Ar brangs studijos Didžiojoje Britanijoje?

Flickr.com (Ivano Banduros) nuotr.

Po birželį vykusio referendumo, kur 52 proc. britų pasisakė už išstojimą iš Europos Sąjungos, kilo daug klausimų dėl Jungtinės Karalystės ateities. Jų kilo ne tik britams, bet ir kitiems europiečiams. Kas laukia darbo rinkos? Ar reikės vizų? Kaip „Brexit“ padariniai paveiks studentus iš kitų šalių?

Panagrinėkime paskutinį klausimą, kuris Lietuvos studentams tikrai aktualus. Kasmet į Didžiąją Britaniją studijuoti išvyksta beveik 5000 lietuvių. Jiems kaip ir kitiems europiečiams mokslai per metus kainuoja apie 9 000 svarų.

Neaišku dėl studijų tvarkos europiečiams

Andu Collopas, dmu.ac.uk nuotr.

Andu Collopas, dmu.ac.uk nuotr.

Britanijai pareiškus norą išstoti iš Europos Sąjungos neaišku, ar studijų tvarka liks tokia pati. Ramu tik dėl artimiausių metų.

„Šiuo metu vyriausybė patvirtinusi, kad Europos Sąjungos piliečiams stojantiems 2016 metais bus suteikta studijų paskola tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir anksčiau. Mes nežinome, kokia bus situacija po 2016 metų, 2017-2018 metais. Bet, mano nuomone, turėtų būti sudaryta labai panaši tvarka, kuri leistų imti paskolą studijoms. Bet čia mano asmeninė nuomonė“, − teigia De Montfort universiteto prorektoriaus pavaduotojas Andy Collopas.

Jam pritaria ir tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas Ignas Bolšakovas, šiuo metu studijuojantis kompiuterių mokslus ir programavimą Didžiojoje Britanijoje.

Ignas Bolšakovas (per vidurį) po varžybų, nuotr. iš asm. albumo

Ignas Bolšakovas (per vidurį) po varžybų, nuotr. iš asm. albumo

„Artimiausius porą metų tikrai niekas nesikeis. Tie, kurie planuoja studijuoti čia šiais ar kitais metais, tikrai problemų neturės. Bet toliau nežinia, niekas nieko nežino. Universitete, aišku, ramina visus žmones, bet priklausys nuo sutarčių, kaip susitars su Europos Sąjunga ir atskiromis šalimis. Gali kilti studijų kainos“, − sako jis.

Apie tvarką jau studijuojančius ar tik pradėsiančius studijuoti jaunuolius informuoja patys universitetai ir Britanijos vyriausybė.

Nuo naujų mokslo metų pradėsiantis studijas Vytautas Jokubaitis pripažįsta, kad buvo neramu sužinojus referendumo rezultatus, tačiau jį nuramino universiteto suteikta informacija: „Na taip, iš tikrųjų buvo baimės, kaip bus ateityje, ar galėsiu dar mokytis, bet paskui man paskambino būtent iš pačio universiteto, pasakė, kad viskas iš esmės bus gerai, kad niekas nesikeičia, kad galėsiu mokytis ir viskas bus gerai“.

Paskolų tvarka artimiausiu metu nesikeis

Unsplash.com nuotr.

Unsplash.com nuotr.

Labiausiai nerimaujama dėl to, kad gali pasikeisti paskolų gavimo ir gražinimo tvarka. Tačiau I.. Bolšakovas, jau trečius metus studijuojantis Britanijoje, dėl to ramus: „Visos sąlygos tos pačios. Kadangi  kontraktas pasirašytas prieš trejus metus, tai jie nieko negali pakeisti. Jie neturi jokios teisės kažką keisti, dėl to šitoje situacijoje esu saugus“.

Svarbiausia – kada ir kokiomis sąlygomis pasirašyta sutartis. Jau pasirašyta sutartis negali būti keičiama. Paskolų sąlygos galėtų keistis nuo 2017-2018 mokslo metų, bet ir tuo abejojama. Manoma, kad tvarkos pasikeitimui reiks daugiau laiko.

Studijų paskola – ne vienintelis dalykas, dėl ko nerimauja studentai. Nerimą taip pat kelia darbo galimybės Jungtinėje Karalystėje baigus mokslus. Bijoma tiek darbų pasiūlos nuosmukio, tiek pačio svaro kurso kritimo, o tai reikštų nebe tokį konkurencingą atlyginimą. Vis dėlto labiausiai nerimauti turėtų stojantys vėlesniais metais.

Dėl nežinomybės kai kurie atsisako studijų Britanijoje galimybės

Unsplash.com nuotr.

Unsplash.com nuotr.

„Daugiau gal rūpesčio vienuoliktokams, kurie stos 2016-2017, 2018-2019 metais. Bet, kiek domėjausi, niekas nesikeis, viskas eis sena tvarka“, – tinklaraščiui Euroblogas.lt sako Vytautas Masiokas, Kalba.lt studijų užsienyje vadybininkas.

Šiemet Britanijos universitete studijuoti pradėsianti Eglė Budreikaitė dėl savęs nesibaimina, bet tvirtina, kad jaunesni draugai labiau nerimauja: „Tie, kurie stoja šiemet arba jau yra įstoję, nejaučia  tos baimės, bet tie, kurie galvoja stoti kitais metais, jiems jau kyla daugiau klausimų ir jie labai domisi, ar kažkas keisis, ar brangiau kainuos mokslai“.

Kai kurie jaunuoliai jau ir šiemet atsisakė studijų Britanijoje galimybės: „Girdėjau iš keleto draugų, kurie planavo stoti, kad gal „dabar jau nebestosiu, nes galbūt kas nors keisis, gal padidės mokestis už mokslą, gal bus sunkiau įstoti į universitetą“, – pasakoja Vytautas Jokubaitis.

Būtent dėl šios priežasties Britanijos universitetai suskubo informuoti Europos Sąjungos valstybes apie kol kas nesikeičiančią tvarką ir pradėjo susitikimus su Europos piliečiais, kad stojantieji šiais ir kitais metais gali būti ramūs dėl išliksiančios tokios pat tvarkos, kaip iki šiol. Dėl šios priežasties Lietuvoje lankėsi De Montfort universiteto atstovai, kurie teigė, jog lietuviai sudaro didelę dalį studijuojančių.

Svarbu žinoti, kad informacijos galima gauti iš pačių universitetų bei Britanijos vyriausybės tinklalapyje.

Giedrė Peseckytė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: