EK pirmininkas: negalime taikstytis su tuo, kad nužudomi lenkų darbininkai

Jeanas Claude‘as Junckeris, ec.europa.eu nuotr.

Jeanas Claude‘as Junckeris, ec.europa.eu nuotr.

„Esame europiečiai ir negalime taikstytis su tuo, kad Harlou gatvėse (Esekse, Anglijoje – red. past.) užgauliojami, mušami ir net nužudomi lenkų darbininkai. Laisvas darbuotojų judėjimas yra tokia pati bendra Europos vertybė kaip ir kova su diskriminacija ir rasizmu“, – sako Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris. Šia pastaba politikas prisiminė padidėjusį rasistinių išpuolių skaičių Jungtinėje Karalystėje po referendumo dėl išstojimo iš Europos Sąjungos.

Europos Komisijos pirmininkas trečiadienį, rugsėjo 14 dieną, savo metiniame pranešime Europos Parlamente pabrėžė pagrindinius Europos Sąjungos politikos iššūkius.

„Ateinantys dvylika mėnesių – lemiamas laikas, per kurį turime sukurti geresnę Europą: Europą, kuri apsaugo; Europą, kuri išsaugo europietišką gyvenimo būdą; Europą, kuri suteikia galių savo piliečiams, Europą, kuri gina žmones tiek Sąjungoje, tiek užsienyje, ir Europą, kuri imasi atsakomybės“, –  sakė Jeanas-Claude‘as Junckeris.

„Visi darbuotojai už tokį patį darbą toje pačioje vietoje turi gauti tokį patį užmokestį. Tai socialinio teisingumo klausimas. Todėl Komisija tvirtai pasiryžusi ginti savo Darbuotojų komandiravimo direktyvos pasiūlymą. Vidaus rinkoje neturi būti išnaudojami Rytų Europos darbuotojai ir jiems neturi būti taikomi žemesni socialiniai standartai. Europa – ne laukiniai vakarai, o socialinė rinkos ekonomika“, − kalbėjo politikas,

Komandiruoti darbuotojai − tai žmonės, siunčiami dirbti į kitą ES šalį, ne ilgesniam nei 2 metų laikotarpiui.  Darbuotojų komandiravimo direktyva įteisina darbdavio atsakomybę užtikrinant, kad darbuotojo darbo sąlygos ir užmokestis būtų tokie patys, kokie galioja priimančiosios šalies darbuotojams. Šiuo metu ES yra 1,9 mln.  komandiruotų darbuotojų, kurių skaičius per pastarąjį dešimtmetį išaugo 44 procentais.

Savo kalboje EK pirmininkas taip pat kalbėjo apie ES mokesčių sistemos iššūkius. „Kiekviena kompanija, nesvarbu kokia didelė ar maža, privalo mokėti mokesčius“, − pabrėžė J. C. Junckeris. Šiais metais Europos Komisija pareikalavo, kad viena didžiausių pasaulio kompanijų – „Apple“ – gražintų Airijai 13 milijardų eurų nesumokėtų mokesčių.

Bendrų klimato kaitos sprendimų paieška taip pat sulaukė EK pirmininko dėmesio.

„Kovoje su klimato kaita Europa yra pasaulio lyderė. Tik Europos pastangomis sudarytas pirmas teisiškai privalomas pasaulinis susitarimas dėl klimato. Europa subūrė šalių, pasiryžusių siekti didesnių tikslų, koaliciją, ir tai lėmė, kad Paryžiaus susitarimas buvo pasirašytas. Deja, dabar Europai sunkiai sekasi rodyti pavyzdį ir būti vienai iš pirmųjų ratifikavusių mūsų susitarimą. Kol kas jį ratifikavo tik Prancūzija, Austrija ir Vengrija“, − sakė politikas.

Pienas neturi būti pigesnis už vandenį

„Perteklinė plieno produkcija kitose pasaulio šalyse neigiamai veikia verslus Europos Sąjungoje. Tai buvo priežastis kodėl, šiais metais net du kartus lankiausi Kinijoje. <…> Raginu visas valstybes nares ir šį Parlamentą palaikyti Komisijos pastangas stiprinti mūsų prekybos apsaugos priemones. Neturėtume būti naivūs laisvosios prekybos šalininkai, o su dempingu turėtume kovoti taip pat griežtai kaip Jungtinės Amerikos Valstijos“, − sakė pirmininkas.

Jungtinės Amerikos Valstijos taiko 522 proc. importo tarifus Kinijos plienui, kai tuo tarpu Europos Sąjunga tam tikroms plieno žaliavoms taiko tik 16 procentų tarifą.  Šiam skirtumui didelės įtakos turėjo Jungtinės Karalystės pasipriešinimas didinant tarifus, nes ši žaliava yra reikalinga jos automobilių gamybos pramonei.

„Komisija visada rems mūsų ūkininkus, ypač sunkiais laikais, kaip šiandien. Pernai pieno pramonei smogė Rusijos nustatytas draudimas, tačiau Komisija ištiesė pagalbos ranką pieno sektoriaus ūkininkams ir 1 mlrd. eurų parama padėjo jiems atsistoti ant kojų. Nepritarsiu tam, kad pienas būtų pigesnis už vandenį“, − sakė J. C. Junckeris.

Jis priminė Rusijos embargo padarinius žemės ūkio pramonei, kurie verčia ES šalis ieškoti naujų rinkų. Pavyzdžiui, rugpjūčio pabaigoje 16 Lietuvos pieno perdirbėjų jau leista eksportuoti savo žaliavą į Kinijos rinką.

Žada 5G ir naują tarptinklinio ryšio projektą

Jeanas Claude‘as Junckeris, ec.europa.eu nuotr.

Jeanas Claude‘as Junckeris, ec.europa.eu nuotr.

Skaitmeninė visuomenė yra vienas iš ES prioritetų. Jeanas Claude‘as Junckeris kalbėjo apie greitą internetą, kaip kertinį Europos Sąjungos akmenį.

„Komisija siūlo iki 2025 m. visoje Europos Sąjungoje visiškai įdiegti 5G – penktosios kartos mobiliojo ryšio sistemas. Tai gali padėti sukurti ES dar du milijonus darbo vietų“, − sakė politikas. Jis taip pat pažadėjo kitą savaitę pateikti naują tarptinklinių mokesčių panaikinimo pasiūlymą. „Visur Europoje privalome jaustis kaip namie“, − sakė pirmininkas.

Jeanas Claude‘as Junckeris iškėlė autorines teises kaip dar vieną iš prioritetų. „Pasauliui pereinant prie skaitmeninių technologijų taip pat turime suteikti galių savo menininkams bei kūrėjams ir apsaugoti jų kūrinius“, − tvirtino EK pirmininkas.

„Prekyba yra tiesiogiai susijusi su darbo vietomis – kiekvienas iš eksporto uždirbtas milijardas eurų reiškia 14 000 naujų darbo vietų ES. Daugiau kaip 30 mln. darbo vietų, septintadalis visų ES dirbančiųjų, dabar priklauso nuo eksporto į kitas pasaulio šalis“, − sakė politikas. Jis taip pat paminėjo Europos investicijų planą, sukurtą prieš metus, kuris jau dabar atnešė 116 milijardų eurų investicijų.

„Šiandien mes siūlome padvigubinti fondą ir jo finansinę galią. Su jūsų parama, mes užtikrinsime, jog Europos investicinis fondas suteiks iš viso 500 milijardų investicijų iki 2020 metų“, − kalbėjo J. C. Junckeris.

ES ir Kanados prekybos susitarimas yra geriausias ir pažangiausias ES susitarimas, dėl kurio Europos Sąjungai yra tekę derėtis. Dirbsiu drauge su jumis ir visomis valstybėmis narėmis, kad šis susitarimas būtų kuo greičiau ratifikuotas“, − sakė politikas. Šis susitarimas turėtų įteisinti geresnes sąlygas ES verslams ir darbuotojams dirbti Kanados rinkoje.

„Europos Sąjungos bankų situacija dabar yra daug geresnė nei anksčiau. Europai reikia jos bankų, bet vien nuo jų priklausyti neturėtume. Todėl mes skubiname Kapitalo rinkų sąjungą“, − tvirtino pirmininkas. Ši sąjunga turėtų padidinti ES finansinės sistemos atsparumą ekonominių krizių metu ir padėti naujiems verslams gauti investicijas.

Europos Komisijos pirmininkas taip pat kalbėjo apie finansinę paramą Afrikos šalims kaip atsaką į didėjančius pabėgėlių srautus.

„Šiandien mes pradėjome ambicingą Investicijų planą Afrikai ir kaimyninėms šalims, kuris potencialiai gali sutelkti 44 milijardus eurų investicijų“, − sakė J. C. Junckeris. Šiuo metu besivystančios šalys išgyvena sunkią ekonominę padėtį. Parama pagerins gyvenimo sąlygas šiose šalyse ir taip sumažins migrantų srautus.

Vaikai neturi gyventi vargingiau nei tėvai

Pasak politiko, jaunimo nedarbas tapo viena opiausių problemų Europoje.

„Aš nesusitaikysiu su tuo, jog mūsų jaunoji karta gali tapti pirmąja per 70 metų, gyvensiančia vargingiau nei jų tėvai“, − sakė J. C. Junckeris.

Jaunimo garantijų iniciatyva buvo pradėta įgyvendinti prieš trejus metus. Daugiau nei 9 milijonai jaunų žmonių jau pasinaudojo šia programa“, − džiaugėsi politikas. Ši programa padeda jauniems žmonėms susirasti darbą arba praktiką.

Kalbėdamas apie pabėgėlių krizę, Jeanas-Claude‘as Junckeris akcentavo tai kaip iššūkį solidarumui tarp ES valstybių narių. „Pabėgėlių krizės metu pradėjome matyti solidarumą. Aš įsitikinęs, jog jo reikia daugiau. Tai klijai, kurie laiko mūsų sąjungą. Solidarumas privalo būti savanoriškas. Jis turi būti nuoširdus, o ne priverstinis“, − sakė EK pirmininkas.

