Nusipirko bilietus, rezervavo viešbutį, bet Šengeno vizos negavo

Ukrainietis Maksymas Onyshchenko, nuotr. iš asm. albumo

Ukrainietis Maksymas Onyshchenko, nuotr. iš asm. albumo

Pernai ukrainietis Maksymas Onyshchenko, projektų vadovas, nevyriausybinės organizacijos „JCI Youth“ narys kreipėsi dėl vizos į Vengrijos ambasadą. Jis planavo praleisti savaitę vasaros atostogų Budapešte. Maksymas jau turėjo nusipirkęs kelionės bilietus pirmyn ir atgal, buvo rezervavęs viešbutį, turėjo darbdavio ir bankų sąskaitų išrašus bei kitus kelionei reikalingus dokumentus. Tačiau jam buvo atsisakyta suteikti vizą, nes, anot ambasados, nepakankamai įrodė savo ketinimą grįžti į Ukrainą.

Jis gavo viešbučio rezervacijos patvirtinimą ir kreipėsi dėl vizos dar kartą. Jo prašymas vėl buvo atmestas.

Ukrainietis Maksymas Onyshchenko, nuotr. iš asm. albumo

Ukrainietis Maksymas Onyshchenko, nuotr. iš asm. albumo

„Ar grįžimo bilietai ir mano nuolatinis darbas Ukrainoje nepakankamai įrodo, kad ruošiuosi grįžti? Kaip dar aš turiu tai įrodyti, kad gaučiau vizą?“, − klausia tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas. Atsakymo iki šiol neturi, o pinigų, sumokėtų už lėktuvo bilietus ir rezervacijas, neatgavo, atostogauti į Budapeštą taip ir neišvyko.

„Viso to rezultatas – iššvaistyti pinigai, begalė laiko ir nervų sąnaudų bei sugadintos atostogos“, − iki šiol nuoskaudą jaučia Maksymas.

Tai ne pavienė istorija, vizos nesuteikiamos kasdien. Iniciatyva „Free to Move“ palaiko vizų išdavimo supaprastinimo idėją ir pakalbino daugiau žmonių, kuriems buvo atsisakyta suteikti vizą. Štai žurnalistė iš Ukrainos Anna Berezetskaya negavo vizos vykti į tarptautinę konferenciją. Ukrainietis tris kartus Funakoshi karate pasaulio čempionas Andriy Zyma taip pat negavo vizos dalyvauti varžybose. Jų pasakojimus galite išgirsti čia.

Pirmadienį, vasario 29-ąją, Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas (LIBE Committee) balsuoja dėl Bendrijos Vizų kodekso liberalizavimo, tai yra, dėl Šengeno vizų išdavimo tvarkos supaprastinimo.

Europos Komisijos tyrimas rodo, kad vizų suteikimo palengvinimas paskatintų Rytų šalių gyventojus keliauti į Šengeno zoną ir duotų teigiamą rezultatą turizmo sferai. Paskaičiuota, kad potencialus turistų srautas per 5 metus atneštų 130 milijardų eurų ir daugiau nei milijoną naujų darbo vietų turizmo sektoriuje.

Rytų ir ES santykiai

Maksymas sako, kad vizų suteikimo sąlygas reikėtų atidžiai apsvarstyti kiekvienai šaliai atskirai, nes kiekvienos skirtingi santykiai su Europos Sąjunga. Maksymas šiuo klausimu norėtų atsiriboti nuo politikos ir siekti, kad nepriklausomai nuo tautybės, kuo mažiau žmonių susidurtų su vizos nesuteikimo atveju, kokį patyrė jis.

Ewos Żukowskos nuotrauka iš „Free to Move“ iniciatyvos veiklos

Ewos Żukowskos nuotrauka iš „Free to Move“ iniciatyvos veiklos

Viena iš „Free to Move“ iniciatorių, Europos koledžo (College of Europe) studentė lenkė Ewa Żukowska šiuo metu specializuojasi Rytų partnerystės politikoje. Paklausta, ar Rusijai galiotų tokios pačios vizų supaprastinimo taisyklės dėl ES sankcijų, ji primena, kad ES sankcijų politika orientuota į asmenis, atsakingus už sprendimus, o ne į laisvus piliečius.

„Europos Sąjunga nesieja vizos supaprastinimo tvarkos su demokratija ar žmogaus teisių padėtimi šalių viduje, tuo labiau su sankcijų politika“, − tinklaraščiui Euroblogas.lt sako Ewa. Ji pabrėžia, kad vizos suteikimo supaprastinimo tvarka nereiškia bevizio režimo, o muitinės ir sienų kontrolės taip pat išlieka.

„Lietuvai vizų supaprastinimas reikštų papildomus turistų srautus, ypač iš kaimyninių šalių, o tai atneštų papildomų pinigų turizmo, maitinimo ir pramogų sferoms“, − kalba pašnekovė.

Kaliningrado pasienio patirtis

Ewos Żukowskos nuotrauka iš „Free to Move“ iniciatyvos veiklos

Ewos Żukowskos nuotrauka iš „Free to Move“ iniciatyvos veiklos

Apie bevizį režimą su Kaliningrado pasienio sritimi Lietuvoje diskutuota ne kartą, bet šis susitarimas taip niekada ir nebuvo priimtas. Dažniausiai dominuoja galimo kontrabandos mastų išaugimo argumentas. Visgi Lenkija ryžosi beviziam režimui su Kaliningrado pasieniu.

„Nuo 2012 m. Kaliningrado srities gyventojai gali lankytis Lenkijos pasienyje be Šengeno vizos, tik su tam tikru leidimu. Nuo tada Lenkijos pasienio gyventojams taikomos tokios pačios taisyklės, vizos jiems nereikia“, − pasakoja Ewa.

„Skirtingai nuo Lenkijos, Lietuva nusprendė neplėsti bevizio režimo teritorijos su Kaliningradu. Šiuo metu kaimyninės šalys turi skirtingą pasienio režimą. Šiuo metu Lenkijos ir Kaliningrado gyventojai dažniau apsiperka kaimyninėje šalyje pigesnių produktų, bet tai nėra kontrabanda. Įvežamų prekių kiekiai yra numatyti. Visgi, sugriežtinome muitinės taisykles, kad neįsigalėtų perparduodamų prekių verslas“, − savo šalies patirtį pasakoja lenkė.

Kaip siūloma paprastinti vizų režimą

Vizų režimui supaprastinti siūloma plėtoti galimybę išduoti vizas elektroniniu būdu, 15 dienų galiojančias vizas išduoti pasienyje. Siūlyme numatoma daugiau galimybių kreiptis dėl vizos į skirtingus konsulatus, išimtis už vizos mokesčius taikyti nebe iki 25, o iki 30 metų asmenims, vykstantiems į seminarus, konferencijas, pelno nesiekiančių organizacijų renginius.

Čia galite rasti daugiau vizų suteikimo supaprastinimo siūlymų, o taip pat išreikšti savo nuomonę pasirašydami peticiją iki vasario 29 d.

Gabija Karlonaitė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: