Savaitės tema. Įgūdžiai

Vienas iš penkių europiečių turi prastus skaitymo ir rašymo įgūdžius, tiek pat neturi tinkamų skaičiavimo įgūdžių. Net 40 proc. darbdavių Europoje nesugeba rasti tinkamų darbuotojų, o 30 proc. europiečių dirba darbus, neatitinkančius jų išsilavinimo.

Dar didesnė problema – skaitmeninių įgūdžių trūkumas. Nors ateityje 90 proc. darbo vietų reikės mokėti valdyti kompiuterines sistemas, šiuo metu net 40 proc. piliečių paprasčiausiai neturi skaitmeninio išsilavinimo.

Siekdama spręsti šias problemas, Europos Komisija parengė Naujųjų įgūdžių programą Europai. Šią savaitę tinklaraštyje Euroblogas.lt pasakojame ne tik apie šią programą, bet ir kaip bei kodėl reikia ugdyti įvairius įgūdžius.

Kotryna Reimerytė rašo apie minėtą programą, kuria bus siekiama gerinti įgūdžius, kad žmonės galėtų susirasti gerus, jų kvalifikaciją atitinkančius darbus. Tam skirta beveik 30 mlrd. eurų ir iki 2020 m. planuojama sukurti apie milijoną naujų darbo vietų.

Neištirpti darbo rinkoje tarp tūkstančių konkurentų, kurie taip pat turi po aukštojo mokslo diplomą, yra studijavę užsienyje, kalba angliškai ir moka dirbti kompiuteriu, gali padėti… savaitė gamtoje, mokantis sukonstruoti plaustą, pasigaminti meškerę ar išsikepti ant laužo duonos. „Outdoor Education“ – taip vadinamas mokymasis gamtoje, kuris suteikia galimybę save ar savo komandą pamatyti kitokioje aplinkoje ir kitu kampu, atsakyti į fizinį, psichologinį ir net intelektualinį iššūkius. Tai padeda stiprinti įgūdžius, susijusius su gebėjimu dirbti ir kurti su kitais žmonėmis. Šį mokymosi metodą, apie kurį pasakoja Auksė Podolskytė, neseniai išbandė 24 lietuviai, italai, austrai ir ispanai, ilgiau nei savaitę praleidę Širvintų rajone esančiame vienkiemyje.

Kai kurie į programinės įrangos bendrovę ateinantys darbintis žmonės ne tik nemoka anglų kalbos ar nesidomi darbo specifika, bet kartais ir vos geba naudotis kompiuteriu. Tokia patirtimi dalijasi jos atstovas Dovydas Gaidamavičius, labiausiai tarp kandidatų įgūdžių pasigendantis gebėjimo mokytis ir rasti reikiamą informaciją. Jis pats vienuoliktoje klasėje gimnaziją išmainė į profesinę mokyklą ir būtent šios mokytojai, sako, įkvėpė norą mokytis.

Donatui Pociui nėra nė 30-ies, bet taikomųjų tyrimų pasaulyje vaikinas jau gali pasigirti koordinavęs ne vieną europinį tyrimą apie jo kartai itin aktualią temą – įgūdžius. Europos Sąjungos institucijos nori žinoti, kokių įgūdžių reikės ateityje, kad nebebūtų situacijos, kai žmonių įgūdžiai visai neatitinka darbdavių poreikių. Per ekonominę krizę netekę darbo žmonės sunkiai galėjo prisitaikyti, nes neturėjo kitam darbui tinkamų įgūdžių, sako pašnekovas. Pavyzdžiui, su Skandinavijos rinkomis dirbančiuose paslaugų centruose Lietuvoje svarbu mokėti atitinkamos šalies kalbą. Dirbdamas buhalteriu ir mokėdamas tinkamą kalbą turėsi geresnius šansus siekti karjeros nei daug žinodamas apie buhalteriją.

Įgūdžių gerinimas – išeitis Europos Sąjungai

Kas bendro tarp ant laužo išsikeptos duonos ir sėkmės darbe?

Koks įgūdis šiandien vertas daugiau nei visi tavo diplomai?

ES įgūdžių tyrėjas: po metų darbe niekas nežiūrės į jūsų diplomą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: