvenimo aprašyme braukiu įrašą „Darbas Suomijoje braškių plantacijose“. Man tai nebeatrodo solidžiai, bet geidžiamiausas 2015 metų darbdavys „Baltic Amadeus“ sako, kad nėra nė vieno gėdingo darbo.
„Jeigu kalbame apie studentą, kuris neturi darbo patirties, rekomenduoju tą patirtį būtinai paminėti. Galbūt dirbdamas sandėlyje ar skindamas braškes jaunuolis pasiekė išskirtinių rezultatų, galbūt ten jis vadovavo komandai ar koordinavo užduotis. Tai tikrai vertinga paminėti. Dauguma darbdavių tikrai supranta, kad tokia patirtis yra studentiška, kad žmonės važiuoja pamatyti pasaulio, užsidirbti pinigų“, – pataria „Baltic Amadeus“ žmogiškųjų išteklių vadovė Aušra Žiogelienė.
Darbas (ne)puošia
Kita vertus, pretenduojant į poziciją, kurioje yra aukštesni reikalavimai profesinei patirčiai ir kandidatas tos patirties turi, tada neverta visa turima darbo patirtimi apkrauti gyvenimo aprašymo, sako pašnekovė.
„The Guardian“, nagrinėdamas diplomuoto jaunimo nedarbo temą, pataria kurti individualų gyvenimo aprašymą kiekvienam darbo pasiūlymui. Patariama paminėti visą apmokamą ir neapmokamą patirtį, susijusią su darbu, į kurį kandidatuojama. Sukauptą daugelio darbų patirtį rekomenduojama grupuoti pagal užimtas pareigas arba šalia kiekvienos darbovietės paminėti ten padarytą progresą.
Aušra Žiogelienė sako, kad vien darbo patirtis nelemia darbuotojo pasirinkimo – atrankoje svarbesnės asmeninės kandidatų savybės. „Proaktyvumas, noras sužinoti yra savybės, lemiančios pasirinkimą“, – teigia pašnekovė.
Darbo patirtis, pasak jos, yra asmeninių savybių rezultatas. „Jeigu žmogus yra aktyvus, jis šalia studijų dar būtinai kažką veikia. Tas paprastai matosi pokalbio metu, o ir darbo patirtis tai liudija“, – sako geidžiamiausio šių metų darbdavio tarp vidutinių ir mažų įmonių „Baltic Amadeus“ atstovė. Kita vertus, visa darbo patirtis, net ir nesusijusi su pretenduojamu darbu, irgi yra vertinama.
„Jeigu ieškome darbuotojo greitai, tai renkamės žmogų, kuris jau turi panašaus, analogiško darbo patirties. Bet priimame ir jaunus darbuotojus su vienerių metų ar netgi mažesne darbo patirtimi. Vertingiausi darbuotojai yra užaugę kompanijoje“, – sako Aušra Žiogelienė. Pasak jos, darbuotojai, kurie pažįsta kompaniją nuo pat pradžių yra labai vertingi, todėl kompanija priima dalį darbuotojų be patirties ir juos augina.
Vasaros darbą įsirašys
Pagal „Work and Travel USA“ programą išvykusios dirbti į Ameriką Jonita Šeščilaitė ir Justina Nortkutė dirba pagalbinius darbus pramogų parkuose ir abi žada šią darbo patirtį būtinai įsirašyti į gyvenimo aprašymus.
„Darbas man čia kaip žaidimas. Esu pagalbininkė virtuvėje, pyragus pjaustyti ar mėsainius daryti nesunku. Kartais, kai nebūna darbo, išplaunu virtuvę, taip užsirekomendavau kaip gera darbuotoja“, – įspūdžiias dalijasi politikos mokslų studentė Justina Nortkutė.
Mergina neslepia, kad pabodęs darbas Lietuvoje buvo viena iš priežasčių, lėmusių pasirinkimą vykti į Ameriką. O Jonita Šeščilaitė sako, kad atvyko dirbti sezoninio vasaros darbo tik dėl galimybės pakeliauti po Ameriką.
„Atvažiavau dirbti juodo darbo tik todėl, kad pakeliaučiau. Tai vienintelis dalykas, dėl kurio čia galima važiuoti. Apskritai, man neįdomu ir nepatinka čia dirbti“, – neslepia kultūros vadybos studentė Jonita.
Justina Nortkutė į sezoninį darbą žvelgia pozityviau. Ji sako, kad atsidūrusi nepažįstamoje darbo ir gyvenimo aplinkoje gavo vertingų pamokų.
„Aš čia važiavau nusiteikusi ne „baltą“ darbą dirbti. Bet taip pat žinojau, kad šis darbas laikinas. Pirmąją darbo dieną laukiau, kol kažkas pasakys, ką konkrečiai daryti, bet vėliau supratau, kad visiems dzin. Kad tave pamatytų ir pripažintų, pats turi rodyti iniciatyvą. Tada pradėjau visus darbuotojus kamantinėti, kaip ir ką daryti, bet ne todėl, kad man tuo metu reikėjo kažką daryti, aš tiesiog nusprendžiau išmokti“, – apie įsiliejimą į naują darbo aplinką pasakoja Justina Nortkutė.
„Dabar, jeigu klientų mažai, mano kolegas siunčia namo, o aš jau kaip ir užsirekomendavusi, kaip gera darbuotoja, tai ir prastesnėmis dienomis gaunu darbo“, – iniciatyvaus elgesio rezultatą pastebi pašnekovė.
Mergina pasakoja, kad Amerikoje turėjo pripasti ne tik prie naujos darbo vietos.

„Pradžioje viskas buvo keista. Reikėjo priprasti ir prie to, kad ant kelio čia guli partrenkti vėžliai, o ne kačiukai“, – sako Amerikoje dirbanti Justina Nortkutė, nuotr. iš asmeninio albumo
„Pradžioje viskas buvo keista. Reikėjo priprasti ir prie to, kad ant kelio čia guli partrenkti vėžliai, o ne kačiukai. Reikia priprasti, kad amerikiečiai visur važiuoja su mašina ir šioje šalyje beveik nėra pėsčiųjų perėjų. O kai eini pėsčiomis, visi važiuojai į tave žiūri kaip į ateivį. Dar reikėjo pripasti, kad amerikiečiai mėgsta leisti pinigus. Man tai nepriimtina, bet imi ir susitaikai“, – sezoninio darbo svečioje šalyje patirtimi dalijasi Justina Nortkutė.
„Baltic Amadeus“ atstovė Aušra Žiogelienė sakė, kad net ir fiziniai darbai suteikia vertingos darbo patirties.
„Kiekvienas darbas leidžia ugdyti įvarius įgūdžius, kurie vistiek praverčia kiekviename darbe. Ypač pirmajame darbe žengiami pirmieji žingsiai, susipažįstama su darbu, jaunas žmogus suvokia, kas yra atsakomybė ir laiku padarytas darbas“, – teigia žmogiškųjų išteklių vadovė.
Tad savo gyvenimo aprašymo įrašo apie darbą braškių plantacijose dar neskubėsiu visiškai išbraukti. Ar šią darbo patirtį rašyti, atsižvelgsiu pagal siūlomas pareigas.
Gabija Karlonaitė
- „Jeigu kalbame apie studentą, kuris neturi darbo patirties, rekomenduoju darbo patirtį būtinai paminėti. Galbūt dirbdamas sandėlyje ar skindamas braškes jaunuolis pasiekė išskirtinių rezultatų“, – sako geidžiamiausias metų darbdavys. Gabijos Karlonaitės nuotr.
- Net ir darbo braškių plantacijose patirtis yra vertinama darbdavių, sako geidžiamiausias 2015 metų darbdavys, Gabijos Karlonaitės nuotr.
- Justina Nortkutė, nuotr. iš asmeninio albumo
- Justina Nortkutė yra pagalbininkė virtuvėje, nuotr. iš asmeninio albumo
- Justina Nortkutė vasarą leidžia dirbdama vandens pramogų parke, nuotr. iš asmeninio albumo
- „Pradžioje viskas buvo keista. Reikėjo priprasti ir prie to, kad ant kelio čia guli partrenkti vėžliai, o ne kačiukai“, – sako Amerikoje dirbanti Justina Nortkutė, nuotr. iš asmeninio albumo
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Geidžiamiausias metų darbdavys: nėra nė vieno gėdingo darbo”
[…] Gabija Karlonaitė kalbins geidžiamiausią metų darbdavį, kuris sako, kad nėra nė vieno gėdingo darbo. […]
PatinkaPatinka