Mėnesio tekstas – apie tai, kaip pradėti savo verslą

Giedrė Simanauskaitė, nuotr. iš asm. albumo
„Su Edmundu vis prasilenkiu: renginiuose, kavinėse, maratonuose, aktyvus jis žmogus. Ir kiekvieną kartą susitikus, jis klausia: „Giedre, tai kada gi pradėsi įgyvendinti savo idėjas“. Aš vis pasakoju jam, kaip nemoku programuoti arba tai, kad man kurti start-up’us kaip tai ne pakeliui. O jis vis padrąsina – „svarbiausia, turėk idėją, kuri patiktų ir kitiems, kurios reikėtų, jog pasaulis taptų labiau suprantamas ir aiškus. Programuotojai atsiras“, − apie pažintį su skaitomiausio rugsėjo mėnesio teksto herojumi pasakoja straipsnio autorė Giedrė Simanauskaitė.
„Taigi ir per interviu tinklaraščio Euroblogas.lt straipsniui „Ką būtina žinoti startuolių kūrėjams“ jis tą pačią tiesą patvirtino − svarbiausia yra noras ir idėja, arba noras ir komanda. Jo pavyzdys tai įrodo, o man tiesiog reikia imti ir daryti“, − sako Giedrė.
Kviečiame paskaityti skaitomiausią tekstą:
Ką būtina žinoti startuolių kūrėjams
Edmundas Balčikonis, startuolio „TrackDuck“ įkūrėjas, pateikia patarimų, nuo ko reikia pradėti kuriant savo verslą, pasakoja apie Lietuvos startuolių padangę bei atsako į klausimus, kurie rūpi.
– Edmundai, kaip sekasi tau ir „TrackDuck“?
– Gerai tiek man, tiek „TrackDuck“. Mūsų startuolis, kuris yra svetainių dizaino ir klaidų komentavimo sistema tiems, kas kuria svetaines, dabar jau turi 20 tūkstančių vartotojų ir veikia 121 šalyje, mokančių klientų daugiausiai JAV ir Jungtinėje Karalystėje.
– Nuo ko prasidėjo viskas?
– Aš visada planavau kurti verslą, tiesiog pradžioje nežinojau apie galimybes įgyvendinti idėjas ir gauti joms finansavimą ir ėjau įprastu keliu: universitetas, pirmieji darbai ir t.t. Jei „start-up“ kultūra Lietuvoje būtų pasirodžiusi anksčiau, aš tikriausiai nebūčiau studijavęs universitete, o verčiau iš karto ėmęsis veiksmo.
„TrackDuck“ yra mano penktasis startuolis, kurį pradėjome su dviem kolegomis iš Baltarusijos, o susitikome startuolių renginyje Minske. Renginys buvo hackatonas, skirtas išbandyti naujoms idėjoms ir kurti produktus per 48 valandas. Jame laimėjome 2 vietą, vėliau patekome į startuoliams skirtą programą Suomijoje „Startup Sauna“. Ten gavome pirmą investiciją ir paleidome savo produktą bei sulaukėme pirmų vartotojų.
– Kas svarbiausia norintiems kurti startuolį?
– Pirmiausia reikia turėti temą ar dalyką, kuris tau rūpi ar patinka. Iš čia kyla idėja: ką nori toje srityje keisti, tobulinti ar supaprastinti. Taip pat domėjimosi sritis yra svarbi ieškant žmonių prisijungti į komandą ir kurti drauge. Pavyzdžiui, jei tau patinka ledo ritulys, gali pirmiausia „Facebook“ ar kitoje platformoje burti bendraminčius, kurie yra šios sporto šakos fanai. Sukūręs idėją per suburtą grupę susirasi lengviau bendraminčių, kurie norės prisidėti prie idėjos tobulinimo ir jos įgyvendinimo, pavyzdžiui, ledo ritulio mylėtojas programuotojas.
Padarę pirmuosius žingsnius ir namų darbus, galite imti ieškoti finansavimo, augti, toliau vystyti idėją ir, tarkim, iš Lietuvos siūlyti savo prekes ir paslaugas ledo ritulio mylėtojams iš JAV ir Kanados, kurių ten tikrai daug.
– O ką daryti, jei nerandi vienos temos, kuri tau labai rūpėtų, ar ja domiesi?
– Tada galvok apie dalykus, kurie labai tau nepatinka, užknisa, trukdo gyventi. Ir keisk juos. Pavyzdžiui, žmonėms nepatiko laukti iškvietimo taksi skambinant taksi telefonu, kur nėra lengva prisiskambinti arba operatorė piktai aptarnauja. Ir atsiranda sprendimas – taksi iškvietimo programėlė.
– Dažnai dalyvauji konferencijose, renginiuose, skirtuose stratuolių kūrėjams. Kokie dažniausiai klausimai jiems kyla?
– Aš kiekvieną savaitę sulaukiu laiškų iš žmonių, norinčių įgyvendinti savo idėjas, ir matau, kad dauguma jų nepasidaro net elementarių namų darbų. Užtenka dviejų savaičių, kad būtum gerai pasiruošęs ir pasikaustęs žiniomis apie startuolius. Siūlau šias priemones, kurios yra laisvai prieinamos ir nieko nekainuoja:
Patarimai:
1. Paskaitų ciklas „How to start-up“, parengtas „Y Combinator“ organizatorių ir mentorių. Peržiūrėk jį, nes veda daug patyrę žmonės, sudėliodami tinkamus akcentus
2. Steve‘o Blanko, startuolių krikštatėvio iš Stanfordo universiteto, kursai „How to Build a Startup“
3. Galiausiai, paimk į rankas Erico Rieso „Lean start-up“
Tai padarę būsimieji startuolių kūrėjai bus stipriai pasiruošę. Kol kas nė vieno tokio naujoko man dar neteko sutikti.
– O kaip apie renginius? Kokiuose patartum dalyvauti?
– Lietuvoje: LOGIN konferencija, „Start-up Lithuania“, hackatonai. Labai svarbu išbandyti savo idėjas, rasti joms bendraminčių, suprasti kritiką ir pažinti, ką daro kiti. Net jei pats neturi savo idėjos, tokiuose renginiuose dalyvauti reikėtų, kad plėstum požiūrį ir, jei patiks, prisijungtum bei taptum komandos nariu kitose iniciatyvose.
– O kaip su stažuotojais startuoliuose?
– Irgi labai gera patirtis, kad pamatytum virtuvę iš vidaus, išmoktum, pažintum daugiau žmonių šioje srityje. „TrackDuck“ esame turėję penkis stažuotuojus, netrukus turėtume priimti žmogų vėl.
– Ar man taip atrodo, ar iš tiesų startuolius kuria daugiau vaikinai nei merginos?
– Tiesa, nors merginų, dirbančių startuoliuose, taip pat yra ir vis atsiranda daugiau. Matyt, vaikinų skaičius yra didesnis, nes jie dažniau renkasi tiksliuosius mokslus ir yra labiau linkę rizikuoti.
– Kokios turi būti finansinės galimybės prieš pradedant verslą?
– Lyginant su tradiciniu verslu, startuoliai yra rizikingesni, bet reikalauja mažiau pradinių investicijų. Pirmiausia, susibūrę žmonės tai daro šalia studijų ar darbų, dirba iš kavinių ar namų. Jei startuolis turi potencialo ir rodo sėkmės ženklus, yra investuotuojai „angelai“ ir ankstyvos stadijos rizikos kapitalo fondai, investuojantys į jų vystymą, pavyzdžiui Lietuvoje, „Practica Capital“, „Startup Highway“ arba „Nextury Ventures“. Daugiau apie tai parašyta http://startuphighway.com/ ir http://startup.lt/
Visą straipsnį apie startuolių kūrėjus skaitykite čia.
Giedrė Simanauskaitė
- Edmundas Balčikonis (dešinėje), nuotr. iš asmeninio albumo
- Edmundas Balčikonis, nuotr. iš asmeninio albumo
- Edmundas Balčikonis (kairėje), nuotr. iš asmeninio albumo
- Edmundas Balčikonis, nuotr. iš asmeninio albumo
- Edmundas Balčikonis, nuotr. iš asmeninio albumo
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Mėnesio tekstas – apie tai, kaip pradėti savo verslą”
[…] Mėnesio tekstas – apie tai, kaip pradėti savo verslą […]
PatinkaPatinka