Kaip jaunam verslui praverti duris į užsienio rinkas

Dauguma naujai įsikūrusių startuolių susiduria su sunkumais įsitvirtindami užsienio rinkose ar ten ieškodami naujų partnerių. Dažnai barjeru tampa ne tik kalba, bet ir rinkos pažinimo trūkumas ar skirtinga šalies kultūra. Įmonių atstovai žino, kad norint išvystyti verslą, kiekvienoje rinkoje turi būti vietinis. Tik kaip juo patapti?

Sėkmingos istorijos

Europos Komisijos inicijuota programa „Erasmus jauniems verslininkams“ suteikia unikalią galimybę keletą mėnesių pabūti „vietiniu“ ir suprasti užsienio šalies rinką bei pasisemti patirties pas norimą mentorių. Negana to, programa yra įgalinta mėnesinės stipendijos, tad stažuotė nereikalauja didelių asmeninių kaštų. Vieno pažangiausių lietuviško IT startuolio ,,IT brolis“, teikiančiai IT bei verslo patarimus, įkūrėjo Lino Pagirio atsiliepimai apie stažuotę Londone tik teigiami.  ,,Visą gyvenimą buvau sėslus žmogus. Man pasisekė turėti nemažai darbų, dirbamų kompiuteriu iš namų. Net draugę turėjau, kuri gyveno kitoje gatvės pusėje. Vieno eilinio pokalbio su broliu metu, išgirdau apie galimybę stažuotis „Erasmus jauniems verslininkams“ programoje ir kaupti verslo vystymo patirtį užsienyje. Kaip tik tuo metu svarsčiau apie galimybes plėsti savo verslą, tad norėjau rasti partnerių užsienyje, pasisemti idėjų bei gilinti žinias IT industrijoje. Taigi, įvertinęs šios programos tiesioginę naudą, realią galimybę finansuoti išvyką, ir norą pamatyti gyvenimo svetur, ryžausi pabandyti.“ – teigia Linas Pagirys.

Kito lietuviško startuolio ,,TrackDuck“, teikiančiai IT paslaugas, įkūrėjo Edmundo Balčikonio atsiliepimai taip pat tik teigiami. Jaunasis verslininkas stažuotės metu Londone spėjo sudalyvauti daugiau nei tuzine įvairių IT renginių, įskaitant ir dvi dienas trukusią Londono TechCrunch Disrupt konferenciją. Susitiko su įmonių, tokių kaip Freelancer.com ir Markit, įkūrėjais bei kitais įkvepiančiais verslininkais, užmegzė ryšius su daugiau nei 70 potencialių partnerių ar klientų.

Jungtinė Karalystė – puiki kryptis IT startuoliams

Savo stažuotės kryptimi abu verslininkai pasirinko Londoną. ,,Kaip žinia, Londone yra puikiai išplėtota IT rinka. Tai ir nulėme mano pasirinkimą. Iš stažuotės norėjau gauti maksimalią naudą: ne tik pasisemti verslui naudingos patirties, bet ir pamatyti kaip atrodo gyvenimas viename iš didžiausių pasaulio miestų ir metropolitenų. Turiu pripažinti, patirtis, kurią gavau, yra neįkainojama“ – prisipažįsta Linas.

Įmonė ,,Leonov“, kuri ir priėmė Liną, verčiasi elektroniu dizainu ir jo vystymu: ,,Ji gamina įvairią mediją – internetinių puslapių bei mobilių aplikacijų dizainus, logotipus ir daug kitų grafinių elementų. Ši įmonė taip pat dirba su internetinių puslapių dizaino programavimu. Programavimo darbai puikiai papildo dizaino darbus ir kartu pasižymi ta pačia tiksline klientų grupe. Taigi, galėjau drąsiai mokytis klientų pritraukimo meno, rinkodaros, projekto valdymo specialybių, programavimo ir daug kitų dalykų. Būtent tai buvo pagrindinės mano užduotys. Įprastą dieną pradėdavome svarbiausiomis klientų užklausomis ir projektų valdymo užduotimis. Tuomet sekdavo internetinės rinkodaros darbai. Vėliau, atlikus esmines darbo su klientais ir partneriais užduotis, būdavo galima susikoncentruoti į programavimą. Vakare stengdavomės praplėsti kontaktų ratą ir apsilankyti įvairiuose renginiuose, konferencijose, kuriose galima sutikti daug bendraminčių, susipažinti su įvairiais verslininkais, užmegzti ryšius potencialiais partneriais ar klientais.“

