„Airbnb“ keičia kainas nekilnojamojo turto rinkoje 

Poilsis nuo mokslų, Stefano Rocho nuotr.

Anksčiau laikyta dalinimosi ekonomikos (angl. sharing economy) simboliu, pastaruoju metu platforma „Airbnb“ apibūdinama kaip disruptive economy – griaunančios ekonomikos – dalis. Kas atsitiko?

Per krizę gimusi dalijimosi ekonomika vadovaujasi principu „žmogus – žmogui“. Tai – priešprieša vartojimui, todėl žmonės skatinami taupyti, užsidirbti ar naudoti daiktus ekonomiškai. Dalijamasi įvairiais daiktais, maistu, transportu ar būstu. Būtent dalijimasis būstu yra tai, ką siūlo „Airbnb“.

San Franciske prieš 8 metus sukurtoje platformoje užsiregistravę vartotojai gali nuomoti kambarį, butą ar namą, o ieškantys apgyvendinimo – rasti, kur apsistoti. Ji daugeliui pažįstama ir mūsų šalyje. Lietuviai nuomoja ir patys ieško apgyvendinimo per „Airbnb“. Pavyzdžiui, norintiems apsistoti sostinėje pasirinkimas tikrai platus – pateikiama daugiau nei 1000 įvairiausių variantų.

Kainos pakilo 30 proc.

Vija Pakalkaitė prie Dunojaus, Rasos Pakalkienės nuotr.

Vija Pakalkaitė prie Dunojaus, Rasos Pakalkienės nuotr.

„Airbnb“, manoma, paskatino pokyčius nekilnojamojo turto rinkoje Vengrijos sostinėje. Pastarąjį pusmetį nuomos kainos šoktelėjo 20-30 proc., o miesto centre studijos tipo butų – ir daugiau, 40 ar net 50 proc.

Šiame mieste jau 5 metus gyvenanti lietuvė Vija Pakalkaitė sako, kad buto, kurį pradėjo nuomotis šių metų balandį, nuoma dabar jai kainuotų 10-20 proc. daugiau. Jau pavasarį butas buvęs palyginti brangus.

„Kadangi Budapeštas – gražus miestas, atvažiuoja daug turistų iš Vokietijos ar Skandavijos šalių. Jie moka po 50-60 eurų per dieną už butą, tad tiems, kurie užsiima buto nuoma per „Airbnb“, tai atsiperka per savaitę. Nuomotojai gali ir pas draugus pabūti. Kai kurie savininkai nebenuomoja butų ilgam laikui, o tik trumpam per „Airbnb“.“

Taigi kainoms išaugus rasti nebrangų butą ilgalaikei nuomai nebeįmanoma. Vietos žmonės, kurių pajamos žemos ar vidutinės, priversti būsto ieškotis Budapešto priemiesčiuose. Žinia, Vengrija aukštais atlyginimais nepasižymi (minimalus darbo užmokestis nedidelis – 350 eurų).

Ar galima uždirbti iš būsto nuomos?

Šiuo metu Vija kraustosi ir ieško nuomininkų, kurie persikeltų į jos ligšiolinį būstą. Susidomėjo draugas iš Budapešto. „Vienas iš mano draugų, apžiūrėjęs butą, pasiūlė perduoti savininkei, jog dėl kainos ji galėtų derėtis, jis gali mokėti ir daugiau nei prašoma dabar“.

Vija Pakalkaitė prie Central European University, Rasos Pakalkienės nuotr.

Vija Pakalkaitė prie Central European University, Rasos Pakalkienės nuotr.

Pašnekovė teigia, jog šis draugas ieško būsto nuomai, kurį galėtų nuomoti būtent per „Airbnb“ atvykstantiems turistams. Puikus būdas uždirbti iš turistų. Atrodytų, jog tai ir kelia nuomos kainas.

Pakalbėjusi su šiuo Vijos draugu iš Vengrijos, sužinojau daugiau. Jo nuomone, „Airbnb“ yra tik vienas iš veiksnių, kuris paskatino kainų kilimą Budapešte. Naujų statybos projektų gausa, žemos paskolų palūkanos taip pat turėjo didelės įtakos. Nors vyras ir galvoja apie būsto nuomą svečiams per „Airbnb“, priduria, jog būsto nuoma šioje platformoje tikrai nėra pasyvus pajamų gavimo būdas ir pinigų kalnų susikrauti nepadės.

Ano pašnekovo, būsto nuoma per „Airbnb“ turi įvairių sąnaudų, pavyzdžiui, reikia tvarkyti butą (pačiam ar samdant valytojus), komunikacija su svečiais taip pat atima laiko. Galiausiai niekada nėra garantijos, kad butas nebus paliktas be defektų.

Pradžia nebuvo lengva

Apgyvendinimo platformos idėja gana paprasta, tačiau jau pirmaisiais metais kompanija susidūrė su įvairiais sunkumais. Žmonės nepasitikėjo svetimais žmonėmis, nenorėjo jų įsileisti į savus namus, varžė teisiniai sunkumai dėl būsto nuomos. San Franciske ir Niujorke nuomoti nekilnojamąjį turtą buvo galima ne trumpiau nei 29 dienas. Asmenys, nuomojantys būstą, buvo laikomi užsiimančiais nelegalia veikla.

Auksė Podolskytė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

3 nauji atsakymai į “„Airbnb“ keičia kainas nekilnojamojo turto rinkoje ”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: