Savaitės tema. Slovakija
Europos Sąjungos (ES) Tarybai nuo liepos 1 dienos pirmininkauja Slovakija – Vidurio Europos valstybė, Bendrijos nare tapusi 2004 metais. Todėl šią savaitę tinklaraštyje Euroblogas.lt pasakosime apie šią šalį – ne tik pirmininkavimo prioritetus ir iššūkius, bet ir ką apie narystę galvoja paprasti slovakai, kokią Slovakiją prisimena ten gyvenę lietuviai.
Karšti šio vidurvasario pokyčiai, regis, Europą gali apsvilinti dar labiau. Britai nutarė trauktis, o nuo liepos 1-osios ES Tarybai liepos 1-ąją ėmė pirmininkauti Slovakija, kurios premjeras atvirai deklaruoja Europoje nenorintis matyti nei pabėgėlių, nei musulmonų. Slovakai galutinę pirmininkavimo programą pristatė paskutinę dieną. Galima tik numanyti, kokia įtampa sklandė Bratislavoje paskutinę birželio savaitę: ligtolinius planus sujaukė Jungtinė Karalystė, nuspręsdama išstoti iš ES. Tad šį pusmetį prie jau numatytų darbų prisideda ir šio unikalaus proceso administravimas: pirmą kartą pagal Lisabonos sutarties 50 straipsnį pačios šalies narės prašymu bus inicijuotas jos išstojimas.
„Pirmą kartą istorijoje mums tenka susidurti su ES narės išstojimo praktiniais aspektais ir politine takoskyra”, – lyg giriasi, lyg skundžiasi Slovakija. Pirmą kartą šaliai, nare tapusiai 2004-aisiais, tenka ir šios pareigos. Ir bene pirmą kartą per pastaruosius metus prie Bendrijos vairo stoja valstybė, kurios politinio elito dalis nusiteikusi taip euroskeptiškai. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Gediminas Vitkus tinklaraščiui Euroblogas.lt pasakoja apie Slovakijos laukiančius iššūkius ir galimybes.
Kodėl slovakas Matejus Karabínošas nusprendė keturis mėnesius praleisti Lietuvoje? 22-ejų informatikos studentas po semestro Vilniaus universitete pasidalijo su tinklaraščiu Euroblogas.lt savo įspūdžiais.
Kovą į Slovakijos parlamentą patekusi partija „Kotleba – Liaudies partija „Mūsų Slovakija” (L’SNS) leidžia įsivaizduoti, kokia buvo nacistinės Vokietijos valdžia. Ji aiškiai deklaruoja nacionalistines pažiūras ir paramą nacių Vokietijos satelite Antrojo pasaulinio karo metais buvusios Slovakijos lyderiams. Šios partijos kelią į politines aukštumas analizuoja Aušra Jurgauskaitė.
ES nerasime dviejų panašesnių šalių už Lietuvą ir Slovakiją, įsitikinęs tinklaraščio Euroblogas.lt autorius. Savo nuomonę jis pagrindžia lygindamas daugelį dalykų: plotą, gyventojų skaičių, sostinių ir kitų didmiesčių reikšmę, net svarbiausių valstybės institucijų pastatus.
Parašykite komentarą