Tuo tarpu Edmundas vyko į lietuvių įkurtą įmonę ,,TransferGo”, kuri vysto platformą, leidžiančią atlikti greitus ir pigius tarptautinius pavedimus. ,,Šią įmonę pasirinkau dėl veiklos panašumo. Stažuotės metu ,,TransferGo” įkūrėjas Daumantas Dvilinskas man davė daug nėįkainojamų patarimų bei supažindindo su potencialiais ateities partneriais ar klientais. Mano darbo diena susidėdavo iš darbo įmonėje ir susitikimų su klientais bei startuolių renginių lankymo vakare.“ – teigia Edmundas.

Stažuotės įtaka verslui

Pasak Lino, stažuotė tikrai teigiamai atsiliepė „IT brolis“ verslui. Įmonė surado naujų partnerių Londone ir su kai kuriais užmezgė ilgalaikius ryšius. „Negana to, pagerinau savo anglų kalbos ir komunikacijų įgūdžius, tad bendravimas su klientais užsienyje tapo daug laisvesnis. Buvimas Londone taip pat suteikė mano asmeniniam įvaizdžiui patikimumo ir solidumo, kuris tikrai yra svarbus IT industrijoje. Juk daug kas remiasi pasitikėjimu. Dabar daug drąsiau įgyvendinu projektus su klientais iš tokių šalių kaip Jungtinės Amerikos Valstijos ar Australija. Išmokau geriau sąveikauti su gretimų kompetencijų atstovais, gerinau savo projektų valdymo kompetencijas. Taip pat lavinau savo pardavimų ir naujų klientų pritraukimo meną. Verslo vystymo prasme Londonas – galimybių miestas.“ – teigia Linas Pagirys.

Stažuotės naudą pajuto ir Edmundas Balčikonis, krui tiesiogiai atsiliepė įmonės vykdomai veiklai. ,,Radome naujų klientų, partnerių, sudalyvavome eilėję renginių bei pergalvojome savo pardavimų ir marketingo strategiją. Pasibaigus oficialiam stažuotės laikotarpiui, nuolat vykstu į Londoną, kur randu vis daugiau naujų klientų“ – teigia Edmundas.

Erasmus jauniems verslininkams

Prieš beveik dvejus metus Lietuvoje startavęs mentorystės projektas „Erasmus jauniems verslininkams“ įgauna vis daugiau pagreičio. Per pastarąjį pusmetį pasisemti naujos patirties užsienyje išvyko net 25 Lietuvos jaunieji verslininkai. Mentorystės programa, finansuojama Europos Komisijos, siekia plėsti jaunų ir patyrusių Europos mažų ir vidutinio dydžio įmonių bendradarbiavimo tinklą bei skatinti tvarią verslo plėtrą. Programa suteikia galimybę jauniems (iki 3 m. veiklos) verslininkams išvykti į 1–6 mėn. stažuotes bet kurioje Europos šalyje ir taip pasisemti neįkainojamos patirties iš patyrusių verslininkų, vystyti savo idėjas ir jas sėkmingai įtvirtinti rinkoje.

,,Erasmus jauniems verslininkams“ – visoje Europos Sąjungoje vystoma partnerysčių programa, suteikianti galimybę jauniems (iki 3 m. veiklos) verslininkams išvykti į 1–6 mėn. stažuotes bet kurioje Europos Sąjungos šalyje (taip pat ir Albanijoje, Turkijoje, Makedonijoje, Islandijoje, Moldovoje, Juodkalnijoje)  ir taip pasisemti neįkainojamos patirties iš patyrusių verslininkų, vystyti savo idėjas ir jas sėkmingai įtvirtinti rinkoje. Stažuotės yra įgalintos stipendijos, kuri siekia nuo 530 iki 1100 eurų per mėnesį.

Daugiau informacijos – www.erasmus-entrepreneurs.eu

Nuotrauka iš Pixabay

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: