Politikė Aušrinė Armonaitė: kombinacija „jauna + moteris“ yra rizikingiausia

„Dauguma jaunų žmonių teigia, kad nesidomi ir nesupranta politikos. Bet kai paklausiu kokio politinio klausimo, jie visada turi nuomonę. Vadinasi, domisi politika, tačiau galbūt to taip nemato“, – sako parlamentarė 27-erių Aušrinė Armonaitė. Atrodo, kompiuteriu krepšinį žaidžiančiam, riedučiais važinėjančiam, elektroninės šokių muzikos klausančiam ir į Robbie Williamso koncertą besiruošiančiam žmogui politika neturėtų būti įdomi, bet tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovė tikina, kad ši sritis jai yra ir darbas, ir laisvalaikis. Net jei tenka gerokai pasistengti, kad užsitarnautų kitų pagarbą ir pasitikėjimą.

Panašu, kad jai tai sekasi. Viena jauniausių Seimo narių buvo išrinkta Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja, priklauso Užsienio reikalų komitetui, vadovauja laikinajai Moterų grupei. Be to, dar yra Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotoja.

Dar mokykloje prisijungusi prie organizacijos „Lietuvos liberalus jaunimas“, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute A. Armonaitė gavo politikos mokslų bakalauro ir viešosios politikos analizės magistro diplomus. Prieš patekdama į Seimą, ji dirbo ekonominės politikos analitike Lietuvos verslo konfederacijoje, buvo Vilniaus miesto tarybos narė. Dešimt metų dirbo ar savanoriavo įvairiose organizacijose: buvo Europos Tarybos Patarėjų tarybos jaunimo klausimais narė, Graikijos jaunimo politikos peržiūros ekspertė, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos valdybos ir Vilniaus jaunimo reikalų tarybos narė.

– Kas pavilioja jauną žmogų į tokią, atrodytų, perdėm rimtą ir nuobodžią sritį, kaip politika? Juk pilna kitokios įdomios veiklos – galima ištisus mėnesius keliauti, įkurti startuolį, užsiimti savanoryste…

– Politika taip pat yra labai kūrybiška ir įdomi veikla. O svarbiausia, tai – prasminga veikla, nes čia gali daryti pokyčius. Kartais lėčiau negu norėtumei, kartais su kompromisais, tačiau įdėjus darbo, padėjus žmonėms pamatai, kad kažkas tavo šalyje ar mieste keičiasi – tai yra puikus jausmas.

ausrine5

– Nors politikoje sukatės ne pirmus metus, Seime esate naujokė. Dar nespėjote pagalvoti: „Koks velnias nešė į šitą galerą?“ Kas sunkiausia, kas labiausiai nustebino, kas buvo netikėta?

– Kol kas tikrai nenusivyliau. Gerąja prasme nustebino kai kurie kolegos – Lietuvoje yra ne vienas ir ne du idėjiški bei profesionalūs politikai. Iš jų galima mokytis. Kartais viešojoje erdvėje mus pasiekia žinios, kad partijos ir politikai nesutaria dėl vieno ar kito dalyko. Tačiau politikoje taip pat yra daug sutarimo, bendravimo tarp skirtingų partijų politikų, keitimosi pozicijomis, o kartais – sutarimo nesutarti. Tai gerai.

– Ar lengva didžiojoje politikoje jaunam žmogui ir dar moteriai? Netenka susidurti su tokiu kolegų, rinkėjų ar šiaip žmonių, su kuriais tenka bendrauti oficialiai, požiūriu: „Ai, boba/blondinė… Bus daugiau patirties, daugiau ir klausysime“?

– Tenka susidurti, tai yra tiesa. Ir, ko gero, kombinacija „jauna + moteris“ yra pati rizikingiausia. Jei su tavimi nepagarbiai elgiasi ir pakeli balsą, kartais reakcija būna dar nepagarbesnė. To niekada neteko matyti vyrų adresu.

Vis dėlto savo darbais, pastangomis, kompetencija, o kartais ir pastovėjimu už save tenka nusipelnyti pagarbą. Tik vieniems žmonėms reikia dirbti daugiau nei kitiems. Taip yra ne vien politikoje, bet ir kitose srityse.

– Visuomeninėje veikloje jauni lietuviai gana aktyvūs, bet politika jų, atrodo, dar nelabai traukia. Kodėl? Kaip privilioti kuo daugiau jaunimo, kad jie balsuotų rinkimuose, įsitrauktų į partijų veiklą?

– Absoliuti dauguma jaunų žmonių teigia, kad jie nesidomi ir nesupranta politikos. Bet kai jų paklausiu kokio nors politinio klausimo, jie visada turi nuomonę. Vadinasi, jie domisi politika, tačiau galbūt to taip nemato. Manau, Lietuvoje jaunimo įsitraukimas didėja, tam padeda ir socialiniai tinklai, ir tokie projektai, kaip „Žinau, ką renku”. Aš esu optimistė šiuo klausimu.

suadamkum

Aušrinė Armonaitė su prezidentu Valdu Adamkumi

– Kuriuos jaunimui aktualius dalykus politikai ignoruoja? Kurioms problemoms reikėtų skirti daugiau dėmesio?

– Manau, turime daug dėmesio skirti švietimui, tačiau ne vien kalbėti apie geresnius skaitymo, rašymo ir skaičiavimo rezultatus, bet ir apie tai, ką moksleiviai realiai veikia mokykloje, kokius gebėjimus lavina bei kaip jaučiasi savo aplinkoje. Kitaip tariant – kokiais žmonėmis jie auga. Aš norėčiau, kad aplinka, kurioje jie auga, būtų atvira, pagarbi, įtraukianti ir puoselėjanti įvairovę.

Kita sritis platesnė – draudimai ir ribojimai. Jų apstu daugybėje vietų. Manau, leisdami įstatymus ar juos keisdami, Seimo nariai turėtų daugiau pasitikėti žmogumi. Dabar kartais atrodo, kad mes norime žmogų apsaugoti nuo visko pasodindami jį į mažą dėžutę. Pasekmės iš tiesų būna visai priešingos nei geri ketinimai.

– Jei toks užimtas žmogus turi laisvalaikio, ką tuomet veikiate? Teko skaityti, kad mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus. Prie politikos jie kažkaip „nelimpa“… O gal priešingai, iš jų galima pasimokyti dalykų, kurie praverčia ir darbe?

– Kompiuteriu žaidžiu tik krepšinį, NBA. Tai – komandinis sportas, o NBA lygoje žaidžia geriausi. Politika irgi komandinis žaidimas, bet žaidėjai ne visada yra geriausi ;). Taip pat mėgstu muziką – klausytis ir lankytis koncertuose, mėgstu važinėti riedučiais ar čiuožinėti pačiūžomis, mėgstu socialinių mokslų, politikos mokslų literatūrą. O šiaip mėgstu politiką, tai man ir darbas, ir laisvalaikis.

paciuzos

 

Vienas iš Aušrinės Armonaitės – pomėgių pačiūžos

– Esate baigusi muzikos mokyklą. Ar lieka laiko namie prisėsti prie pianino? Kokios muzikos mielai klausote? Ar bus laiko apsilankyti R. Williamso koncerte Vilnius Vingio parke? 😉

– Pianinu nebegroju, bet muzikos mokykla išmokė mylėti labai įvairią muziką. Klausau ir pop, ir dubstep, ir šokių muzikos, taip pat ir klasikinės. Į Robbie iš tiesų planuoju – jis dar niekada nebuvo atvykęs taip arti (2015-ųjų pavasarį šis britų atlikėjas surengė koncertą Kauno „Žalgirio“ arenoje – red. past.).

– Vadovaujančios pareigos jaunimo organizacijose, Vilniaus jaunimo tarybos narė, Seimo narė… Kas toliau? Ar kyla minčių apie karjerą, pavyzdžiui, ES institucijose? Po poros metų vyks rinkimai į Europos Parlamentą…

– Man patinka Seimo narės darbas, bet neatmetu, kad galėčiau ateityje dirbti ir kitur politikoje ar tarptautinėse organizacijose. Tačiau kol kas – Seimas on my mind („Seimas ant mano minčių“ – vertimas).

Eglė Zicari

Nuotraukos iš pašnekovės asm. archyvo

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: