Kas yra išmanus miestas?

Šio mėnesio pabaigoje vyks kasmetinė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje organizuojama jaunųjų žurnalistų stovykla. Eilę metų jos buvo vadinamos „Europos verslo reporterio“ stovyklomis, tačiau šiemet stovykla pakeitė pavadinimą į „MediaLab“ ir mokymų tema pasirinko išmaniuosius miestus.

Mes dabar daugelį modernių dalykų vadiname „išmaniaisiais“ — nuo telefonų iki programuojamų termostatų ar abstrakčiau apibrėžiamų dalykų, įskaitant kutūros ar švietimo programas. Bendrąja prasme „išmanusis miestas“ tiesiog reiškia progresyvų šiuolaikišką miestą, kuriame įvairiose srityse jo gyventojų patogumui yra naudojamos skaitmeninės technologijos.

Tačiau išmanumą, panūdus, galima pabandyti pamatuoti konkrečiau. Kartais netgi reikia, nes girtis kokia nors technologine naujiena šalies ar miesto valdžia gali, tačiau tai nebūtinai atspindi tikrojo, paprastų žmonių miesto išmanumą.

Jei sumanytumėte pamatuoti savo miesto išmanumą, galite pasinaudoti čia pateikiama atmintine. Skirkite po tašką už kiekvieną teigiamą atsakymą (nors, žinoma, ne visi jie yra vienodos reikšmės) ir susumuokite rezultatą. Jei kitais metais taškų padaugėjo — vadinasi progresas yra. Arba galima ir kitaip: surasti teigiamų atsakymų dalį iš visumos ir taip įvertinti procentiškai jūsų miesto išmanumą.

Kas yra išmanus miestas

 1. Infrastruktūra
  1. Ar mieste plačiai įdiegtas plačiajuostis optinis interneto ryšys?
  2. Ar mieste veikia naujausios kartos (šiuo metu 4G) greitaeigis mobilusis ryšys?
  3. Ar viešose vietose veikia nemokami ir laisvai miesto gyventojams bei svečiams prieinami belaidžio ryšio taškai?
 2. E-valdžia
  1. Ar miestiečiai gali pateikti daugumą savivaldybėms ir seniūnijoms teikiamų prašymų ir dokumentų elektronine forma jiems tinkamoje vietoje (neatvykdami į įstaigas) ir jiems tinkamu laiku?
  2. Ar gyventojai turi galimybę informuoti valdžią elektroniniu būdu apie problemas ir dalyvauti jų sprendimuose — mini plebiscituose ir diskusijose su miesto valdžia?
 3. Švietimas
  1. Ar mokymo institucijos mieste diegia elektroninius vadovėlius ir kitas skaitmenines mokymo priemones?
  2. Ar miesto bibliotekos skolina skaitytojams elektronines publikacijas skaitymui jų įrenginiuose?
 4. Kultūra ir turizmas
  1. Ar miesto renginių sąrašas yra pasiekiamas vienoje patogioje programėlėje, kuri leistų planuoti apsilankymą bei įsigyti reikiamus bilietus (elektroninius, žinoma)?
  2. Ar miestas turi virtualų elektroninį gidą, kuris vietos ir užsienio kalbomis balsu bei tekstu (o gal ir išplėstinės tikrovės technologijomis) padėtų miesto svečiams geriau jį pažinti lankant įvairias jo vietas individualiai?
 5. Transportas
  1. Ar miesto gyventojai bei svečiai gali gauti transporto ir eismo informaciją išmaniuosiuose įrenginiuose: viešojo transporto tvarkaraščius, informaciją apie spūstis gatvėse, parkavimo vietas ir t.t.?
  2. Ar mieste galima naudoti transporto bilietus telefone?
  3. Ar galima mokėti už parkavimą išmaniojoje programėlėje?
  4. Ar galima išsikviesti taksi ir apmokėti kelionę, naudojant telefoną?
 6. Sveikatos apsauga
  1. Ar miesto gyventojai turi elektronines sveikatos knygas, lengvai perkeliamas iš vienos sveikatos apsaugos organizacijos į kitą, operatyviai persiunčiamas kritiniu atveju ligoninėms?
  2. Ar mieste galima užsiregistruoti pas gydytojus elektroniniu būdu? Ar galima sulaukti pirminės ar skubios gydytojo konsultacijos per telefono programėlę?
  3. Ar miestas pateikia svarbią sveikatai informaciją (oro užterštumas, alerginiai rodikliai, informacija apie epidemijas) elektroniniu būdu tiesiogiai gyventojams?
 7. Verslas
  1. Ar gali miesto gyventojai ir svečiai rasti norimas paslaugas patogioje programėlėje?
  2. Ar galima rezervuoti staliuką kavinėje ar restorane tiesiog naudojant telefoną, tokiu būdu pat būdu užsiregistruoti pas siuvėją, kirpėją ir pan.?
  3. Ar miestas skatina technologinių verslų kūrimąsi ir plėtrą, dalyvaudamas verslo parkų kūrime, suteikdamas lengvatines sąlygas jaunam e-verslui?
 8. Saugumas
  1. Ar gyventojai gali pranešti apie saugumo problemas, avarijas tiesiogiai atsakingoms tarnyboms iš savo mobiliųjų įrenginių kartu su reikalinga papildoma informacija: vaizdo įrašais, nuotraukomis, lokacijos informacija?
  2. Ar miestiečiai ir svečiai gali gauti geografinę informaciją apie miesto rajonų ir gatvių saugumą, rekomenduojamas saugias vietas poilsiui bei pramogoms?
 9. Informacija ir žiniasklaida
  1. Ar informacija apie įvykius mieste yra pasiekiama išmaniuosiuose įrenginiuose?
  2. Ar miesto portalas bei jo žiniasklaidos šaltiniai pateikia informaciją užsienio kalbomis?
 10. Progresas
  1. Ar miestas turi technologinės raidos planą ir aiškiai apibrėžtus skaitmeninio miesto perspektyvos tikslus?
  2. Ar miestas žinomas už jo ribų kaip technologiškai pažangus ir draugiškas e-verslui?

Atsakymus į daugumą šių klausimų galima rasti tiesiog internete — atidžiau panagrinėjus miesto savivaldybių ir seniūnijų svetaines. Kai kurie dalykai pamatuojami dar paprasčiau — pavyzdžiui, jei moksleiviai vis dar tampo kuprines į mokyklą, vadinasi elektroninio progreso kol kas nėra. Aš suskaičiavau savo miesto, Vilniaus, taškus, tačiau tyčia jų čia neskelbsiu. Smalsu sužinoti, kiek išmanumo taškų Vilniui ar kitiems miestams skyrėte jūs. Pasidalinkite rezultatais!

Džiugas Paršonis

Nuotrauka – „Pixabay“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: