Kaip užsienyje sulaukti nemokamos medicinos pagalbos?

Europos sveikatos draudimo kortelės pavyzdys, Valstybinės ligonių kasos nuotr.

Prieš išvykdami į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, nepamirškite pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Nelaimingo atsitikimo atveju ji padės sutaupyti nuo kelių iki kelių šimtų eurų.

Bet būtinajai medicinos pagalbai suteikti jos su savimi turėti neprivaloma. „Pagalba žmogui suteikiama bet kuriuo atveju, tačiau paslaugų apmokėjimas gali skirtis. Neturint kortelės, žmogus už gydymą turi susimokėti, o sąskaitą pateikus savo teritorinei ligonių kasai (TLK) įmokos suma grąžinama“, – aiškina Vilniaus TLK.

Jei ir nesate pasidaręs kortelės, o užsienyje prireikė pagalbos, TLK visada galima prašyti išduoti sertifikatą, laikinai pakeičiantį ESDK. Dokumentas bus išsiųstas medicinos paslaugas teikiančios šalies kompetentingai įstaigai. Tokiu atveju irgi turėsite susimokėti gydymo įstaigai, o sąskaita už medicinos paslaugas bus pateikta apmokėti Lietuvos Valstybinei ligonių kasai, kuri jums išmokės kompensaciją.

Vis tik turėti kortelę geriau – tuomet gydymo suma yra kompensuojama iš karto, pačiam mokėti už būtinosios medicinos pagalbos paslaugas nereikia.

Nuotr. iš pixabay.com

Nuotr. iš pixabay.com

Studentas Mindaugas, viešėdamas pas draugą Nyderlanduose, netyčia stiklu giliai įsipjovė pirštą.„Artimiausioje ligoninėje mane apžiūrėjo, padarė vieną siūlę ir suleido skiepus. Gydymo sąskaitos suma siekė 120 eurus, tačiau man mokėti nereikėjo. Dėl kortelės visa tai iš karto buvo kompensuota.”

Tiesa, vakciną už 30 eurų jis nusipirko pats, bet šią sumą Lietuvoje jam kompensuos TLK.

ESDK nemokamai išduodama apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu. Ją užsisakyti galima šiuo adresu ir po 14 darbo dienų atsiimti savo TLK (o Vilniuje, Alytuje, Druskininkuose, Ukmergėje bei Trakuose – ir tą pačią dieną, pateikus prašymą). Visose TLK galima iš karto gauti sertifikatą, laikinai pakeičiantį kortelę.

Kompensuojama būtinoji medicinos pagalba įprastai teikiama dėl ūmaus susirgimo. Tačiau terminas „būtinoji pagalba” apima platų spektrą, o kompensavimo tvarka ir kompensuojamos paslaugos ES šalyje skiriasi.

Nuotr. iš pixabay.com

Nuotr. iš pixabay.com

Portugalijoje studentas Tomas peršalo ir nusprendė pasitikrinti sveikatą. Ši patikra vietos gyventojams įprastai kainuoja 10-15 eurų, o jis pateikė kortelę ir už paslaugą mokėti neturėjo. Pasak TLK, Tomas turėjo susimokėti standartinį paciento mokestį, kadangi jį moka ir portugalai, bet dažnai tokias situacijas lemia gydymo įstaigos informuotumas, todėl kompensavimo tvarka reikėtų pasidomėti patiems.

Kita studentė Julia užsienyje du kartus išsinarino kulkšnį. Prancūzijoje už kulkšnies gydymą merginai reikėjo susimokėti ir tik po kelių mėnesių ji sulaukė kompensacijos iš savo ligonių kasų. Šios traumos gydymas jai kainavo tik rentgeno nuotraukos kainą. Nyderlanduose tas pats gydymas buvo kompensuotas iš karto, įskaitant ir rentgeno nuotrauką. Abu kartus jai buvo išduoti ramentai.

Anot TLK, būtinoji medicinos pagalba turi būti tokia, kad nereikėtų dėl medicininių priežasčių anksčiau sugrįžti į šalį, kurioje esate apdraustas sveikatos draudimu. Kortelė kompensuoja tas paslaugas, kurios kompensuojamos ir vietos gyventojams.

Nuotr. iš pixabay.com

Nuotr. iš pixabay.com

Pavyzdžiui, Portugalijoje kai kurie sveikatos centrai teikia kompensuojamas odontologijos paslaugas, o Švedijoje dantų gydymo paslaugos yra atskirtos nuo valstybinės sveikatos apsaugos sistemos, todėl suaugusieji už odontologo paslaugas moka visą kainą.

Gydymo kompensavimo tvarka irgi nevienoda: Prancūzijoje ir Belgijoje iš pradžių reikia pačiam sumokėti už paslaugas ir tik tuomet kreiptis į vietos sveikatos draudimo įstaigą dėl kompensacijos, net ir turint ESDK. Kiekvienos ES šalies kompensuojamas gydymo paslaugas, kompensavimo tvarką ir gydymo įstaigas, kuriose galima gauti finansuojamą gydymą, rasite čia.

Gabija Karlonaitė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

3 nauji atsakymai į “Kaip užsienyje sulaukti nemokamos medicinos pagalbos?”

  1. Euroblogas.lt

    Galioja kitose Europos Sąjungos šalyse, ne visur užsienyje. Tačiau konkretus taisyklių taikymas priklauso nuo kiekvienos šalies ir gydymo įstaigos. Panaršykite internete ir paskaitykite konkrečios gydymo įstaigos interneto puslapyje, norėdami tikslesnės informacijos

    Patinka

    Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: