EK pirmininkas dėkoja graikams už herakliškas pastangas ir stabdo laiko sukiojimą

Jeano Claude’o Junckerio metinis pranešimas, EK nuotr.

Jeano Claude’o Junckerio metinis pranešimas, EK nuotr.

Pagyros Graikijai, stabdomas laikrodžių persukinėjimas, kova su teroristiniu turiniu internete, stiprinamas euras ir aljansas su Afrika. Šios ir kitos temos nuskambėjo trečiadienį Europos Parlamente skaitomame metiniame Europos Komisijos (EK) pirmininko Jeano Claude’o Junckerio pranešime.

Šiemet buvo skaitomas jau ketvirtasis EK pirmininko pranešimas. Jame buvo kalbama ir apie kitais metais laukiančius Europos Parlamento rinkimus.

„Turime tik penkerių metų įgaliojimus kažką pakeisti. Tai trumpas laiko tarpas ir daug per jį negali pakeisti. Dabartinė Europos Komisija yra tik trumpas ES istorijos laikotarpis, tačiau dar neatėjo laikas pristatyti galutinių darbo rezultatų. Nekalbėsiu, ką galėjome padaryti per ketverius metus. Noriu pasakyti, kad darbas tęsis artimiausius mėnesius ir tai dar nėra galutinė situacija. Dar daug yra ką nuveikti“, – savo kalbą pradėjo J. C. Junckeris.

Pagyros graikams

Jeano Claude’o Junckerio metinis pranešimas, EK nuotr.

Jeano Claude’o Junckerio metinis pranešimas, EK nuotr.

EK pirmininkas pasidžiaugė, kad esant šiandieninei situacijai pasaulyje galime būti laimingi, kad gyvename taikos žemyne.

„Labiau gerbkime Europos Sąjungą ir džiaukimės galėdami gyventi taikos žemyne. Pasakykime „ne“ nacionalizmui, kuris nepakenčia kitų, griauna, o ne ieško sprendimų, kurie mums leistų gyventi kartu geriau“, – akcentavo politikas.

Pasak EK pirmininko, taip pat galime pasidžiaugti, kad Europai pavyko išsivaduoti iš per pasaulį nuvilnijusios finansų krizės po „Lehman Brothers“ griūties 2008 m. Europos Sąjungos ekonomika auga ir nuo 2014 m. jau pavyko sukurti 12 mln. naujų darbo vietų. Nors jaunimo nedarbas vis dar siekia 14,8 proc., vis dėlto tai geriausia padėtis nuo 2000 m. J. C. Junckeris taip pat pasidžiaugė, kad į Europą sugrįžta investicijos.

Savo kalboje politikas prisiminė ir Graikijos finansinius sunkumus: „Po didžiulių sunkumų Graikija įvykdė savo programą ir stojasi ant savo kojų. Sveikinu graikus įdėjus herakliškas pastangas. Visuomet gyniau Graikiją, jos orumą ir vaidmenį Europoje“.

Pasak EK vadovo, Europa ir toliau išlieka tvirta prekybinė galia pasaulyje. Šiuo metu Europos Sąjunga turi laisvos prekybos sutarčių su 70 pasaulio valstybių.

„Šie susitarimai labai dažnai klaidingai kritikuojami, bet iš tiesų padeda eksportuoti į kitas šalis aukštus standartus vartotojų, darbuotojų ir aplinkos apsaugos srityje, – savo kalbą tęsė J. C. Junckeris. – Pernai liepą, pavojingos tarptautinės įtampos metu, lankiausi Pekine, Tokijuje, Vašingtone ir kaip EK pirmininkas galėjau kalbėtis su didžiausių pasaulio rinkų vadovais Europos vardu. Galiu pasakyti, kad Europos Sąjunga yra pasirengusi ginti savo vertybes ir interesus. Su vadovais kalbėjau, kaip atviros Europos žemyno atstovas“.

Siūlo atsigręžti ir į Balkanus

EK pirmininkas užsiminė ir apie aplinkosaugą savo kalboje. Jis ragino neužmerkti akių prieš klimato kaitos iššūkius ir siūlė žiūrėti į ateitį.

„Pasaulis nuolat keičiasi ir dabar jis itin nestabilus, iššūkiai kas dieną auga, negalime nuleisti rankų, turime labai intensyviai dirbti. Europa gali eksportuoti savo stabilumą, kaip jau darėme per kelias plėtros bangas, kas man išlieka pagrindine ES sėkme. Tačiau reikia dėti daugiau pastangų“, – kalbėjo politikas.

Pasak jo, Europos Sąjunga turi atsigręžti į Balkanų šalis, nes jei to nepadarys Europa, tai šioms šalims įtaką darys ir jas keis artimiausia „kaimynystė“.

J. C. Junckeris kelis kartus paminėjo, kad Europa privalo stiprinti savo pozicijas pasaulinėje arenoje: tiek saugumo, tiek ekonomikos, tiek žmogaus teisių klausimais. Čia jis prisiminė ir humanitarinę katastrofą Sirijoje.

„Mes privalome tapti stipresni globalios arenos veikėjai. Jau esame globaliame lygmenyje svarbūs finansų teikėjai, bet turime tapti ir žaidėjai“, – akcentavo jis.

Siūlo įpareigoti per valandą iš interneto pašalinti teroristinę propagandą

EK pirmininkas taip pat išreiškė viltį, kad po rinkimų naujoji Europos Komisija nepamirš toliau dirbti prie Europos gynybos sąjungos klausimo. Pasak jo, tai reikalinga, kad Europos piliečiai jaustųsi stipresni ir geriau apsaugoti nuo išorės ir vidaus grėsmių.

„Geopolitinė situacija rodo, kad Europa turi paimti savo likimą į savo rankas. ES privalo formuoti pasaulines darbotvarkes ir tapti labiau suverenia pasauliniuose santykiuose. Europa per maža, kad skaldytųsi“, – toliau kalbėjo politikas.

Pasak jo, Europos Komisija ir toliau prisidės prie siūlymų, kurie užtikrintų saugesnę Europą. Pavyzdžiui, jis paminėjo siūlymą, kuris leistų per valandą iš internetinės erdvės pašalinti teroristinę propagandą, arba plėsti Europos prokuroro tarnybos užduotis, kovą su pinigų plovimu, sąžiningus rinkimus be trečiųjų šalių įsikišimo.

Siūlo nustoti persukinėti laikrodžius ir leisti šalims pasirinkti vasaros arba žiemos laiką

Jeano Claude’o Junckerio metinis pranešimas, EK nuotr.

Jeano Claude’o Junckerio metinis pranešimas, EK nuotr.

J. C. Junckeris taip pat pasisakė laikrodžių sukiojimo klausimu.

„Šią praktiką reikia pakeisti. Valstybės narės turėtų pačios spręsti, ar jų piliečiams gyventi pagal vasaros ar žiemos laiką“, – kalbėjo EK pirmininkas.

Kalbėdamas apie pabėgėlių klausimą, politikas paminėjo, kad ES priemonės buvo veiksmingos ir pavyko stipriai sumažinti pabėgėlių skaičių tiek Rytų, tiek Vidurio Viduržemio regionuose. J. C. Junckeris skaičiavo, kad nuo pabėgėlių krizės pradžios išgelbėta beveik 700 tūkst. žmonių.

Naujas aljansas su Afrika

Pakankamai daug dėmesio EK pirmininko kalboje buvo skirta Afrikos žemynui.

„2050 m. Afrikoje bus 2,5 milijardo gyventojų. Taigi mes turime daugiau investuoti į santykius su šiuo dideliu žemynu. Turime galvoti, kad Europos ir Afrikos santykiai neturi apsiriboti vien vystymosi klausimais. Afrikai reikia ne labdaros, o tikros subalansuotos partnerystės. Mums taip pat reikalinga tokia partnerystė“, – kalbėjo politikas, pridėdamas, kad su šiuo žemynu turi būti kuriama naujo tipo partnerystė.

Pirmininkas teigė, kad EK siūlo naują aljansą tarp Afrikos ir Europos, kuris stiprintų tvarias investicijas. Tokiu būdu per artimiausius penkerius metus būtų galima sukurti 10 mln. darbo vietų.

Pasak jo, situaciją lengvina tai, kad partnerystės nereikia pradėti nuo nulio: jau dabar 36 proc. Afrikos prekybos vyksta su ES.

Brexit: jei išeini, negali išeiti iš vienur, bet likti kitur

Nepamiršo savo kalboje politikas aptarti ir Didžiosios Britanijos pasitraukimo (Brexit) klausimo.

„Neaptarinėsiu derybų smulkmenų, tačiau priminsiu, kuo jos grindžiamos. Pirma, mes gerbiame britų sprendimą išstoti iš sąjungos, bet nepaprastai dėl to apgailestaujame. Prašome britų vyriausybės suprasti, kad tas, kuris išeina, nebegali likti privilegijuotas. Jei išeini, negali išeiti iš vienų dalių, bet likti kitur“, – kalbą tęsė EK pirmininkas.

Antra, EK vadovas garantavo, kad derybose EK ir Europos Parlamentas visada išliks lojalūs Airijai jos sienų klausimu.

„Todėl norime rasti sprendimą, kad Šiaurės Airijos siena netaptų „kietąja“, griežtai saugoma“, – pridėjo jis.

Nori stiprinti euro svarbą

Metinėje kalboje nemažai kalbėta ir apie eurą. J. C. Junckeris akcentavo, kad per likusį laiką komisijoje bus dedama daugiau pastangų sustiprinti euro vaidmenį tarptautinėje arenoje.

„Mes matome, kad daug kas nori sumenkinti jo vaidmenį, bet euras jau nuėjo labai turtingą kelią ir tapo antra po JAV dolerio pagal svarbą valiuta pasaulyje. Apie 60 valstybių vienaip ar kitaip savo valiutą sieja su euru, bet čia turime padaryti dar daugiau“, – įsitikinęs EK vadovas.

Kaip gėdą J. C. Junckeris paminėjo tai, kad didžioji dalis Europos energetikos bendrovių vis dar perka energiją ne eurais, o doleriais: „Turime pakeisti šią situaciją. Dėl to iki metų pabaigos pateiksime pasiūlymą, kad sustiprintumėme pasaulinį euro vaidmenį“.

Nuo euro temos EK vadovas perėjo prie užsienio politikos. Pasak jo, nėra normalu, kai Europa negali kalbėti stipriu ir vieningu balsu pasaulyje, o dar blogiau, kad kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, žmogaus teisių, iš viso tylima.

„Baikime liūdnus spektaklius, kurių metų vyksta susiskaldymas Europoje. Daugiau rūpinkimės socialiniais aspektais, kur pažeidžiamos darbuotojų, mažų įmonių teisės. Tai kenkia mūsų sanglaudai ir to negali būti pagal teisinius principus. Pasipriešinkime neveiksniam nacionalizmui ir pasisakykime už tikrą ir gerą patriotizmą. To patriotizmo reikia ir nacionaliniu, ir Europos mastu“, – konstatavo politikas.

Tinklaraštis Euroblogas.lt primena, kad pagal 2009 m. įsigaliojusią Lisabonos sutartį Europos Komisijos pirmininkas privalo kasmet pateikti pranešimą apie Europos Sąjungos padėtį.

Daugiau su metiniu pranešimu susijusių pasiūlymų skaitykite čia.

Ugnė Karaliūnaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: