Kaip realizuoti save? Europa turi ne vieną pasiūlymą!

Apie savanorystę žinome kaip reiškinį, kuomet įvairaus amžiaus žmonės neatlygintinai padeda kitiems, naudodamiesi savo žiniomis, energija, turimu laiku ar kitais resursais. Savanoryste galima užsiimti tiek savo bendruomenėje ir artimiausioje aplinkoje, tiek keliauti tūkstančius kilometrų ir padėti visai nepažįstamiems žmonėms. Savanoriška veikla gali trukti neribotą laiką, gali būti labai įvairios formos (nuo popietės su senjorais bei naujienų aptarimo iki geriamojo vandens infrastruktūros plėtimo ir aprūpinimo jo stokojantiems regionams Afrikoje). Vis daugiau jaunų žmonių įsitraukia į savanorišką veiklą taip galėdami ne tik realizuoti save, tačiau ir jaustis naudingais, gauti labai naudingų patirtinių žinių, išbandyti savo gebėjimus realiose gyvenimiškose situacijose.  Iš tiesų, pastaruoju metu savanorystės platformų bei informacijos apie šia veiklą prieinamumas didėja, stengiamasi įtraukti vis daugiau jaunų žmonių.

Savanoriškos veiklos istorija nevienoda įvairiose Europos šalyse. Nors kai kuriose šalyse savanoriavimo tradicija sena, kitose ši praktika dar menkai išplėtota arba jos dar visai nėra. 2007 m. Eurobarometro apklausos duomenimis, trys iš dešimties europiečių teigia dalyvaujantys savanoriškoje veikloje. Remiantis kai kuriais skaičiavimais, ES iš viso yra 92–94 milijonai suaugusių savanorių (23 % visų vyresnių kaip 15 metų europiečių). Apskritai per pastaruosius dešimt metų aktyvių savanorių ir savanorių organizacijų ES padaugėjo.

Taigi, savanoriška veikla skatinama kaip alternatyva pratęsti asmeninio tobulėjimo keliui, taip pat ši veikla neretai padeda pažinti sritis, kuriose neatsiduriame pagal įprastus gyvenimo pasirinkimus. Ne kiekvienas jaunuolis, baigęs mokyklą, tiksliai ir kryptingai žengia karjeros link bei turi aiškią savo gyvenimo viziją. Būtent čia savanorystė gali padėti susivokti ko norime gyvenime, kokia sritis mus domina ir per tam t laiko tarpą ne tik pažinti konkrečią sritį, tačiau ir realiai prisidėti prie situacijos gerinimo.

2011 m. Europos Komisija buvo paskelbusi Europos savanoriškos veiklos metais, kad įvertintų beveik 100 milijonų savanoriškoje veikloje dalyvaujančių europiečių pastangas. Per tuos metus taip pat siekta užtikrinti, kad savanoriauti būtų lengviau, ir pagerinti tokios veiklos Europoje kokybę. Komisija taip pat siekia gerinti ir populiarinti jaunimo savanorišką veiklą, visų pirma skatinti savanoriavimą užsienyje. Savanorystė užsienyje tampa puikia proga pakeisti aplinką ir pažinti kitą šalį ne iš turistinės pusės – dirbant bei bendraujant su vietiniais žmonėmis. Žinoma, šis darbas nėra apmokamas, tačiau savanoriais yra gerai rūpinamasi – padengiamos kelionės išlaidos, taip pat sveikatos draudimas savanorystės metu, pasirūpinama gyvenamąja vieta bei maitinimu, yra skiriami dienpinigiai. Skamba visai neblogai, ar ne?

SALTES

Dabar šiek tiek plačiau apie vietas, kuriose galima gauti informacijos susijusios su savanoryste, įsitraukimu į savanoriškus projektus. Europos jaunimo portalas yra vieta, kurioje galima rasti išties daug informacijos. Kiekvienoje Europos šalyje įsteigta po Europos savanorių Tarnybą – čia galima konsultuotis ir kreiptis jei norite kad jums padėtų susirasti savanorystės vietą pagal jūsų gebėjimus ir norus. Savanorystė įpareigoja- reikia atsiminti, jog tai nėra laiko leidimas kitoje šalyje tiesiog pažindinantis su  kultūra bei tam tikra vietove. Savanoriaujant yra sudaromas planas bei tikslai, kuriuos turite įgyvendinti, paskiriami mentoriai ( prižiūrintys, jumis besirūpinantys asmenys), kurie ne tik padės integruotis, tačiau ir stengsis jums priminti apie siekiamus tiek jūsų, tiek organizacijos, kurioje savanoriaujate, tikslus.  Europos savanorių tarnyba – žinomiausia programa, pagal kurią jaunimui padedama savanoriauti užsienyje.

Europos jaunimo portale taip pat gausu informacijos apie renginius įvairiose šalyse, seminarus ir kitus jaunimui aktualius kursus, stažuotes (profesinis orientavimas), straipsnių su jau savanorystės mainuose dalyvavusių jaunų žmonių įspūdžiais. Taip pat čia įsikūręs Jaunimo Forumas, kuris kviečia aktyvius jaunuolius burtis ir diskutuoti apie jaunimo situaciją Europoje ir jos gerinimą. Forumas informuoja jaunus žmones apie jų teises, organizuoja susitikimus ir mokymus tiems, kas domisi politikos formavimu, pasiūlymų ir rezoliucijų teikimu norint pagerinti (jaunimo) padėtį Europoje.

Naujos iniciatyvos!

Daugumai girdėta Erasmus+ programa yra vertinama kaip viena iš geriausiai veikiančių iniciatyvų Europoje. Akademiniai mainai bei stažuotės, moksliniai tyrimai ir projektai, susiję su edukacija, bendruomenėmis ir gerosios patirties sklaida iš tiesų sujungė Europą ir davė galimybę daugiau nei  daugiau nei 3 milijonams studentų mokytis užsienyje. Naujoji ES iniciatyva – European Solidarity Corps (ESC), arba Europos Solidarumo korpusas, tai platforma, kurioje kiekvienas jaunas žmogus gali registruotis ir gauti pasiūlymus ne tik savanoriavimui, tačiau ir darbo galimybėms. Viskas veikia taip:

eusoc

Taigi, šioje platformoje galima pasirinkti savo interesų sritis, įkelti duomenis apie studijas, kitus mokslus, savo gyvenimo aprašymą. Taigi, šia programa praplečiamos galimybės ir kartu su savanoryste yra kuriamas ir praktikos vietų bei apmokamų darbo vietų jauniems žmonėms tinklas Europoje. Organizacijoms tai taip pat puiki vieta ieškoti jų poreikius atitinkančių savanorių – ESC net fi suteikia mokymus papildomoms kompetencijoms įgyti. Šioje programoje gali dalyvauti visi, jau pabaigę studijas arba dar nestudijuojantys (nuo 17 iki 30 metų) jaunuoliai. Solidarumo korpusas turi aiškias sritis, kuriose siūlo prisidėti visiems norintiems, padėti spręsti esamas globalias problemas. Savanorystės projektai skirstomi į tokias sritis/problemines temas:

  • Įtraukimas (darbas su tautinėmis mažumomis, grupėmis kurios patiria diskriminaciją)
  • Pabėgėlių ir migrantų integracija
  • Demokratizacija (žmogaus teisės, pilietinės visuomenės stiprinimas)
  • Gamtos apsauga (klimato atšilimo prevencija, saugomų teritorijų/gyvūnijos apsauga)
  • Tragedijų padarinių likvidavimas (psichologinė pagalba, darbas su nukentėjusiais žmonėmis)
  • Visuomenės sveikata bei sveikatos apsauga
  • Edukacija ir lavinimas (naujų įgūdžių formavimas)
  • Verslumas (nedarbo mažinimas)
  • Kūrybingumas ir kultūra
  • Sportas (aktyvumo didinimas)

Taigi, naujoji Eurocorps  platforma tapo labiau specializuota, suteikianti tiesioginę prieigą kiekvienam susikurti savo profilį bei jį redaguoti, sulaukti individualizuotų pasiūlymų ir paties rinktis veiklas, kurios domina. Savanorystė iš tiesų gali pakeisti požiūrį į tiesioginį dalyvavimą, suteikti patirčių, net gi praplėsti kontaktų tinklą ir įkvėpti gyvenime imtis neatrastų veiklų. Tinklas, jungiantis visus jaunus Europos žmones startavo neseniai, tačiau tikslai bei vizijos yra labai aktualios sprendžiant šiandienines problemas.

Beje, jei jums įdomu kaip gyvena jūsų amžiaus jaunimas kitose Europos šalyse, galite tai sužinoti čia, palygindami savo gyvenimą su bet kurios kitos šalies jaunuoliu. Labai įdomi iniciatyva!

Daugiau apie savanorišką veiklą Europoje čia.

Aurelija Prašmuntaitė

Iliustracijos – „Pixabay“, SALTES, „European Solidarity Corps“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: