Keliauti už „Ačiū!“

Leiskis į kelionę, pabėk nuo rūpesčių, lesk sau pailsėti, pažink naujas kultūras, įkvėpk gryno oro, ištrūk iš rutinos ir taip toliau, ir taip toliau. Kelionių agentūros pasiruošusios suvilioti kiekvieną nuostabiais pasiūlymais leistis į poilsines ar pažintines keliones kone kiekviename pasaulio kampelyje. O kur dar bendradarbiai pasakojantys saulės nubučiuotais veidais apie atostogas pietuose, kaimynė rodanti nuotraukas su saulėje spindinčia jūros žydryne. Viskas, ir aš leisiuosi į kelionę, sakai pats sau. Atsidarai kelionių agentūrų puslapius, naršai internete ir… Gal ne šiemet, gal kitąmet. Reikia dar pasitaupyti. Už ačiū, juk, nepakeliausi. O gal? Keli būdai gali padėti keliauti žymiai pigiau, o gal net ir neišleidžiant pinigų, bet jie tikrai ne kiekvienam ir tai niekaip neprimins poilsinės kelionės, tačiau nuotykių bus daugiau, nei įmanoma papasakoti per vieną vakarą susitikus su draugais.

1

Barselona

Iš taško „A“ į tašką „X“

Kai atostogoms nebetinka poilsis prie Rėkyvos ežero, Palangos paplūdimių, ar pas senelius kaime, kai traukia svetimi, dar neatrasti kraštovaizdžiai, dažnai didelė dalis kelionei išleidžiamų pinigų skiriama būtent ten nusigauti. Traukinių, autobusų, lėktuvų bilietai kartais gali sudaryti ir pusę visos kelionei skirtos sumos. Rodos nieko čia ir nesutaupysi, nebent – leisiesi į kelionę tranzuodamas. Tranzuojant galima nukeliauti kur tik veža, visas žemėlapis tampa didele žaidimų aikštele. Kur tik randi save ant žemyninės dalies, ten gali tranzuoti. Ir svarbiausia, nieko už tai nemokėsi. Kelionė nuo Lietuvos taip gali tęstis iki Atlanto arba Ramiojo vandenyno. Arba Indijos vandenyno. Tranzuojant svarbu likti atviram kelionės maršrutui ir pasiruošusiam nesijaudinti per daug dėl laiko. Tikslaus plano, kelintą valandą atsidusi kitame mieste neįmanoma padaryti, tą sąlygoja per daug aplinkybių. Pirmiausia, kaip greitai pavyks susistabdyti mašiną, važiuojančia reikiama kryptimi, ar ji važiuos iki galutinio kelionės tikslo ar tik pakeliui, ar neteks sustoti, nes pakeleiviai numatę kažkokių planų. Kai šią vasarą tranzavome su draugu iki Woodstocko festivalio Lenkijoje, šalia Poznanės, mums patogiausia buvo važiuoti tiesiai ten, bet vietoje to mes nuvykome į Gdanską ir tik tuomet į festivalį. Jei esi nusiteikęs būti lankstus, turi galimybę pamatyti labai daug pakeliui esančių vietų. To nepadarytum skrisdamas lėktuvu. Lankstumui labai praverčia mobilusis internetas ir žemėlapis, bet kartais užtenka tik pasitikėti kitais žmonėmis ir pasiduoti nuotykiui. Tačiau tai dažniausiai įmanoma, kai galima leisti sau neskaičiuoti laiko ir dienų. Tranzuotojams verta apsilankyti Hitchwiki svetainėje, kur galima lengviau susiplanuoti maršrutą ir rasti geriausias vietas susistabdyti mašinai.

Kalbant apie pasitikėjimą žmonėmis – svarbu nepamiršti sveiko saugumo jausmo. Vis dėl to, leidžiantis į tokias keliones reiktų nepamiršti ir kaip save apsigintum, apsvarstyti įvairias galimas situacijas ir būti joms pasiruošusiam bent jau psichologiškai. Visų situacijų neįmanoma įsivaizduoti, taiga reikia tiesiog būti pasiruošusiam, kad gali nutikti bet kas. Mes su drauge Ispanijoje nuo Mursijos tranzavome iki Sevilijos. Mus pirma pakeleivinga mašina paleido viduryje greitkelio, kuris driekėsi per plynes be jokios civilizacijos. Nors galvojome, kad įstrigsim ilgam, arba būsime išvežtos policijos, nes greitkelyje tranzuoti nelegalu, po minutės jau sustojo nauja mašina. Mes pakeitėme maršrutą, nes jie žadėjo mus toli nuvežti, bet net pusės kelio nenuvažiavę iki Malagos, kur žadėjo mus paleisti, jie persigalvojo ir paliko mus tuščioje degalinėje. Galiausiai mes miegojome ant kartono dėžių namo laiptinėje, šiaip ne taip nakčia nusigavusios iki Almerijos. Tik kitą rytą pasiekėme kelionės tikslą, visai ne taip, nei planavome. Taigi laiko ir patogumo klausimu, niekuomet negali būti tikras ir pasitikėti savo pakeleiviais, nes jų planai gali taip pat pasikeisti.

2

Mursija. Ispanija

Kaip nesijausti benamiu?

Kaip galėjome išvengti miegojimo gatvėje? Naudojantis Couchsurfing internetine svetaine. Ji suteikia galimybę apsistoti pas vietinius visiškai nemokamai. Tokiais atvejais, kai nenumatytai tenka nakvoti gyvenvietėje, kur nesinori leisti už vieną naktį pinigų hosteliui, veikia Emergency couchsurfing paslauga, kur priglaudžiami paskutinę minutę prieglobsčio prašantys keliautojai. Naudojantis Couchsurfingu galima susirasti draugų visame pasaulyje, jei keliauji vienas, netenka jaudintis, kad jausi vienišas – dažniausiai couchsurferiai  mielai leidžia laiką su savo svečiais ir aprodo savo miestą. Svarbu susiderinti viską prieš atvykstant ir suprasti, ar priimantis žmogus yra tavo žmogus, ar jūsų pomėgiai sutaps. Tam paprasčiausiai reikia nepatingėti paskaityti vartotojų profilių, pagal kuriuos, dažniausiai, galima susidaryti pakankamai tikslią nuomonę apie žmogų. Vėl gi, apsistojimas pas kitą žmogų suteikia daug galimybių, tokių kaip surasti naujus draugus, pasidalinti potyriais, pamatyti vietoves vietinių žmonių akimis, tačiau tai turi ir savų minusų. Keliautojas negali diktuoti savo sąlygų, jis yra svečias ir turi prisitaikyti prie priimančio žmogaus. Toje pačioje Sevilijoje, mums su drauge apsistojus vieno vaikino namuose, jis vieną naktį, nors mes buvome be galo pavargusios, šantažavo mus eiti į klubą su juo, nes nenorėjo palikti svetimų žmonių vienų jo namuose. Po šio įvykio mes suradome kitą vietą, kur galėjome apsistoti, todėl svarbu turėti alternatyvų.

4

Ibiza. Ispanija

Oru sotus nebūsi

Apsistojus pas kitus žmones, kartais jie siūlo savo maistą, kartais maistu dalinamasi, kartu gaminama, o kartais kiekvienas žiūri savo skrandžio. Tie, kurie nenori išleisti nė kiek pinigų ir stengiasi kovoti prieš milžinišką šiuolaikinį vartotojiškumą ieško maisto konteineriuose. Kad ir kaip neviliojančiai tai skamba, maistas, kurį išmeta prekybos centrai ar maitinimo įstaigos dažnai būna puikios kokybės. Kad tai būtų galima geriau įsivaizduoti, rekomenduoju pasižiūrėti Dominyko Kubiliaus dokumentinį filmą „Dėmesio – maistas“. Kartais keliautojai eina tiesiai į kavines ir restoranus darbo pabaigoje ir klausia, ar nėra maisto, kurį planuojama išmesti. Gera alternatyva gali būti prašyti maisto kavinėse ir restoranuose mainais už parašytą atsiliepimą apie juos savo socialinėje platformoje ar bloge. Taip darė sutikti keliautojai iš Lenkijos, kurie turėjo didelį skaičių blogo sekėjų ir mainais už patalpintą įrašą savo bloge, gavo sočius pietus pačiame Vilniaus centre.

5

Lisabona. Portugalija

Alternatyvos

Tranzavimas ir Couchsurfingas yra mano pačios išbandyti keliavimo būdai, kuriais naudojausi keliaudama po Europą. Tranzuoti galima ne tik žeme, ką sužinojau iš sutiktų keliaujant žmonių – tranzuoti galima ir jachtą ar burlaivį, su kurio įgula iš Ispanijos gali  nusigauti į Pietų Ameriką, kad padarė lenkas Gibraltare prieš tai rinkęs pinigus pūsdamas burbulus. Miegoti galima ir palapinėje, kaip mes darėme vykdami į festivalį Lenkijoje. Be to, be Couchsurfingo galima išbandyti tokias svetaines kaip Trustroots, Bewelcome, o jei keliauji dviračiu – warmshowers.org. Pasiekti kelionės tikslą galima ir dviračiu, riedlente, riedučiais ar paprasčiausiai einant. Bet kuriuo atveju, taip keliaujant, kad ir kokia alternatyva bus pasirinkta svarbu būti pasiruošusiam turėti atsarginį planą, o tam dažnai tereikia turėti pinigų, kurie paprasčiausiai suteikia saugumo jausmą ir galimybę keliauti nesikliaunant kitais žmonėmis. Šis keliavimo būdas išskirtinis, nereiktų suvokti, kad tai tik ėmimas iš kitų žmonių – mainais kiekvienas turim mums padedantiems padėti, praskaidrinti nuotaiką, leisti išsikalbėti ir papasakoti savo istorijas, nesvarbu, kokie pavargę būtume. Jei tas neįmanoma, verčiau pasitaupyti pinigų poilsinei kelionei. Bet bent kartą pajusti laisvę ir būti vienam kelyje sveika kiekvienam.

Giedrė Peseckytė

Autorės nuotraukos

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: