Pabėgėliai ir pinigai

“Freedom House“ nuotr. (Flickr.com)
Nors lietuvių liaudies patarlė byloja, kad svetimo turto skaičiuoti nevalia, pamokymais dažnai nesivadovaujame. Tad ir mes pasidomėjome dabar žiniasklaidoje populiaria tema – pabėgėliais, o tiksliau – pinigais, kurie jiems skiriami.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikia skaičius, kokia parama yra skiriama pabėgėliams, o toliau tekste informuojame, ką galim padaryti kiekvienas iš mūsų. Tiesiog. Žmogiškai.
Kol nepradėjome kalbėti apie pinigus, svarbu, kad kiekvienas žinotume šiek tiek daugiau apie esamą situaciją ir suprastume, kodėl iš Sirijos ir aplinkinių valstybių pasipylė gausybė žmonių, besistengiančių pasiekti Europą.
Paskutinis video pasakojimo sakinys tikrai verčia susimąstyti – „Do you want to be remembered as xenophobic rich coward?“. Kaip jums tai?
Kalba apie pinigus
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė pasakoja, kokia yra pabėgėlio kasdienybė ir kokie svarstymai dabar vyksta ministerijose.
– Kokios pašalpos dabar yra skiriamos pabėgėliams?
– Šiuo metu parama integracijai teikiama tokia tvarka: Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje parama integracija trunka iki 8 mėnesių, vėliau į Lietuvą perkelti pabėgėliai integraciją tęsia savivaldybių teritorijose. Planuojame trumpinti integracijos laikotarpį Pabėgėlių priėmimo centre iki 3 mėn. Sėkmingiausia integracija yra tada, kai asmuo gyvena visuomenėje, tad savivaldybių pagalba mums labai svarbi, ji reikalinga padedant surasti gyvenamuosius būstus, siekiant šiuos asmenis integruoti, geranoriškai nuteikti vietos bendruomenę, suteikti pabėgėlių šeimoms kuo daugiau informacijos, įtraukti į savivaldybės gyvenimą.
Pabėgėlių priėmimo centre integracijos laikotarpiu kiekvieną mėnesį mokama piniginė pašalpa maistui ir smulkioms išlaidoms (71,4 EUR).
Savivaldybės teritorijoje integracijos laikotarpiu asmenims yra mokama mėnesinė piniginė išmoka būtiniausioms reikmėms – būsto nuomai, komunaliniams mokesčiams, maistui, transportui ir kt. Šios kas mėnesį mokamos pašalpos dydis priklauso nuo šeiminės padėties: vienam asmeniui mokama 265,2 EUR; dviejų asmenų šeimai – 326,4 EUR; 3 asmenų šeimai – 489,6 EUR. Jeigu daugiau kaip trys asmenys šeimoje – papildomai skiriama pašalpa kiekvienam asmeniui 61,2 EUR. Šie pinigai pervedami į sąskaitą.
Šiuo metu paramos integracijai laikotarpiu savivaldybės teritorijose šiuos asmenis kuruoja nevyriausybinės organizacijos: Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ bei Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija. Savivaldybės teritorijoje yra skiriami kuratoriai, kurie padeda užsieniečiui įsigyti būtiniausius baldus ir namų apyvokos reikmenis; susirasti ir išsinuomoti butą; išmoka pinigines pašalpas; organizuoja užsieniečiui lietuvių kalbos mokymą; organizuoja vaikų darželio lankymą; organizuoja vaikų mokymąsi mokykloje, konsultuoja užsieniečius visais klausimais, užtikrina užsieniečio lankymąsi Darbo biržoje, padeda užpildyti ir parengti reikalingus dokumentus ir pan.
– Ar naujai atvykusiems žmonėms pašalpos bus tokios pat, kaip ir dabar skiriamos? Taip pat, kaip skirsis pašalpos dydžiai žmonėms, turintiems pabėgėlio statusą ir jo siekiantiems ar neturintiems?
– Šiuo metu galiojantis modelis yra peržiūrimas, kol kas dar anksti komentuoti dydžius – ar jie kis, ar ne.
– Kalbant toliau apie pinigus, kokios išmokos planuojamos nepilnamečiams be tėvų, vaikams, atvykusiems su šeimomis?
– Šiuo metu išmokų dydžiai priklauso nuo šeiminės padėties.
Nelydimi nepilnamečiai užsieniečiai yra globojami Pabėgėlių priėmimo centro iki jiems sukaks 18 metų. Jiems kiekvieną mėnesį yra skiriama 71,4 EUR pašalpa smulkioms išlaidoms ir maistui.
Vaikams, atvykusiems su šeimomis, numatytos tokios pašalpos: pašalpa vaikui iki 2 metų (28,5 EUR); pašalpa vaikui nuo 2 metų (15,2 EUR), šeimai (priklausomai nuo asmenų skaičiaus) yra mokama mėnesinė piniginė pašalpa būtiniausioms reikmėms.
Tačiau, kaip jau minėta, modelis yra peržiūrimas ir svarstomas optimalios galimybės.
– Be šių piniginių klausimų, gal turite dar žinių, kokią paramą dėl integracijos gaus pabėgėliai?
– Modelis yra peržiūrimas, nes nėra aišku, kokių poreikių bus perkelti asmenys.
– Ar bus skiriami gyvenamieji plotai jiems lengvatinėmis sąlygomis, ar rinkoje randami pasiūlymai?
– Šiuo metu yra svarstomi įvairūs variantai.
Ministerijos nuomone, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, yra labai svarbu visuomenės parama prieglobstį gavusių užsieniečių integracijai į vietinę bendruomenę: ne tik būsto suteikimas, bet ir pagalba susipažįstant Lietuvos kultūra, tradicijomis, vertybėmis, teigiamas nusiteikimas.
————————————————————————————-
Kai matau, kokia suma planuojama žmonėms, atvykusiems „kaip stovi“, tikrai neatrodo veltėdiškai didelė ar apiplėšianti valstybę. Dar kartą tas pats klausimas – „Do you want to be remembered as xenophobic rich coward?“.
Tiems, kuriems rūpi pagalba pabėgėliams Lietuvoje, buriasi šioje „Facebook“ grupėje.
Taip pat naudingas puslapis pabegelis.lt.
Dar galima kreiptis į ministerijos atstovės nurodytas institucijas: „Caritą“, Raudonojo Kryžiaus draugiją, kitas nevyriausybines organizacijas ir paklausti, kuo labiausiai gali būti naudingas. Mažas žingsnis, kokį svarbu padaryti: pačiam domėtis, kas, kodėl ir kur vyksta ir argumentuota informacija dalintis su draugais bei šeimos nariais. Nes kaip matyti, „skandalų dėl skandalų“ Lietuvos padangėje tikrai gausu.
Giedrė Simanauskaitė
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Pabėgėliai ir pinigai”
[…] Pabėgėliai ir pinigai […]
PatinkaPatinka