Siūlo Europos solidarumo korpusą jaunimui

Jeanas Claude‘as Junckeris, ec.europa.eu nuotr.

Jeanas Claude‘as Junckeris, ec.europa.eu nuotr.

Kaip atsaką į humanitarines krizes J. C. Junckeris paminėjo Europos solidarumo korpusą, kuris pradės veikti jau iki šių metų pabaigos. „Iki 2020 turėtume pamatyti pirmuosius 100 000 jaunų europiečių, dalyvaujančių šioje organizacijoje“, − tvirtino politikas. Jo nuomone, tai ne tik padės atsakyti į humanitarines problemas, skleis europietiškas vertybes, bet ir padės jauniems žmonėms įgyti naujų įgūdžių.

Kaip kovos su terorizmu

Saugumas yra kitas svarbus uždavinys. „Vien per praėjusius metus Europoje įvyko 14 teroristinių atakų. <…> Komisija nuo pirmųjų dienų saugumą laiko prioritetu – mes kriminalizavome terorizmą ir užsienio smogikus visoje ES, mes ėmėmės griežtesnių priemonių dėl šaunamųjų ginklų naudojimo ir teroristų finansavimo, mes bendradarbiavome su interneto bendrovėmis, kad internete nebūtų skleidžiama teroristų propaganda, ir kovojome su radikalizavimu Europos mokyklose ir kalėjimuose“, − kalbėjo pirmininkas.

„Mes sustiprinsime Europolą, duodami didesnę prieigą prie duomenų bazių ir resursų“, − minėjo politikas.

Sienų apsauga taip pat tampa vienu iš svarbiausių įrankiu kovoje su terorizmu.

„Ginsime savo sienas su nauja Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnyba, kurią dabar, praėjus vos devyniems mėnesiams po Komisijos pasiūlymo, oficialiai įteisina Parlamentas ir Taryba. „Frontex“ jau dabar turi daugiau kaip 600 pareigūnų sausumoje, Graikijoje prie Turkijos sienos, ir daugiau kaip 100 Bulgarijoje“, − sakė Jeanas Claude‘as Junckeris.

„Iki lapkričio mėn. pasiūlysime Europos kelionių informacijos sistemą – automatizuotą nustatymo, kam leidžiama keliauti į Europą, sistemą. Todėl keliautojui dar neatvykus žinosime, kas keliauja į Europą“, − kalbėjo EK vadovas.

Kalbėdamas apie glaudesnį bendradarbiavimą sprendžiant tarptautinius konfliktus, Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris siūlo, kad Federica Mogherini taptų Europos užsienio reikalų ministre, kuri padėtų suvienyti diplomatines valstybių narių jėgas, ir būtų sukurta bendra ES strategija Sirijai. Jo manymu, dėl bendradarbiavimo nebuvimo, kasmet ES praranda nuo 20 iki 100 milijonų eurų.

Pirmininkas taip pat siūlo sukurti ES karines pajėgas, kurios bendradarbiaudamos su NATO ir taip sustiprintų sąjungos strateginę poziciją saugumo atžvilgiu. „Iki metų pabaigos pasiūlysime Europos gynybos fondą, kuris turėtų suteikti pagreitį moksliniams tyrimams ir inovacijoms“, kalbėjo politikas.

Baigdamas savo kalbą, Europos Komisijos pirmininkas J. C. Junckeris prisiminė pagrindines ES vertybes. „Mano tėvas tikėjo Europa, nes tikėjo stabilumu, darbuotojų teisių apsauga ir socialine pažanga. Jis puikiai suprato, kokia vertinga ir kartu trapi yra taika Europoje. Tikiu Europa, nes mano tėvas įdiegė man tas pačias vertybes. O ko šiandien mokome savo vaikus? Ką jie iš mūsų paveldės? Nesutarimuose tirpstančią Sąjungą? Sąjungą, kuri pamiršo savo praeitį ir neturi ateities vizijos? Mūsų vaikai verti geresnės ateities“, − sakė jis.

Visą Europos Komisijos pirmininko Jeano Claude‘o Junckerio kalbą lietuviškai galite rasti čia.

Filmuotą medžiagą galite stebėti čia.

Rūta Naujokaitė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

2 nauji atsakymai į “EK pirmininkas: negalime taikstytis su tuo, kad nužudomi lenkų darbininkai”

  1. Energetika ir klimato kaita: prioritetas vienas, veiksmai atskiri | Euroblogas.lt

    […] „Visiškai integruotos Europos Sąjungos energetikos rinkos sukūrimas yra neišvengiamas, tačiau nedrįsčiau spėti kada tai įvyks“, – sako tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas politologas, Vytauto Didžiojo universiteto doktorantas Justinas Juozaitis, komentuodamas dabartinės Europos Komisijos prioritetą dėl Energijos sąjungos ir klimato. Apie tai Komisijos pirmininkas Jeanas Claude’as Junckeris kalbėjo savo pranešime apie Europos Sąjungos padėtį. […]

    Patinka

    Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: