„Erasmus+“ mokymai: nemokama ir naudinga?

Danielė Liepa Bodrije mokymuose, nuotr. iš asm. albumo

Danielė Liepa Bodrije mokymuose, nuotr. iš asm. albumo

Jei esi viena ausim girdėjęs terminą „Erasmus+“ ir manai, jog tai skirta tik itin gabiems studentams, siekiantiems išmėginti studijas užsienyje, klysti. Iš tiesų šios programos galimybės yra daug platesnės, o jomis pasinaudoti raginami visi norintys naujos ir naudingos patirties. Šįkart apie vieną programos pasirinkimą – mokymus veikliam jaunimui – pasakoja savo kailiu ją išmėginę Justas ir Danielė Liepa.

Penkiolikmetė po mokymų susižavėjo savanoryste

Danielė Liepa Bodrije, nuotr. iš asm. albumo

Danielė Liepa Bodrije, nuotr. iš asm. albumo

Vos penkiolikos sulaukusi Danielė Liepa Bodrije, besidominti žmogaus teisėmis, pasiūlymą išmėginti „Erasmus+“ mokymus gavo dalyvaudama seminare Lietuvoje.

„Buvau daug girdėjusi apie „Erasmus“, vyliausi, jog būdama vyresnė išmėginsiu mainų programą, tačiau laukti ilgai nereikėjo“, – pasakoja Danielė Liepa. Lapkričio mėnesį ji lankėsi mokymuose „Solidarity Lab“ Kavano grafystėje, Airijoje.

„Prieš dalyvaudama turėjau užpildyti dalyvio formą, pagrįsti savo motyvaciją. Šiek tiek baiminausi dėl anglų kalbos, bijojau, kad žinios bus nepakankamos. Taip pat turėjau susimokėti 50 eurų mokestį, visas kitas išlaidas padengė organizatoriai. Mokymuose buvau jauniausia dalyvė, tačiau dėl to diskomforto nepatyriau – priešingai, visi labai palaikė, rūpinosi. Mokymai buvo glaudžiai susiję su žmogaus teisėmis, jas nagrinėjome dirbami skirtingose grupėse – pati priklausiau videolaboratorijai, todėl praplėčiau ir šios srities žinias“, – pasakoja pirmą kartą mokymuose dalyvavusi paauglė.

Įspūdį Danielei Liepai paliko ne tik paskaitos ir užsiėmimai, bet ir vakarinis gyvenimas: „Po dirbtuvių visas gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis. Negalėčiau pavadinti to vakarėliais, tačiau įvyksta ryški transformacija. Vieni žaidžia stalo žaidimus, kiti šoka, treti šėlsta lauke – tai nepakartojama. Niekada neužmiršiu mūsų vienintelės laisvos mokymų dienos, kuomet važiavome į Dubliną, ten buvome suskirstyti grupelėmis ir visi turėjom surasti žemėlapyje pažymėtą vietą. Po ilgų klajonių suradome neįtikėtino dydžio restoraną, kuriame mūsų laukė kalnai nemokamo maisto.“

Pasiteiravus apie praktinę mokymų naudą, Danielė Liepa teigia, jog jie iš esmės pakeitė merginos gyvenimą: „Ten būdama pažinau skirtingas kultūras, pralaužiau anglų kalbos barjerą. Mokymuose buvo labai daug knygų apie islamą, todėl susidomėjau šia religija ir stengiuosi žinias plėsti. Taip pat grįžusi į Lietuvą tapau Lietuvos gėjų lygos savanore, toliau domiuosi žmogaus teisėmis.“

Jei turi laiko – važiuok

Justas Šlajus, nuotr. iš asm. albumo

Justas Šlajus, nuotr. iš asm. albumo

„Solidarity Lab“ dalyvavęs Justas Šlajus pasakoja, jog šie mokymai jo gyvenime – jau antri, o patirčiai su „Erasmus+“ apibūdinti jam užtenka kelių žodžių: ,,Tai visapusiškai ugdo, beveik nekainuoja ir yra labai smagu.“

Paklaustas, kaip išsirinkti sau tinkamus, įdomius mokymus, pašnekovas tikina, jog temos visuomet patrauklios, tereikia išsirinkti labiausiai tinkamą sau.

„Mokymams esu gan atviras. Taisyklė, kurią taikau: jei turi laiko – važiuok! Rinkdamasis, kur vykti, dažniausiai į šalį per daug dėmesio nekreipiu, kita vertus, visada malonu aplankyti naują vietą, šiltus kraštus, bet jeigu vieta ne nauja ir mokymai vyktų kaimyninėje Lenkijoje – problemų irgi nematau.“

Pirmieji Justo mokymai „Bump it up“, vykę Viklou kalnuose, Airijoje, subūrė 15 organizacijų 13 šalių – iš viso 33 dalyvius. Pagrindinis tikslas buvo sukurti atvirą erdvę europiniam bendradarbiavimui, o taip pat aptarti komunikacijos metodus. Diskutuota, kaip viešinti savo darbus, kurti tarptautinį tinklą ir pristatyti jį savo bendruomenėms.

Anot Justo, patirtis, kurią gauni iš mokymų – labai individuali, bet kiekvienu atveju naudinga. „Turbūt patirtis dvejopa – profesionalioji ir žmogiškoji. Profesionaliąja prasme suradau daug kolegų, užmezgėm bendrų projektų idėjų, pagilinau projektų rašymo, organizacinio darbo, praktines mokymų virtuvės, internetinio marketingo, video kūrybos ir kitų sričių žinias. Kalbant apie kitą pusę, tokie mokymai tiesiog plečia pasaulėžiūrą, suartina tautas, žmones, diegia tolerancijos, supratingumo jausmą ir visa ta tai vyksta be galo linksmai“, – programos privalumus vardija Justas.

Beje, kaip ir Danielė Liepa, Justas pasakoja, jog mokymai – tai ne tik mokslų pilna savaitė. „Būta visko: nuo šaldytuvų švarinimo paryčiais ir vakarėlių laboratorijoje, laipiojimų stogais, futbolo pilyje iki draugysčių ir dramų. Išgyventa per daug, kad rasčiau tą auksinę istoriją. Bet galiu pasakyti, kad gyvenimas mokymuose verda – visgi tai savotiška stovykla, kur žmonės atvyksta ne tik tobulintis, bet ir smagiai praleisti laiką.“

Unikali asmeninio tobulėjimo galimybė

Agnė Rapalaitė, nuotr. iš asm. albumo

Agnė Rapalaitė, nuotr. iš asm. albumo

Tiems, kurie kol kas tik svajoja ir nesiryžta išbandyti „Erasmus+ galimybių“, šįkart apie vieną programos pasirinkimų – mokymus veikliam jaunimui – plačiau pasakoja Agnė Rapalaitė. Agnė ne tik atstovauja organizacijai „Creativitas“, yra edukatorė, mokymų vadovė, bet ir Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros (JTBA) paraiškų vertinimo ekspertė.

Erasmus+ Veiklus jaunimas“ – tai Europos Sąjungos programa, remianti jaunų žmonių ir dirbančių su jaunimu mokymosi mobilumo veiklas. Paprasčiau tariant, organizacijos visoje Europoje ir už jos ribų bendradarbiauja, teikia savo paruoštus projektus šiai programai ir kartu įgyvendina bendras veiklas – šiuo atveju tarptautiniai mokymai, seminarai, konferencijos, kurių tikslas yra dirbančių su jaunimu asmenų tobulėjimas. Tokių mokymų rezultatas – naujos metodikos ir praktikos, kurias jaunimo darbuotojai parsiveža į savo šalis ir taiko savo darbe“, – programos tikslą trumpai aiškina Agnė.

Pasiteiravus, kam konkrečiai skirti tokie mokymai, Agnė teigia, jog čia daug lankstumo. „Nors dirbančių su jaunimu asmenų mobilumas orientuotas į jaunimo darbuotojus, tačiau inovatyvūs metodai, tokie kaip kad seminare susitinka jauni žmonės ir jaunimo darbuotojai kurti naujų jaunimo informavimo metodų, yra galimi.“

Populiariausios temos

Mokymai, nuotr. iš asm. albumo

Mokymai, nuotr. iš asm. albumo

Pasak Agnės, mokymai paprastai organizuojami priklausomai nuo tendencijų visuomenėje.

„Iš tiesų temos gimsta iš realių poreikių, kylančių organizacijų aplinkoje. Pavyzdžiui, pastaruoju metu vyrauja nemažai mokymosi apie naujas darbo su jaunimu formas, apie žiniomis grįstą jaunimo politikos kūrimą, jaunimo darbuotojų ir mokymų vadovų kompetencijas, naujas darbo metodikas, skaitmeninio amžiaus keliamus iššūkius darbe su jaunimu, jaunimo verslumą, mokymosi pripažinimą. Kai kurios temos ateina kartu su kitomis tendencijomis: kūrybiškumo ugdymas, skaitmeniniai įrankiai, meditacija, sportas, improvizacija, žaidimai ir t.t.. Be to, pati programa reaguoja į iššūkius, kylančius šių dienų Europoje. Pavyzdžiui 2016 metais didelis dėmesys bus skiriamas projektams, kuriuose dalyvauja arba atskleidžiama pabėgėlių, prieglobsčio ieškotojų, migrantų problematika“.

Čia pat Agnė priduria, jog dar viena ryški tendencija – tai mūsų tautiečių mokymų pasirinkimas pagal šalį, – paprastai laimi šiltesni kraštai. Tačiau ilgametę mokymų patirtį turinti edukatorė pirmiausiai pataria rinktis aktualią temą, kuri gali užtikrinti asmenines tobulėjimo galimybes.

Kur skelbiama apie mokymus

„Kadangi kiekvieni mokymai, kuriuos rengia organizacijos, gavusios finansavimą, yra įgyvendinami pagal pačių organizacijų tvarką, aplikavimas į mokymus nėra centralizuotas. Tikimasi, kad projektų įgyvendintojai dalyvių atranką atlieka skaidriai ir dalyvius atsirenka atsižvelgdami į kriterijus. Konkurencijos dydis dažniausiai priklauso nuo renginio pobūdžio, temos aktualumo, organizatoriaus reputacijos. Na, o dalyvio šansai priklauso nuo atitikimo keliamiems kriterijams, t.y. dalyvio patirties, motyvacijos, siekio įsitraukti, rezultatų sklaidos ir pan. Norintys dalyvauti mokymuose turėtų ieškoti skelbimų ar kontaktuoti su organizacijomis, kurios vykdo įvairius projektus ir ieško dalyvių“, – pataria ekspertė Agnė.

O čia keletas svetainių, kuriose galite rasti naudingos informacijos apie mokymus:

The European Training calendar – virtualus mokymų kursų kalendorius

Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra – administruoja Europos Sąjungos programas, skelbia naujienas

Erasmus+ svetainė − skelbiamos naujausios žinios, paraiškų formos, kvietimai į renginius ir mokymus, projekto dalyvių įspūdžiai.

Beje, „Erasmus+: Veiklus jaunimas“ suteikia dalyviui ir galimybę gauti mokymosi pasiekimus patvirtinantį tarptautinį sertifikatą „Youthpass“. Pasak Agnės, jis atveria didesnes darbo, studijų ir savanoriavimo galimybes. Praktika rodo, jog pastaruoju metu darbdaviai vis dažniau ieško darbuotojų, turinčių neformaliojo ugdymo metu įgytų kompetencijų.

Ina Puzakinaitė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: