Kaip laiką suvokia danai, šveicarai, gruzinai ir kinai

Goda Šniokaitė, nuotr. iš asm. albumo

Goda Šniokaitė, nuotr. iš asm. albumo

„Jiems normalu darbą baigti 15 val., nes, pavyzdžiui, jų prioritetas gali būti pavedžioti šunį. Išties, juos sunku paskatinti ir motyvuoti atlikti darbą, kurio jie nenori arba susitarti, kad atliktų jį greičiau“, − apie bendradarbių danų požiūrį į laiką pasakoja tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovė Goda Šniokaitė.

Dirbdama tarptautinėje kompanijoje Vilniuje ji dažniausiai susiduria su žmonėmis iš Indijos, Jungtinės Karalystės, JAV ir Danijos.

Paklausta apie laiko suderinamumą, prasitaria, jog sunkiausia turbūt sutarti su danais. Tariantis dėl užduočių įgyvendinimo terminų su danais numatomas didžiausias papildomas laikas užduotims įgyvendinti arba tyliai tikimasi galimo vėlavimo, kartais net iki savaitės trukmės.

Pasak Godos, paprasčiausia dėl laiko ir konkretumo yra sutarti su bendradarbiais iš Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų: „Jie iš karto pasako savo taisykles ir laikosi pažado. Galbūt sunkiau yra derėtis dėl greitesnio darbo įgyvendinimo, tačiau ir tai yra įmanoma“, – pasakoja pašnekovė.

Žmonės iš Indijos yra linkę užduoti daug klausimų, aiškintis situaciją, tad derybos trunka ilgiau iki tol, kol pasiekiamas susitarimas, kada užduotis bus įgyvendinta.

Kadangi tarptautinės kompanijos darbui įtakos turi ir laiko juostos, bendradarbių iš JAV kartais tenka pusdienį palaukti, nors būna ir tokių, kurie atsikelia ankstų rytą, jog galėtų ilgėliau padirbėti su kolegomis iš Europos.

Goda sako, jog dirbant drauge daugiau laiko ima suprasti, kokie susitarimai yra efektyviausi ir kartais vieni kitiems daro tam tikrų nuolaidų, kad viskas vyktų sklandžiau.

Kai susitikimus pradeda 5 min. anksčiau

Justinas Matusevičius, nuotr. iš asm. albumo

Justinas Matusevičius, nuotr. iš asm. albumo

„Iš esmės, visų vakariečių laiko suvokimas ir planavimas yra panašus. Maži skirtumai pasimato planuojant susitikimus: britai, islandai ar amerikiečiai, susitarę pasikalbėti, prie videokonferencijos prisijungs laiku, tuo tarpu danai, vokiečiai ar šveicarai susitikimą pradės penkiomis minutėmis anksčiau“, – pasakoja Justinas Matusevičius.

Pasak jo, šis laikas yra skirtas vadinamiesiems „small talk“ pokalbiams (kaip sekasi; kas naujo; ar šalta?), o susitikimo sutartu laiku prasidės darbiniai klausimai. Jei prie kolegų penkiomis minutėmis anksčiau neprisijungsi, jie ims skambinti telefonu ir teirautis, ar nepamiršai susitikimo, ar tau viskas gerai. „Vienas šveicaras man pasakojo, kad visomis išgalėmis stengiasi atvykti į susitikimą sutartu laiku, nes vėlavimas jam sukelia fizinį skausmą“, – sako Justinas.

Pietų Kaukazo laiku

Martynas Stukas, nuotr. iš asm. albumo

Martynas Stukas, nuotr. iš asm. albumo

Regione, kuriame plyti Kaukazo kalnai, geografiškai skiriantys Europą ir Aziją, , gyvena, daugelio žmonių vertinimu, karšto būdo ir svetingos širdies žmonės. Martynas Stukas drauge su bendraminčiais iš Austrijos, Armėnijos, Gruzijos ir Azerbaidžano trejus metus ten plėtojo kultūros politiką, įtraukiančią mažumas ir pripažįstančią įvairovę.

„Kadangi viena iš pagrindinių bendravimo priemonių tarp mūsų buvo „Skype“, o taip pat reti susitikimai, įsivedėme keletą taisyklių, kad būtų lengviau susikalbėti: visi susitikimai buvo protokoluojami, „Skype“ bendravome pagal aiškią struktūrą ir suplanuotus diskusinius klausimus, taip pat turėjome naujienlaiškį, ką pavyko įgyvendinti pagal numatytus kriterijus“, – patirtimi dalinasi Martynas.

Projektų vadovas pasakoja, kad bendrauti elektroniniu paštu nebuvo taip efektyvu, nes žmonės kartais tiesiog dingdavo: „Jų šventės trunka ilgiau nei mūsų, todėl kartais net daugiau nei savaitę nepavyksta pagauti žmonių arba sulaukti iš jų planuotų rezultatų, todėl tiesioginiai skambučiai žmogui buvo efektyvi komunikacijos forma“.

Martynas pasakoja, jog dirbant tarpkultūrinėje sferoje kildavo nemažai klausimų dėl laiko planavimo, bet per trejus metus bendro darbo išmoksti gudrybių: „Na, pavyzdžiui, nuolat vėluojantiems, pradedi siųsti priminimus dar iki galutinio termino arba paankstini susitikimo laiką, kad susitiktume laiku visi bendrai.“

Kinai panašūs į lietuvius

Agnė Blažytė, nuotr. iš asm. albumo

Agnė Blažytė, nuotr. iš asm. albumo

Šanchajuje šešerius metus gyvenanti Agnė Blažytė teigia, jog lietuvių ir kinų laiko suvokimas panašus.

„Aš pati laikausi gana germaniško–anglosaksiško požiūrio į laiką. Kartais man atrodo, kad darbiniuose santykiuose kinai yra per lėti, nors padirbėjusi su lietuviais, apibendrindama galiu sakyti, kad esame panašūs“, – teigia Agnė.

Nors susitarimų užduotis įgyvendinti laiku ar punktualumo atvykstant į susitikimus kinai laikosi taip, kaip ir lietuviai, tačiau skiriasi pats bendravimo pobūdis.

„Kinai verslo ar darbo aplinkoje skiria daug laiko asmeniškumams, bendravimui ir vienas kito pažinimui, o tai kai kuriems lietuviams gali atrodyti, kaip žengimas į jų asmeninę erdvę ar laiko švaistymas“, – patirtimi dalinasi Agnė. Ilgi pietūs ir vakarienės, pokalbiai apie šį bei tą sudarant verslo susitarimus kinams yra labai svarbūs − jie nori diskutuoti, pažinti ar papasakoti apie save, tad prie to reikia prisitaikyti.

Ir pabaigai. Štai, kaip atrodytų „Skype“ konferencija realiame gyvenime.

Giedrė Simanauskaitė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: