EK „Baltoji knyga“ 2017: kurį kelią rinksimės?

Kovo pirmają Europos Komisijos vadovas sąjungos parlamentui pristatė programinį Europos Sąjungos ateities dokumentą, vadinamąją „Baltąją knygą“. Joje aprašyti penki tolesnės ES raidos scenarijai. Jean-Claude’as Junckeris susilaikė nuo konkrečios rekomendacijos, kurį kelią rinktis, palikdamas jį mūsų pačių apsvarstymui ir apsisprendimui.

O kurį, iš tiesų, rinktis? Kiekvienas jų, kaip pažymėjo, EK vadovas, turi savų trūkumų ir privalumų. „Baltojoje knygoje“ prie kiekvieno yra nemažai ir pliusų, ir minusų. Žemiau pateikiami labai supaprastinti (ir dėl to ne visai tikslūs) kelių ženklai, bet pradėti diskusiją jie gal būt bus tinkami.

eu1

1. Tęsti, kas pradėta. Tai yra legitimiausias variantas, nes šalys-narės į tokią Europos Sąjungą stojo ir tokioje šiandien gyvena (minus Jungtinę Karalystę, žinoma). Pasirinkdami šią kryptį nesukeliame dirbtinai jokių „žemės drebėjimų“, bet tuomet turime pripažinti, kad su šiandien kylančiomis problemomis sugebėsime susidoroti „darbo tvarka“.

eu2

2. Tik bendroji rinka. Arba, kitaip tariant, grįžimas prie muitų sąjungos. Europos Sąjunga nustoja gyvuoti kaip politinė galia ir lieka tik kaip prekybos bei tarifų susitarimas. Net nežinia, ar tokiu atveju jai reikalinga būtų bendra valiuta.

eu3a

3. Kas norės, nuveiks daugiau. Dar žinomas kaip „dviejų greičių Europos“ scenarijus. Jis pripažįsta, kad yra dvi Europos: norinti judėti sparčiau ir lėtesė. Tad šalys taisyklės abiems grupėms taip pat turėtų būti skirtingos. Šiam keliui, beje, iškart suskubo pritarti Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai.

eu4

4. Nuveikti mažiau, bet efektyviau. Pasirinkusi šį kelią Europos Sąjunga atsisako bendros, visas politikos ir ekonomikos sritis apimančios raidos. Šalys renkasi, kuriose srityse jos norėtų bendradarbiavimo: gynybos, verslo ar kurioje kitoje. ES tampa tiesiog skėčiu virš kelių tarptautinių organizacijų.

eu5

5. Nuveikti daug daugiau bendromis jėgomis. Jei pirmasis kelias yra ta Europos Sąjunga, į kurią stojome, tai penktasis Jean-Claude’o Junckerio apibrėžtas kelias yra tas, kurio vylėsi ir gal tebesitiki visi euroentuziastai. Jis teigia, kad nei „bregzitas“, nei Graikijos ekonominiai skauduliai, nei pabėgėlių problema nėra tas dalykas, kuris sugriautų pamatą kartu judėti į priekį. Dar daugiau – jis teigia, kad tinkamas atsakas į iššūkius yra didesnės pastangos, o ne dejonės ar dvejonės. Klausimas tik, ar patys Europos gyventojai tebetiki šia idėja?

Kuriam keliui pritartumėte jūs?..

Džiugas Paršonis

Nuotrauka – iš „Pixabay“.

2 nauji atsakymai į “EK „Baltoji knyga“ 2017: kurį kelią rinksimės?”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: