Vieni ginčijasi dėl pabėgėlių, kiti jiems padeda

Maistą sirų pabėgėliams dalijusi turkų pora, nuotr. iš @kimseyokmu
102 tūkst. pabėgėlių atvyko į Europos Sąjungą (ES) per Serbiją, Makedoniją, Bosniją ir Hercogoviną, Albaniją, Juodkalniją, Kosovą nuo šių metų pradžios iki liepos. Palyginus su 8 tūkst. tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, skaičiai išaugo katastrofiškai.
Visgi norisi rašyti ne apie tai. Panašios informacijos galime rasti naujienų portaluose, išgirsti per radiją ar televiziją. Verčiau paieškokime pavzdžių, kaip paprasti vietos žmonės dalinasi su pabėgėliais tuo, ką turi,
Neformalios grupės veikia aktyviau
Laisvai samdoma žurnalistė Marianna Karakoulaki daug rašo apie tai, kas vyksta Graikijos ir Makedonijos pasienyje. Viename iš savo straipsnių ji pasakojo, kaip užsieniečiai Salonikuose susivienijo ir pradėjo teikti pagalbą pabėgėliams.
Žurnalistės teigimu, Graikijoje neformalūs savanorystės tinklai veikia kur kas aktyviau už nevyriausybines ar panašias organizacijas.
„Pavyzdžiui, Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) atstovai į pasienio miestelį Idomeni atvyko tik praėjusią savaitę, nors krizė prasidėjo beveik prieš metus.“ Idomeni pabėgėliams tapo vartais į Makedoniją.
Marianna pasakoja apie „Erasmus“ studijų mainų studentę 23 metų Marią Wagner, anglų mokytoją Craigą Wherlocką ir du afganistaniečius Amirą bei Safarą. Kiekvienas nuo pradžių mėgino padėti savarankiškai: Craigas mieste dalijo naminę graikišką pupelių sriubą, broliai iš Afganistano, iš asmeninės patirties žinodami, kaip jaučiasi pabėgėliai, priimdavo juos į savo namus apsistoti ar tiesiog nusiprausti. Ketveriukė susipažino atsitiktinai bendro tikslo – padėti pabėgėliams – vedami ir iškart įkūrė judėjimą „Refugee Solidarity Movement Thessaloniki“.
Naudojamos socialinės medijos
Socialiniame tinkle „Facebook“ sukurta nemažai grupių ar paskyrų, skirtų padėti pabėgėliams įvairiose šalyse. Pavyzdžiui, grupė, skirta padėti pabėgėliams Makedonijoje, puslapis „Refugee Solidarity Movement Thessaloniki“. Vengrijoje savanoriai organizuoja pagalbą per „Migration Aid“. Visur informacija skelbiama ir vietos, ir anglų kalba.
- Ruošiamas maistas pabėgėliams, Mariannos Karakoulaki nuotr.
- Mergaitė ima maisto davinį Salonikų gatvėje, Mariannos Karakoulaki nuotr.
- Maistą sirų pabėgėliams dalijusi turkų pora, nuotr. iš @kimseyokmu
- Maistą sirų pabėgėliams dalijusi turkų pora, nuotr. iš @kimseyokmu
- Marianna Karakoulaki, nuotr. iš asmeninio albumo
- „Refugee Solidarity Movement Thessaloniki“: Maria Wagner (iš kairės), Craig Wherlock ir Safaras, Mariannos Karakoulaki nuotr.
Finansinei pagalbai rinkti išnaudojamos internetinės sutelktinio finansavimo (crowdfunding) platformos (Graikijos Lesbo saloje ir Salonikuose). Lesbo salos kampanija jau surinko 3850 eurų. Kitai kampanijai, skirtai padėti pabėgėliams Salonikuose, trūksta nedaug – 84 proc. jau surinkta.
Per vestuves maitino sirų pabėgėlius
Rugpjūčio pradžioje turkų jaunavedžių pora savo vestuvių dieną pamaitino 4 tūkst. pabėgėlių iš Sirijos.
Kaip rašo i100.co.uk, jaunavedžiai Fethullah Uzumcuoglu ir Esra Polat, vilkėdami tradiciniais vestuvių drabužiais, maistą dalijo iš specialaus autobuso, kurį paskolino turkų labdaros organizacija „Kimse Yok Mu”.
Vestuvės vyko Turkijos pietuose, visai šalia Sirijos esančiame mieste Kilis. Jaunikio tėvas teigė, jog savo džiaugsmu norėjo pasidalinti su „savo broliais ir seserimis iš Sirijos”.
Reikalingas ne tik maistas
Į Lesbo salą atvykstantiems pabėgėliams pinigai renkami maistui, apklotams, vandeniui ir kitiems būtiniems daiktams, kadangi daugelis būna sušalę, šlapi ir išvarginti kelionės jūra.
Salonikuose raginama atnešti sauskelnių, kūdikiams skirtų servetėlių, šampūnų, dantų šepetėlių ir pastos, muilo. Tai vėliau išdalinama „KTEL Makedonias“ autobusų stotyje.
Vengrijoje atidaryti informacijos centrai, kuriuose pabėgėliams keletu kalbų teikiama informacija apie medikų ir psichologų pagalbą ir kita. Taksi asociacijos siunčia vairuotojus paiimti paramą iš gyventojų namų ir pristatyti į pagalbos centrus nemokamai. „Migration Aid“ savanoriai suteikia pabėgėliams informaciją, kaip pasiekti pabėgėlių stovyklas (o tam skirtos 48 valandos), duoda maisto ir gėrimų.
Specialiuose punktuose savanoriai renka maistą ir kitus reikalingus daiktus, o vėliau paruošia paketus, kuriuos gauna pabėgėliai. Organizacijos puslapyje kviečiami prisijungti vertėjai, mokantys arabų, urdų, persų, anglų, turkų, albanų kalbas, medikai ir slaugytojai. Vengrai net ateina į Budapešto Keleti traukinių stotį praleisti laiko su pabėgėliais ir pažaisti su jų vaikais.
Būdų padėti yra pačių įvairiausių – nuo kompiuterio ekrane paspaudžiant „aukoti“ iki pakvietimo į svečius. O kaip prisidėtum tu?
Auksė Podolskytė
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Vieni ginčijasi dėl pabėgėlių, kiti jiems padeda”
[…] Vieni ginčijasi dėl pabėgėlių, kiti jiems padeda […]
PatinkaPatinka