„Neteisingų“ vakarėlių organizatores suvienijo krepšinis

Krepšinio varžybos „Gender Wrongs‟ pradžioje (2011 metais), nuotr. iš asmeninio albumo
Sykį klajojant „Facebook‟ platybėse akis užkliuvo už vakarėlio skambiu pavadinimu – „Gender Wrongs žiburėlis „Neikit, vaikai, į mokyklą‟. Renginio aprašymas intrigavo ne mažiau nei pavadinimas – organizatoriai žadėjo nukelti į 9-ojo dešimtmečio šėlsmą ir tikino, kad jausimės saugūs bei laisvi nuo seksualinio priekabiavimo. Vakarėlyje dalyvauti, deja, neteko, tačiau vis dažniau pastebiu, kad iniciatyva „Gender Wrongs‟ mesteli puikių laisvalaikio praleidimo idėjų. Todėl nutariau išsiaiškinti, kas slypi už skambaus pavadinimo ir ką bendro šis judėjimas turi su LGBT (lesbietėmis, gėjais, biseksualais ir transseksualais).
„Gender Wrongs‟ narės Gabrielė, Dovilė, Jūratė ir Birutė iki galo nežino, kaip pozicionuoti savo grupę, o minties tapti judėjimu niekada neturėjo – impulsą jų sambūriui davė grupinė iniciatyva ir aistra krepšiniui.
– Kas stovi prie vairo – vienas ar keli žmonės? Ar „Gender Wrongs‟ – pelno siekiantis judėjimas?
Birutė: Organizacinis vairas – LBT SMK (lesbiečių, biseksualių ir „trans‟ asmenų sporto mėgėjų klube) besilankantys žmonės bei draugai. Mūsų – daugiau nei 10. Niekas nevadovauja, stengiamės dalintis darbais.
Iniciatyva gimė mūsų grupėje, su kuria susirenkame ir žaidžiame krepšinį. Tačiau mūsų žaidimas kartu seniai išaugo į kai ką daugiau. Norėjosi kažkaip prisidėti prie kultūrinių edukacinių iniciatyvų, o tuo pačiu jas daryti kiek kitaip – kad tai būtų šventė ateinantiems ir organizuojantiems žmonėms.
Tuo pačiu svajojome surengti pirmą Lietuvoje queer ir LGBT krepšinio turnyrą. Juk krepšinis tam tikra prasme išaukštintas Lietuvoje, daug kur pasaulyje kalbama apie įvairovę sporte, manome, kad ir mums seniai atėjo laikas.
Tikrai jokio pelno nesiekiame, greičiau priešingai – investuojame ir savo asmenines lėšas. O visas paaukotas lėšas skirsime surengti pirmam viešam LGBT turnyrui Lietuvoje, paremti sporto komandai. Tai tam tikra prasme yra edukacinė, kultūrinė, visuomeninė iniciatyva.
– Kam kilo mintis įkurti šį judėjimą? Ar tokia praktika egzistuoja ir kitos šalyse, o galbūt tai analogų neturintis vyksmas?
Dovilė: Idėja gimė iš grupinės iniciatyvos ir noro surengti queer bei LGBT krepšinio turnyrą. Pasirodė, kad tam reikia nemažai lėšų, tad radome savo kelią jam pasiekti. Krepšinį žaidžia labai įvairias kompetencijas ir patirtis turintys žmonės, tad visų pirma tai – bendruomenės jėgos pavyzdys. Pajutome, kad susivienijusios esame pajėgios ne tik surengti vakarėlį draugams, bičiuliams bei artimiesiems, bet ir paįvairinti LGBT vakarėlių žemėlapį, tematiką, muziką, kuri renginiuose yra labai svarbi.
Trumpai tariant, nutarėme surengti šventę visiems mainais už paramą dovanoti emocijas ir įspūdžius. Be jokios abejonės, tai vyksta ir užsienyje. Dalis iniciatyvinės grupės yra sulaukusi labdaringų queer vakarėlių rengėjų iš Šveicarijos paramos. Jie parėmė „SapfoFest‟ – pirmą LBTQI festivalį Baltijos šalyse.
– Jūsų puslapyje socialiniame tinkle apie „Gender Wrongs‟ rašoma, jog tai yra lygiavertis, šiuolaikiškas ir šmaikštus požiūris į lyčių stereotipus. Kaip dar galimą būtų apibūdinti šį terminą? Kas slepiasi po šiuo pavadinimu?
Gabrielė: Slepiasi žaismingas ir daugiaprasmis kontekstas – jei yra „Gender Wrongs‟, turėtų būti ir „Gender Rights‟ (angl. lyčių klaidos ir lyčių teisės). Nenorime, kad pasaulis būtų apibrėžiamas tradicinio lyčių suvokimo rėmais. Dažnai tie, kurie nepakliūna į šį ribojantį kvadratą, laikomi nenormaliais, iškrypusiais ar neteisingais.
Pavadinimu „Gender Wrongs‟ norime atskleisti, kokia spalvinga ir įdomi gali būti ta „neteisinga“, dažnai nematoma pusė. Maža to, ši pusė yra aktyvi ir savo veikla laisvalaikio pramogas pasitelkia prasmingoms idėjoms įgyvendinti.
– O ką „Gender Wrongs‟ turi bendro su LGBT judėjimu?
Jūratė: Lesbiečių ir biseksualių moterų krepšinio komanda, nuo kurios prasidėjo „Gender Wrongs”, kartu žaisti ir treniruotis pradėjo dar 2009-aisiais. Prieš septynerius metus atmosfera visuomenėje buvo gana įtempta. Jau buvo įvykęs pirmasis Lietuvos istorijoje LGBT bendruomenės protestas prie Prezidentūros dėl tuomet svarstyto Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo, bendruomenė buvo ypač dažnai linksniuojama žiniasklaidoje, jau kurį laiką tęsėsi įvairių politikų ir religinių grupių išpuoliai.
Tokiame fone norėjosi ne tik galvoti apie negatyvią informaciją aplink ir vien per tai patirti savo tapatybę, bet ir kurti erdves, kur būtų galima atsipalaiduoti, gauti pozityvo ir paskatinimo. Kadangi nemaža dalis merginų mokykloje buvo kamuolį bent laikiusios rankose, o kitos turėjo išsilavinimą šioje srityje, nusprendėme, kad tai bus krepšinis. Nuo pradžios komandoje buvo įvairaus lygio žaidėjų, bet tai tik suteikė galimybę vienoms iš kitų mokytis, jausti bendrumą. Vėliau tiek komandos sudėtis, tiek koncepcija kito – tai nėra tik lesbiečių ir biseksualių moterų judėjimas, o gerokai platesnio spektro bei draugų bendruomenė.
– Socialiniame tinkle rašote: „Pats metas neteisingiems vakarėliams neteisingose vietose! Tegyvuoja kičas, crossdressing’as, drag queens ir kings!‟ Ką reiškia neteisingi vakarėliai? Kokiems žmonėms jie skirti? Ir ar tokio pobūdžio linksmybės sulaukia gausios auditorijos?
Dovilė: Nuo pat pradžių žinojome, kad „Gender Wrongs“ keliaus per skirtingus Vilniaus barus ir klubus – tiek vienam vakarui transformuojant laike sustojusias įprastas LGBT erdves, tiek kviečiant į vietas, kur įprastai LGBT renginiai nevyksta.
Pirmame vakarėlyje „Gender Wrongs“ kvietė žaisti lytimi, išlaisvinti kičą, blizgučius ir save. Būti savimi be baimės būti kitokiu, neteisingu ar nesuprastu, todėl džiaugiamės, kad auditorija yra labai įvairi tiek lyties, tiek orientacijos prasme, o susidomėjimas sparčiai auga, informacija dalinamasi iš lūpų į lūpas. Tai – pats gražiausias komplimentas. Daugiau nei pustrečio šimto lankytojų per naktį laikome geru rezultatu.
– Kokie vakarėliai jau vyko? Ir koks jų tikslas: tik linksminti žmones, o galbūt edukuojate, skatinate toleranciją?
Gabrielė: Pirmas „Gender Wrongs“ vakarėlis buvo skirtas crossdressing’ui (persirengimui priešingos lyties drabužiais) – norėjome patikrinti, ar alternatyvi muzika ir kitokia kultūrinė terpė aktuali queer bendruomenei ir jai prijaučiantiems. Pasirodo, taip – bare gėrimai išseko vakarėliui dar nepasibaigus ir net paryčiui nebuvo norinčių palikti šokių aikštelę.
Antras vakarėlis „Glitter“ klube „Relax“ sužibėjo taip pat sėkmingai. Trečiasis – „Neikit, vaikai, į mokyklą“ – vyko „Pelėdos“ klube ant Tauro kalno. Kitaip tariant, naują, didesnę erdvę pripildė įvairi publika, šokanti pagal 10-ojo dešimtmečio hitus.
Dar svarbiau, kad šis vakarėlis buvo reakcija į siūlomą švietimo reformą, tad renginyje buvo galima ant prezervatyvo pakuotės parašyti palinkėjimą ministrei, pamatyti plakatų, susijusių su aktyvia socialine pozicija šiuo ir kitais klausimais.
Kiekvienam savo vakarėliui parenkame temą, muzikinį kontekstą (groja didžėjai iš mūsų pačių būrio) ir politinę žinutę.
– Birželio 17-ąją rengiate mėgėjų krepšinio turnyrą 3×3. Pranešime rašote, jog „visos vakarėlių metu iš dosnių jūsų rankų surinktos lėšos keliauja tikslingai į sporto, draugystės, vieni kitų palaikymo ir įkvėpimo geriems darbams fondą“. Kas tai per fondas ir kokiu būdu žmonės gali prisidėti prie gerų darbų?
Gabrielė: Tai – mūsų įsteigtas fondas, kuris gali tapti pavyzdžiu bet kuriam „Do it yourself“ (angl. padaryk tai pats) kultūros dalyviui: turi svajonę, gali ją pasiekti paprastais ir prieinamais būdais, tuo pačiu įkvėpdamas kitus. „Rinkliava“ yra minimali, įėjimo auka – 3 eurai, praktiškai tiek, kiek kainuoja vienas alaus bokalas kai kuriuose Vilniaus baruose. Džiugu, kad žmonės mano, jog tai – verta investicija į gerą, linksmą programą ir turiningą laiką, praleistą kartu.
Šio bendro geranoriškumo rezultatą, išreikštą įsigytų komandos uniformų ir surengtų krepšinio varžybų pavidalu, pamatysime birželio 17-ąją, 18 val. sostinėje prie Baltojo tilto „BalticPride“ renginių metu. Ir kad jau turime šią galimybę, priminsime, kad registruotis dar galima adresu https://goo.gl/TzSAeY.
Ina Puzakinaitė
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “„Neteisingų“ vakarėlių organizatores suvienijo krepšinis”
[…] „Neteisingų“ vakarėlių organizatores suvienijo krepšinis […]
PatinkaPatinka