Turtingiausių ir neturtingiausių pajamos skiriasi 7 kartais

Pexels.com nuotr.
20 proc. turtingiausių Lietuvos gyventojų pajamos buvo 7,1 karto didesnės negu 20 proc. neturtingiausių gyventojų pajamos. Tai rodo Europos Komisijos parengta valstybių narių pažangos įgyvendinant ekonominius ir socialinius prioritetus apžvalga, kurioje remiamasi 2016 m. duomenimis.
Palyginimui, bendrai Europos Sąjungoje šis rodiklis siekia 5,2 karto.
Didesnė pajamų nelygybė nei Lietuvoje buvo tik Bulgarijoje ir Rumunijoje.
Pasak EK, nepaisant pastaruoju metu padarytos pažangos, nelygybė ir skurdas Lietuvoje tebėra vieni didžiausių ES. Tai yra riboto mokesčių sistemos progresyvumo, didelių žemos ir aukštos kvalifikacijos darbuotojų užimtumo skirtumų ir neadekvačios išmokų sistemos padarinys. Skurdo lygis, ypač pagyvenusių žmonių, neįgaliųjų, bedarbių ir vienišų tėvų, vis dar gerokai viršija ES vidurkį.
Bendros išlaidos socialinei apsaugai yra nedidelės, palyginti su kitomis ES šalimis, o mažos mokestinės pajamos riboja finansinius išteklius, kurie galėtų būti skirti tvaresnėms reformoms, teigiama apžvalgoje. Didelę nelygybę ir prastą mažas pajamas gaunančių asmenų padėtį taip pat lemia silpnos profesinės sąjungos bei didelis kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas darbo rinkoje.
Anot EK, pajamų nelygybė didėja dėl to, kad auga darbo užmokesčio pasiskirstymo skalės viršuje esančių asmenų pajamos, o darbo užmokesčio negaunančių namų ūkių pajamos nedidėja tokiu pat tempu.
Parašykite komentarą