EK Pirmininko metinis pranešimas ir naujas vėjas Europos burėse

Rugsėjo 13-ąją Europos Komisijos pirmininkas Jean Claude Junckeris išplėstiniame Europos Parlamento posėdyje skaitė metinį pranešimą apie Europos Sąjungos padėtį. Jį tiesiogiai transliavo LRT (su nevykusiai sureguliuotu vertimo garso lygiu), tad viską galima buvo stebėti gyvai. Aš pasinaudojau EK kvietimu ir kalbą stebėjau „Europos namuose“.

Santrauka nemačiusiems

Europa juda į priekį: ekonomika gerėja, nedarbas mažėja, sudaromos perspektyvios tarptautinės prekybos sutartys, ES plėsis (valstybės Vakarų Balkanuose prisijungs prie Sąjungos per artimiausius kelerius metus), euras stiprės (visos ES narės galės prisijungti, kai bus pasirengusios).

Iš kur vėjas burėse?

J.C. Junckeris esamam momentui apibūdinti pasitelkė vėjo burėse metaforą. Europos Sąjunga, spręsdama finansines, saugumo ir pabėgėlių problemas padarė daug, tačiau prie dabartinio progreso prisideda dar ir palankios aplinkybės: globalios lyderystės perspektyva, pažangūs vadovai prie daugelio ES valstybių vairo (baimės dėl populistų sėkmės per rinkimus sezonas oficialiai užbaigtas), teigiamas ekonominis postūmis rinkose. Išorinės aplinkybės nebūtinai išliks palankios ilgą laiką – štai kodėl reikia skleisti Europos bures dabar.

Europa išties turi tokią galimybę. Jungtinės Valstijos daugiau dėmesio skiria iškastinio kuro verslo interesams, taškinėms grėsmėms ir vidinėms problemoms spręsti, tad Europos Sąjunga gali (ir turi) imtis iniciatyvos rūpintis ateities kartų gyvenimo kokybe, skurdo ir saugumo Afrikoje bei Vakarų Azijoje problemų sprendimu, tarptautinės prekybos darna. Veiklos vakuumas šiose srityse yra potencialiai pavojingas.

5+1 scenarijus

Vėjas burėse – tik pradžia. Tęsiant metaforą, ne mažiau svarbu, kurlink suka laivo vairo ratas.

Prieš pusę metų Europos Komisijos vadovas žemynui pasiūlė penkis galimus tolesnės Sąjungos raidos variantus. Du iš jų („tik bendroji rinka“ ir „nuveikti mažiau, bet efektyviau“) viešai buvo mažai svarstomi, nes atrodė lyg kapituliaciniai. Daugiausia buvo spekuliuojama „dviejų greičių Europa“: kas nori juda sparčiau, kas nenori – velkasi iš paskos. Pritarimą „dviems greičiams“ buvo išreiškę Vokietijos ir Prancūzijos politikai, nes šis scenarijus neva nevaržytų progresyviausių Sąjungos narių siekio tobulinti Europos Sąjungą.

Man, atvirai pasakius, „du greičiai“ nebuvo patrauklūs, nes mes ir taip gyvename kelių greičių Europoje: turime ES, turime valstybes, kurios nėra ES; turime draugiškas kaimynes (Islandija, Norvegija, Šveicarija), turime ir tokias, dėl kurių veiksmų tenka nerimauti. Skelti Europos Sąjungą į kelias dalis būtų tarsi pripažinti, kad pradinis sąjungos būrimo sumanymas buvo nevykęs.

Štai kodėl man asmeniškai patraukliausias buvo „nuveikti daugiau bendromis jėgomis“ scenarijus, kurį grafiškai nupaišiau taip:

Apsidžiaugiau per metinį pranešimą išgirdęs, kad EK Pirmininko vizija yra panašiausia į šį scenarijų. J.C. Junckerio „šeštasis“ ES ateities scenarijus remiasi trimis pagrindiniais dalykais: laisve, lygybe ir teisinės valstybės principais. Visa tai iš esmės tiktų bet kuriam iš kovą paskelbtų scenarijų – panašumo su „nuveikti daugiau“ keliu J.C. Junckerio vizijai suteikia būtent tai, ką jis kalbėjo apie bures, būtiną išnaudoti galimybę ir Europos Sąjungos plėtrą. Na, ir, žinoma, viena frazė pranešimo pabaigoje: „Europa nebuvo sukurta stovėti vietoje. Ji niekada neturi sustoti“.

Svarbu ir tai, apie ką nebuvo kalbama arba buvo kalbama labai lakoniškai:

Jungtinės Karalystės atsiskyrimas. Tai apmaudus nesusipratimas, dėl kurio apgailestaus tiek Europos Sąjunga, tiek ir pati Jungtinė Karalystė.

Turkijos kelias. Ji sparčiai tolsta nuo Europos. Sutartis dėl pabėgėlių – pliusas, visa kita, deja, labai svetima pagrindinėms ES vertybėms, tad apie glaudesnius ryšius tarp Sąjungos ir Turkijos dabar ne laikas kalbėti.

Laikas palikti uostą

Tai, kas surašyta šioje trumputėje apžvalgoje – tik vieno pranešimą stebėjusio europiečio įspūdžiai. Jei nežiūrėjote tiesiogiai, pažiūrėkite įrašą ar paskaitykite pranešimo tekstą. Rasite kur kas daugiau svarbių ir įdomių minčių. Bet, manau, kad pagrindinę mintį visi perskaitysime taip pat – Europai dabar išties geriausias laikas traukti inkarą ir plačiau skleisti bures.

Džiugas Paršonis

Nuotrauka – „Pixabay“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: