Padėti senjorams – „neįkainojama dovana“

„Savanoris nėra tik įrankis, kuris keliauja ir daro gerus darbus. Savanoris yra organizacijos varomoji jėga, veidas ir bendradarbis. Organizacija veikia tik dėka savanorių ir tie patys savanoriai sudaro organizaciją,“ – įsitikinęs Jaunųjų maltiečių vadovas Vaidas Tumėnas. Maltos ordino pagalbos tarnyba yra geriausiai žinoma kaip „Maltiečių sriubos“ akcijos, per kurią savanoriai lanko vienišus senjorus ir pristato jiems šilto maisto. Kaip Maltiečiams sekasi į savo gretas pritraukti jaunimo?

Savanorystės kaip linksmos ar naudingos, bet kuriuo atveju savirealizacinės veiklos įvaizdis jai padarė meškos paslaugą, prieš keletą metų diagnozavo mokslininkas Modestas Grigaliūnas. Savo disertacijoje apie savanorystės skatinimo komunikaciją jis aptiko, kad savanoris įsivaizduojamas kaip išimtinai jaunas žmogus, vedamas jaunatviškos energijos, idealizmo ir gausių laisvo laiko „atsargų“. Todėl pritraukti jaunimo į veiklas, kuriose mažiau tiesioginio „smagumo“ nei renginiuose, tapo sunkiau. Šias įžvalgas papildo Raudonojo kryžiaus savanorių pasakojimas, kad senjorams dažniau padeda vyresnio amžiaus žmonės, esą jaunimą labiau traukia apmokama savanorystė užsienyje. Šiaulių „Caritas“, taip pat dirbantys su senjorais, taip pat pasakojo apie sunkumus išlaikyti jaunimo motyvaciją neapmokamai veiklai. Ar ir Maltiečiams kyla tokių šie iššūkių? „Savanoriai renkasi tai kas jiems yra aktualu ir kur jie nori prisidėti, ir nors laikotarpis, kai vyksta „Maltiečių sriuba“, yra aktyvesnis, savanorių visada atsiranda,“ – teigia V.Tumėnas. „Euroblogui“ jis papasakojo, kad atveda jaunimą į kartas suvienijančią veiklą.

– Kaip jaunimas atranda “Maltiečius“? Kaip jūs patys ieškote jaunų žmonių (per universitetus, socialinius tinklus, renginius)?

Tikriausiai geriausiai veikiantis būdas – kai savanoris papasakoja draugui apie Maltiečius ir tada antrasis susidomėjęs atkeliauja kartu su pirmuoju pasižiūrėti, o kaip gi čia viskas vyksta. Dažnai abu lieka savanoriauti ilgesniam laikui. Taip pat kviečiam jaunimą vykdydami savo akcijas. Viena jų yra „Idėjos Padėjėjos“. Jos metu kviečiam iniciatyvius jaunuolius galvoti idėjas, kurios padarytų senyvo amžiaus žmonių gyvenimą oresnį. Žinoma keliaujame ir į įvairius renginius, kur pristatom organizaciją ir, jei būna susidomėjusių prisidėti, pasikviečiam juos į veiklas.

img_5440

Maltiečių savanorių išsakyta motyvacija padėti senjorams

Tikiu, kad savanorystė – tai galimybė pamatyti pasaulį ne blizgantį kaip knygose ir filmuose, bet tokį, koks jis iš tikrųjų yra. Galimybė pažinti jį, žmones ir save. Galimybė padėti kitiems ir mažais darbeliais kurti gražesnį pasaulį.

Savanoriauti noriu, nes jaučiuosi gerai, padėdama kitiems, veikla bei bendravimas su įvairiais žmonėmis man teikia pozityvios energijos. Manau, jog prisijungimas prie visuomeninės veiklos yra žingsnis link geresnio pasaulio.

Savanoriauti noriu jau ilgą laiką,tačiau nerasdavau vietos, kurioje norėčiau būti, galiausiai nepavykdavo rasti pakankamai informacijos. Tuomet užmačiau maltiečius ir op! pagalvojau,jog reiktų save išbandyti čia. Noriu gerai praleisti laiką padėdama kitiems, juk kitam suteikta minutė tavo laiko gali būti neįkainojama dovana.

Prisijungti prie Maltos ordino norėjau dar tada, kai mokiausi mokykloje, tačiau, esu kilusi iš mažo miestelio, todėl galimybių tam įgyvendinti neturėjau. Taigi, atsikrausčiusi gyventi bei studijuoti į didmiestį, noriu išpildyti savo seną svajonę – prisidėti prie kilnios, atsakingos, naudingos bei labai reikalingos šios organizacijos veiklos.

– Turbūt garsiausias Maltiečių projektas – „Maltiečių sriuba“. Ar sunku konkuruoti dėl jaunimo dėmesio ir laiko tokiai veiklai?

– Tikrai, Maltiečiai geriausiai yra žinomi dėl akcijos „Maltiečių sriuba“. Akcija šiais metais vyksta jau 11-tą kartą. Už akcijos metu surinktas aukas visus metus Maltiečiai vykdo projektus „Maistas ant ratų“ ir „Socialinė priežiūra namuose“. Projektas „Socialinė priežiūra namuose“ vykdomas 10-yje miestų. Jo metu Maltiečiai namuose nuolat prižiūri 552 senus, ligotus, neįgalius žmones. Kitose 19-oje vietovių maltiečiai reguliariai lanko daugiau nei 1500 vienišų senelių, bendrauja su jais, padeda buityje. Vidutinis maltiečių lankomų žmonių amžius – 80 metų. 2015 metais maltiečiai savanoriai aplankė savo globotinius namuose daugiau kaip 30000 kartų! Viso šiuo metu maltiečiai Lietuvoje nuolat globoja daugiau kaip 2500 vienišų, sunkiai sergančių  senjorų.

Pačioje akcijoje „Maltiečių sriuba“ dalyvauja visos Maltiečių grupės, tad šiemet akcija vyks jau 40-yje vietovių. Jos metu visi yra kviečiami pasivaišinti šilta sriuba ir turint galimybę paaukoti. Savanoriai yra įtraukiami į skirtingus pasirengimo ir vykdymo etapus. Ir tikrai negaliu pasakyti, kad skirtingos veiklos konkuruoja.

– Kokia motyvacija veda Maltiečių savanorius?

– Maltiečių tarpe galima sulaukti atsakymo, kad tai yra galimybė suteikti realią pagalbą žmonėms, kuriems to tikrai reikia. Taip pat nereiktų pamiršti, kad Maltiečiai nėra tik organizacija, į kurią atkeliauji tiesiog atlikti gerus darbus, tai yra bendruomenė. Lietuvoje veikiame 42-ose skirtingose vietovėse ir vienijam daugiau nei 1400 savanorių. Daugiau, kaip 400 iš jų yra Jaunieji maltiečiai ir veikia 31-oje Lietuvos vietovėje. Savanoriai nuolat sutinka naujų, įdomių žmonių. Dar vienas svarbus dalykas – organizacija labai rūpinasi savanoriais. Prieš kelerius metus su Jaunaisiais maltiečiais daug diskutavome, dėl ko yra vykdoma veikla, ir atsakymas kiek nustebino. Pasirodo, siekis yra ugdyti jauną žmogų per savanorišką veiklą socialinėje srityje. Ir iš tiesų visi darbo su jaunimo savanoriais principai remiasi į neformalųjį ugdymą.

– Koks būtų senjorams padedančio jaunuolio tipinis portretas?

– Senjorams padedantis jaunuolis – draugiškas, užjaučiantis, uoširdus, tolerantiškas, mandagus, geraširdis, nesavanaudiškas. Tai yra žodžiai, kuriuos dažniausiai įvardina patys Jaunieji maltiečiai.

– Kokie artimiausi organizacijos planai?

– Lapkričio 10 d. startavo dar viena akcija, skirta jaunimui, – „Idėjos padėjėjos”. Tai yra geradarystę skatinanti jaunimo akcija, kviečianti netikėčiausiomis idėjomis keisti gyvenimus tūkstančiams Lietuvos senjorų. Su draugais, bendraklasiais kviečiam galvoti rengti labdaros renginius ir jų metu rinkti aukas. Surinktas aukas galima skirti akcijai „Maltiečių sriuba“ arba galima vykdyti iniciatyvas savo bendruomenėje ir taip padėti žmonėms, kurie gyvena visai šalia jūsų. Žinoma, galima ir visai nerinkti aukų, o tiesiog vykdyti iniciatyvą – aplankyti vienišą senolį, pabendrauti, atsigerti arbatos ir bent taip praskaidrinti jo dieną.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: