Savaitės tema. Saugumas

Kovo 22 d. atakos Briuselyje šokiravo daugelį europiečių. Sprogimai oro uoste ir metro stotyje eurokvartale buvo didžiausias iki šiol teroristinis aktas Belgijos istorijoje.

Tad šią savaitę tinklaraštis Euroblogas.lt skiria dėmesį saugumo temai. Ko reikia, kad būtume saugūs? Kaip turi elgtis šalių vyriausybės, kad teroristai negalėtų įbauginti piliečių?

Europos Komisijos vadovas Jeanas Claude‘as Junckeris išsakė poziciją, kad Europai reikia Europos saugumo sąjungos. Europos Parlamento ir Tarybos prašoma skubiai pritarti Komisijos pasiūlymams, pateiktiems prieš keletą mėnesių kovai su teroristinėmis grupuotėmis ir organizuotu nusikalstamumu.

„Po Briuselio sprogdinimų kalbama apie aktyvesnį žvalgybų bendradarbiavimą Europos viduje. Akivaizdu, kad be šito labai sunku efektyviai kovoti prieš terorizmą. Deja, aukščiausio lygio žvalgybos veiklos efektyvumas per dieną nesusikuria“, − sako tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas Simas Kojelė, šiuo metu atliekantis praktiką Lietuvos nuolatinėje atstovybėje prie Europos Sąjungos.

Kitas mūsų pašnekovas Paulius Gritėnas sako, kad Europoje yra žmonių ir bendruomenių, kurie nesijaučia savo valstybės dalimi, tad reikia atkreipti dėmesį į šią problemą. Ir išstūmus už sienos kažkiek migrantų, ši problema, anot jo, nepasikeis.

„Formaliai, pagal pasus, apsirengimą, klausomą muziką, žiūrimus filmus, jie yra vakarų europiečiai, bet pagal savo filosofinius, dvasinius tikslus, jie jaučiasi priklausą kažkokiam neapibrėžtam galios centrui, kurį dabar įkūnijusi Islamo valstybė“, − sako pašnekovas.

Tinklaraščio autorė Auksė Podolskytė aptaria pasiūlymus Europos oro uostams saugumo mokytis iš dažnai vienu saugiausių įvardijamo Tel Avivo Ben Guriono oro uosto.

„Patikros metu mūsų paklausė, ar vežamės daiktų, kuriuos viešnagės metu mums davė ar dovanojo kokie nors svetimi žmonės. Kuprinėje turėjau citriną, kurią gavome iš žydo, pas kurį gyvenome per „Airbnb“. Pagalvojau, kad parsivešiu į Lietuvą, nes ji iš jo sodo. Tai dėl tos citrinos gavau sustiprinto saugumo lipduką, kurį priklijavo prie paso, ir turėjau eiti į atskirą patikrą, kad ją atskirai peršviestų ir patikrintų, ar viskas gerai“, − savo patirtimi Izraelyje dalijasi pašnekovė straipsnyje „Ar Europos oro uostai turi imti pavyzdį iš Izraelio?“.

Kita tinklaraščio pašnekovė visuomenės reakciją į teroristinius užpuolius lygino su lėktuvo katastrofomis. Nors statistiškai oro transportas lieka saugiausias lyginant su kitomis transporto priemonėmis, būtent incidentai ore sulaukia plataus visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio. Daugelis žmonių pradeda bijoti skristi, renkasi kitas transporto priemones. Tačiau saugumo požiūriu toks pasirinkimas tampa neracionalus – jie tik didina savo riziką, sako ji.

Taip pat šią savaitę aptariame ir kibernetinį saugumą. Prisimename 2007 m. atvejį, kai kita ES šalis-narė, Estija, patyrė intensyvią kibernetinę ataką ir jos skaitmeninė erdvė iš dallies buvo paralyžiuota. Kaip apsisaugoti žmonėms ir valstybėms nuo internetinių puolimų, skaitykite straipsnyje „Pavojingiau už bombą – kibernetinės atakos“.

Išlikite saugūs.

Paulius Gritėnas – apie vaistus nuo teroro, kuris gimsta Europos viduje

Jūsų draugas pasižymėjo esantis saugus sprogdinimų metu…

Ar Europos oro uostai turi imti pavyzdį iš Izraelio?

Apie terorizmą, barus ir „mikruškes“

Pavojingiau už bombą – kibernetinės atakos

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: