Keliauk kitaip: internetas – tavo paties kelionių agentūra

Nusivarę nuo darbų ir iki soties prisižiūrėję į cepelinų spalvos dangų būna, pajaučiam, kad reikia pertraukos arba, kaip populiaru sakyti, pakeisti aplinką. Ką žinai – gal naujos čakros atsivers, susisuks koks atostogų romanas ar dar koks gėris svečioje šalyje nutiks? Tada imamės paieškų: ką siūlo kelionių agentūros, kur koks skrydis į išsvajotuosius Pietus pigesnis, juk pernai kaimynė Rimutė taip pigiai Turkijos paplūdimiuose pagulėjo, o dar su kokiu gražiu įdegiu grįžo.

Išvyksti į kelionę, pakloji pinigėlių, savaitę pasidžiaugi nerūpestingumu ir grįžti namo šviežias. Daug kam to užtenka: pailsėjau, galvos dėl nieko nesukau, svarbu buvo nepramiegoti įskaičiuotų pusryčių ir iš akių nepamesti gido skėtuko ir, aišku, įdegio kremo nepamiršti užsitepti. Tikrai, tokio poilsio reikia, bet grįžus vargiai galime pasigirti, kad supratome, kuo vietos žmonės gyvena, o aplankytų vietų pavadinimai blankiai išnyksta, nes gido žodžiai kažkaip liko neišgirsti. Ir tada kyla klausimas, kad gal tokių kelionių ne visada gana? Gal patys galime susikurti sau daug geresnius maršrutus ir grįžti su dar daugiau įspūdžių?

1

Interneto dėka pačiam susirasti skrydį, viešbutį, lankytinus objektus labai paprasta. Atsiradusios mobiliosios programėlės keliavimą dar labiau palengvino. Ir dauguma keliavimo puslapių ir programėlių gyvuoja dėka pačių keliautojų atsiliepimų. Vienas iš pavyzdžių: Trip Advisor, didžiausias pasaulyje kelionių puslapis, suteikiantis galimybę ne tik išsirinkti geriausią vietą papietauti, apsilankyti, pašokti, apsikirpti, bet skatinantis stengtis paslaugos tiekėjams. Trip Advisor buvo sukurtas 2000-aisiais Stepheno Kauferio. Tiesa, pirmiausia jo idėja buvo rengti lankytinų vietų aprašymus remiantis kelionių gidais, enciklopedijomis. Šalia kiekvieno aprašymo buvo galimybė patiems žmonėms išsakyti savo nuomonę apie aplankytą vietą. Labai greitai asmeniniai komentarai aplenkė profesionalius aprašymus ir svetainė persiorientavo į žmonių, lankiusių vietas atsiliepimų svetainę. Šiandien svetainėje galima rasti 6,6 milijono vietovių, restoranų ir viešbučių aprašymų, o per mėnesį į ją užsuka apie 350 milijonų lankytojų. Einant gatve nesunku pastebėti ant kavinių ir restoranų durų besipuikuojančius Trip Advisor ženkliukus. Svetainė palengvino keliones ir leidžia greitai išsirinkti lankytinas vietas, kur užsukti pavalgyti ir kur pernakvoti keliaujant, remiantis prieš tai čia buvusių keliautojų nuomone. Beje, tai neapsiriboja tik konkrečiomis vietomis, tai gali būti įvairios pramogos, kaip, pavyzdžiui nemokami miesto turai „Free walking tours“. Neretai gidai prašo ne tik paskatinti juos ekskursijos po miestą gale finansiškai, bet ir palikti palankų atsiliepimą Trip Advisor svetainėje.

2

Jei ir Trip Advisor rasti viešbučiai ir hosteliai neatitinka lūkesčių ir noris pajausti vietinių dvasią pravartu užsiregistruoti Couchsurfing puslapyje. Couchsurfing idėja gimė programuotojo Casey Fentono galvoje, kai jis rado pigų skrydį iš Bostono į Islandiją, bet nenorėjo apsistoti viešbutyje. Pasinaudojęs Islandijos universiteto studentų duomenų baze jis parašė 1500 atsitiktinių elektroninių laiškų studentams, klausdamas dėl nakvynės. Sulaukęs virš penkiasdešimties atsakymų, grįždamas į Bostoną jis suprato, kad gyvenimas pas vietinius galėtų būti įmanomas visame pasaulyje ir 1999 metais užregistravo couchsurfing.com vardą. Nuo 2004 metų svetainė pradėjo veikti siūlydama keliaujant apsistoti pas draugus, kurių dar nepažįsti. Šiuo metu svetainė vienija 12 milijonų žmonių ieškančių kur apsistoti keliaujant arba siūlančių savo vietą svečiams. Dėka šios programos galima aplankyti 200 000 miestų visame pasaulyje ne tik nemokant už nakvynę, bet ir leidžiant laiką su vietiniais žmonėmis. Vėlgi, svetainė veikia atsiliepimų principu. Kiekvienas narys turi savo profilį, kuriame pateikia informaciją apie save. Tai labai svarbi dalis, nes pagal tai sprendžiama ar nori apsistoti pas tokį žmogų arba ar nori priimti į savo namus tokį žmogų, kokį save pristato savo anketoje couchsurferis. Kita svarbi dalis – atsiliepimai apie žmogų. Kuo daugiau teigiamų atsiliepimų, tuo didesnė tikimybė gauti nakvynę arba sulaukti svečių. Kuo daugiau informacijos apie žmogų, tuo mažiau rizikos dėl nesusipratimų.

3

Na o jei jau kyla noras ne tik trumpam pasisvečiuoti toliau nuo namų, bet pabūti ilgesnį laiką, Workaway programa tam idealiai tinka. Work away tai programa, kuri suteikia galimybę dirbti kelionių metu įvairiausiose vietose. Už darbą mokama suteikiant vietą nakvynei ir maistą. Ši idėja kilo Davidui Milwardsui, kuris keliaudamas Havajuose devyniasdešimtaisiais galėjo pasilikti ilgiau, padėdamas hostelyje. Grįžęs namo jis pradėjo siūlyti apsistoti jo namuose mainais už pagalbą namų ūkyje. Dabar globali savanorių bendruomenė gali rinktis darbus nuo haskių priežiūros Norvegijoje, iki obuolių rinkimo Estijoje, nuo darbo hostelyje Indonezijoje iki pagalbos našlaičiams Ugandoje, nuo mokymo anglų kalbos Kolumbijoje, iki biosodų įrengimo Kanadoje. Darbų pasiūlymai, laikotarpiai, priimantys žmonės ir organizacijos be galo įvairios taip pat kaip ir patys savanoriai. Ir vėlgi viskas veikia atsiliepimų principu.

Šios trys internetinės svetainės – vienos didžiausių kelionių svetainių, bet tai nereiškia, kad jos vienintelės. Yra begalė kitų svetainių, veikiančių panašiu principu, pavyzdžiui, svetainė siūlanti nakvynę pas vietinius žmonėms, kurie keliauja dviračiais.

Keliavimo būdas apsistojant pas kitus žmones ir sudarant kelionės planą pačiam kainuoja žymiai daugiau energijos ir laiko, bet mainais gaunami įspūdžiai ir potyriai yra neįkainojami savo unikalumu. Nauji potyriai ir žmonės leidžia patirti visiškai kitokį kelionių skonį ir susirasti draugų kiekvienoje šalyje, kur tik benuvyktum.

Giedrė Peseckytė

Nuotraukos iš asmeninio autorės archyvo

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: