Savaitės tema. LGBT žmonės

Seksualinių mažumų kultūrai ir teisėms skirtos savaitės „Baltic Pride‟ renginiai, kasmet keliaujantys per Baltijos šalis, grįžta į Vilnių. Jau trečią kartą Lietuvos sostinėje vykstančio festivalio programoje – tarptautinė žmogaus teisių konferencija, lėšų rinkimo Gala vakarienė, festivalis „Kreivės“ ir tradicinės eitynės „Už lygybę!“ bei koncertas.

Todėl šią savaitę tinklaraštyje Euroblogas.lt pasakosime apie lesbietes, gėjus, biseksualius ir translyčius (LGBT) žmones – jų gyvenimą, patiriamas problemas ir bandymus jas spręsti, įdomų laisvalaikį, žmogaus teisių aktyvistus.

Gali atsidurti kalėjime ar būti užpultas – vien įtarus, kad jauti potraukį tos pačios lyties žmonėms. Šeima ir draugai nusisuka, todėl jautiesi vienišas. Taip gyvena kovotojas už seksualinių mažumų teises Wamala Dennis Mawejje, atkeliaujantis į Vilnių dalyvauti „Baltic Pride‟ renginiuose. Kai garsiai prisipažino esąs gėjus, jis prarado ir bičiulius, ir artimuosius, bet niekada nesigailėjo šio žingsnio. Priešingai – tapo LGBT teisių gynėju gimtojoje Ugandoje, kur būti homoseksualiu tolygu būti nusikaltėliui ir nuolat tenka baimintis dėl savo gyvybės.

Daugiau nei prieš dvidešimt metų Ulrike Lunacek tapo pirmąja savo homoseksualios orientacijos neslepiančia politike Austrijoje. Europos Parlamento vicepirmininkė, dalyvausianti šeštadienį vyksiančiose eitynėse „Už lygybę“, tinklaraščiui Euroblogas.lt sako, kad gėjai, lesbietės ir translyčiai asmenys kasdien yra tarp mūsų. Jų yra kiekvienoje politinėje partijoje, nepriklausomai nuo ideologijos, kiekvienoje ministerijoje, sporto ar religinėje organizacijoje, mokykloje, universitete, įmonėje.

Būdama trylikos, islandė Kitty Anderson iš mamos išgirdo, kad turi vyrišką chromosomą. Pasaulyje tokie atvejai nėra reti – vienas iš 2 tūkst. vaikų gimsta su dvejopais lytiniais organais. Maždaug taip pat dažnai kaip raudonplaukiai. Gydytojai nusprendžia, kuriai lyčiai kūdikį priskirti, ir pašalina, kas nepriklauso parinktajai. Islandė įsitikinusi, kad medikai neturėtų atlikti kosmetinių operacijų mažyliams, kurie patys negali apsispręsti, ir siūlo tiesiog nenurodyti lyties asmens dokumentuose, o užaugę inteseksualūs vaikai patys pasirinks.

Ina Puzakinaitė pasakoja apie iniciatyvą „Gender Wrongs‟, kuri išaugo iš lesbiečių ir biseksualių moterų krepšinio komandos. Užsimaniusios taip prisidėti prie kultūrinių edukacinių iniciatyvų, kad tai taptų švente dalyviams, jos ne tik ėmė organizuoti vakarėlius, bet ir užsimojo surengti pirmą Lietuvoje queer bei LGBT krepšinio turnyrą. Toks turnyras vyks birželio 17-ąją kaip vienas iš „BalticPride“ renginių.

LGBT bendruomenės eitynės kone tuo pačiu metu vyks Vilniuje ir Bulgarijos sostinėje Sofijoje. Ši šalis taip pat yra viena priešiškiausių seksualinėms mažumoms Europos Sąjungoje. Apie kylančius iššūkius, visuomenės reakcijas ir labai lėtus pokyčius pasakoja bulgarai Glorija Filipova ir Devas Georgiefas. Juos kalbinusi Virginija Pupeikytė-Dzhumerova pasidalins ir įspūdžiais iš panašių eitynių Tel Avive, kuris laikomas pasaulio gėjų sostine.

„Mes esame žmonės, ne propaganda!“ – skelbia šią savaitę vykstančio festivalio „Baltic Pride“ ir jau trečiųjų eitynių Lietuvoje „Už lygybę!“ rengėjai. Įvairių vertinimų sulaukiantis renginys vis dar nepalieka abejingų. Reakcija į eitynes yra puikus atskaitos taškas visuomenės požiūrio į seksualines mažumas brandai aptarti. Savo įžvalgomis šia tema dalijasi žurnalistė Jūratė Juškaitė.

Interseksualė prašo: leiskite mums patiems pasirinkti lytį užaugus

Būti gėjumi XXI amžiuje: „Aš nuolat bijau dėl savo gyvybės“

„Neteisingų“ vakarėlių organizatores suvienijo krepšinis

LGBT eitynės Bulgarijoje: iš ko Lietuva jau išaugo?

Ką Lietuvoje pakeitė „Baltic Pride“?

EP narė Ulrike Lunacek: „Jei Kristus gyventų dabar, dalyvautų „Baltic Pride“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: