Mokytojai: pamokos apie ES gimnazijose būtinos

Stanislava Sovienė. Nuotr. iš asm. albumo

Stanislava Sovienė. Nuotr. iš asm. albumo

Europos egzaminas – šiais metais jau devintą kartą organizuojamas nacionalinis žinių apie Europą konkursas. Visi norintieji − moksleiviai, studentai ir kiti  − gali išbandyti savo jėgas. Tinklaraštis Euroblogas.lt klausia, kaip įvairių Lietuvos mokyklų istorijos mokytojai šiam 20 tūkst. žmonių pritraukiančiam egzaminui ruošia savo mokinius ir ką mano apie tokio dalyko integravimą į bendrąsias mokyklų programas.

„Mokiniams tai labai įdomu“

Stanislava Sovienė. Nuotr. iš asm. albumo

Stanislava Sovienė. Nuotr. iš asm. albumo

Mažeikių Gabijos gimnazijoje istorijos mokanti Stanislava Sovienė sako, kad dalyvaudami konkurse mokiniai yra skatinami daugiau domėtis Europos Sąjunga.

„Mano mokiniai gana aktyviai dalyvauja egzamine nuo pat pirmųjų metų, kuomet jis buvo pradėtas organizuoti. Jie dalyvauja todėl, kad raginu, dėstau apie ES per pilietinio ugdymo pamokas, nors ši tema ir nėra įtraukta į programą. Panaudodami bandomojo egzamino klausimus ir pridėdami papildomų užduočių organizuojame viktoriną apie ES tarp klasių ir miesto pagrindinių mokyklų aštuntokų komandų. Turiu pripažinti, kad mokiniams tai yra labai įdomu“, – sako S. Sovienė.

Paklausta, kokios temos labiausiai domina moksleivius, mokytoja išskiria ES plėtrą, eurą, ES veiklos sandarą, suteikiamas galimybes. „Visi kartu jie patiria varžymosi su bendraamžiais džiaugsmą ir tokiu būdu kaupia žinias, kurios padeda lengviau ruoštis Euroscolos konkursui“, – džiaugiasi S. Sovienė.

Per visus šiuos metus trys S. Sovienės mokiniai buvo pakviesti į finalą ir net du iš jų 2010 m. ir 2017 m. laimėjo kelionę į Briuselį.

„Matydama, kaip mokiniai domisi temomis apie Europos Sąjungą, manyčiau, kad reikėtų jas įtraukti į įvairių klasių formalaus ugdymo programas. Esu tikra, kad ne visose mokyklose tai yra savanoriškai dėstoma, o pagrindus žinoti reikia visiems.“

Apibendrindama S. Sovienė pridūrė, kad visuomenę reikėtų labiau šviesti apie Europos Sąjungą. Jos nuomone, būtina žinoti, kodėl ji mums reikalinga, kaip veikia. „Neišmanančia visuomene lengva manipuliuoti, o tuo ir pasinaudoja politikos avantiūristai, kurdami euroskeptikų partijas ir laimėdami rinkėjų palaikymą.“

Būtų naudinga papildoma valanda, skirta ES

Dalia Adžgauskienė. Nuotr. iš asm. albumo

Dalia Adžgauskienė. Nuotr. iš asm. albumo

Alytaus r. Butrimonių gimnazijos mokytoja Dalia Adžgauskienė apie Europos egzaminą atsiliepia kaip apie platformą, leidžiančią mokiniams pasitikrinti, ką jie žino apie ES raidą, institucijas ir valstybių kultūrinius ypatumus. Svarbu, kad nors mokiniai kai kurių atsakymų į klausimus ir nežino, tačiau po egzamino savo supratimą apie Europą papildo naujais faktais.

„Galiu pamatyti, kiek mano mokiniai domisi Europos Sąjunga, kokį žinių bagažą yra sukaupę ir kokios temos labiau domina“,– sako D. Adžgauskienė. Jos manymu, jeigu būtų skiriama papildoma valanda ES nagrinėjimui ugdymo programoje, o ne kito mokomojo dalyko sąskaita vykdomas projektas, tai būtų labai naudinga augančiajai kartai.

„Svarbu todėl, nes visuomenė nepakankamai domisi ir turi žinių apie ES institucijas, jų funkcionavimą“, − sako mokytoja.

„Mano mokiniai kiekvienais metais patenka į Europos egzamino finalą“

Akimirkos iš Europos egzamino. Gražinos Stonienės archyvo nuotr.

Akimirkos iš Europos egzamino. Gražinos Stonienės archyvo nuotr.

Kauno Kovo 11-osios gimnazijos istorijos mokytoja Gražina Stonienė teigia, jog Europos egzaminas yra ne tik paskata priminti mokiniams apie ES istoriją, struktūrą, veiklos principus, bet ir plačiau pasidomėti vykstančiais pokyčiais, kylančiomis problemomis, palyginti, kas pasikeitė Lietuvoje įsijungus į ES, kokios galimybės atsivėrė jaunimui.

„Tokie projektai kaip Europos egzaminas, Euroscola skatina gilintis į ES veiklą, diskutuoti aktualiomis temomis, projektuoti ES ateities perspektyvas.“

Gražina Stonienė. Asm. archyvo nuotr.

Gražina Stonienė. Asm. archyvo nuotr.

Mokytojos nuomone, mokinių susidomėjimą paskatina susitikimai su Europos parlamentarais, išvykos į Strasbūrą ar Briuselį, tuomet tai tampa labiau suprantama ir artima, plečiasi akiratis.

„Mano mokiniai kiekvienais metais patenka į Europos egzamino finalą, o 2016 m. Emilija Ratkevičiūtė tapo nugalėtoja. Kiek anksčiau gimnazijos komanda Euroscolos konkurse užėmė trečią vietą ir vyko į Strasbūrą“, – džiaugėsi G. Stonienė.

„Galimybė sudalyvauti Europos institucijų diskusijose ne tik pagilina istorijos, anglų kalbos žinias, bet sustiprina pasitikėjimą savimi, padeda užsimezgsti ryšius su kitų šalių bendraamžiais.

G. Stonienė mano, kad šie projektai neturėtų būti privalomi, tačiau mokyklos istorijos dalyko programose temoms apie ES reikėtų skirti daugiau valandų, kad liktų laiko diskutuoti, pažiūrėti video medžiagą ir ją aptarti.

Greta Janulytė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: