Nuo ekologiškesnio keliavimo iki dalijimosi nereikalingais maisto produktais

Šiemet Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje organizuotame hakatone spręstos klimato kaitos problemos, organizatorių nuotr.

Šiemet Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje organizuotame hakatone spręstos klimato kaitos problemos, organizatorių nuotr.

Klimatologai, mokslininkai ir dalis visuomenės jau kurį laiką garsiai skelbia apie žmogaus veiklos daromą didžiulę žalą gamtai. Nors dalis prieš klimato kaitą užmerkia akis, kiti imasi iniciatyvos į savo rankas ir mažais žingsniais bando spręsti taršos problemas arba bando pasiūlyti įrankius sumažinti žalą gamtai.

Būtent tokiu tikslu Vilniuje susirinko apie 60 jaunų entuziastų, kurie susibūrę į 14 komandų, dalyvavo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje ir Europos Parlamento biuro organizuotame hakatone „Hack4Climate“. Dvi paras trukusiame renginyje idėjų pilnos komandos kūrė sprendimus, kuriuos būtų galima pritaikyti kasdienybėje mažinant klimato kaitą.

Po intensyvaus ir produktyvaus savaitgalio komandose, konsultuojantis su mentoriais ir kuriant informacinėmis technologijomis pagrįstus sprendimus, nugalėtojais buvo paskelbtos dvi komandos. O dar vienai komandai atiteko antroji vieta.

Pasiūlė pasikeisti nereikalingais maisto produktais

Dominyka Taševa su komanda hakatone nusprendė spręsti maisto švaistymo problemą, organizatorių nuotr.

Dominyka Taševa su komanda hakatone nusprendė spręsti maisto švaistymo problemą, organizatorių nuotr.

Komandos „Farm Digital“, laimėjusios pirmąją vietą ir 1 tūkst. eurų prizą, narė Dominyka Taševa pasakojo, kad į hakatoną atėjo norėdama mesti sau iššūkį.

„Šiuo metu dirbu ikimokyklinio ugdymo pedagoge, bet laisvalaikiu domiuosi interneto puslapių dizainu. Norėjau save išbandyti, kaip man seksis“, – pasakojo pirmą kartą hakatone dalyvavusi mergina.

Į renginį ji atėjo viena, neturėdama komandos, tačiau pasiūlius idėją prie jos greitai prisijungė dar dvi merginos, kurios ir liko dvi paras kartu kurti produktą.

„Kartu daug laiko praleidome vystydamos mintį. Po susitikimo su mentoriais išgirdome daug patarimų. Pasirodė, kad einame ne tuo keliu. Vėl bandėme ieškoti optimaliausio varianto, bet galiausiai grįžome prie pirminės idėjos“, – teigė D. Taševa.

Pasak komandos narės, hakatono metu būta visko: vienu metu komanda jau norėjo pasiduoti, kito nesutarimų, skyrė skirtingos nuomonės, tačiau perlipus sunkumus komandai pavyko laimėti hakatoną.

„Mūsų idėja buvo sukurti programėlę, kur žmonės galėtų apsikeisti ar parduoti maisto produktus. Pavyzdžiui, soduose kai kurie žmonės užaugina daug pomidorų ar agurkų ir nebeturi jų kam atiduoti, todėl pasinaudojant mūsų programėle būtų galima suvesti, ką turite ir kur, o norintis gauti ar nusipirkti galėtų iš jūsų maisto produktą pasiimti. Taip būtų mažinamas maisto švaistymas“, – savo idėją nupasakojo tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovė.

Nors per dvi paras komandai nepavyko sukurti galutinės programėlės, tačiau įdėtų pastangų pakako laimėti pirmąją vietą. Kaip pasakojo D. Taševa, renginio metu komanda atliko rinkos analizę ir sukūrė programėlės prototipą.

„Tai, kad laimėjome, mums buvo didelis šokas. Galvojome, kad būsime prie paskutiniųjų. Net neturiu atsakymo, kodėl mums pavyko. Galbūt todėl, kad mūsų idėja buvo viena iš paprastesnių, kurią galima lengvai įgyvendinti, o problema pakankamai aktuali“, – svarstė ji.

Nuo hakatono iki hakatono

Margiris Laučys su savo komanda hakatonuose − ne naujokas. Per metus vaikinams pavyko laimėti net septynis kartus, organizatorių nuotr.

Margiris Laučys su savo komanda hakatonuose − ne naujokas. Per metus vaikinams pavyko laimėti net septynis kartus, organizatorių nuotr.

Pirmąja vieta su „Farm Digital“ komanda pasidalijo ir „Artificia“ komanda, kurios vedlys Margiris Laučys hakatonuose tikrai nebe naujokas.

„Pirmą kartą hakatone sudalyvavome dar prieš metus. Tuomet susirinkau komandą ir pabandėme. Per metus sudalyvavome 11 hakatonų, iš kurių septynis laimėjome“, – tinklaraščiui Euroblogas.lt prisipažino jaunuolis. Iš viso abiturientas hakatonams turi surinkęs septynių–aštuonių klasės draugų ir kitų bičiulių komandą, kuri hakatonuose dalyvauja rotuodama.

M. Laučys įsitikinęs, kad nemaža patirtis hakatonuose būtent ir padėjo pasirodyti komandai kaip vienai iš geriausių.

„Mūsų idėja buvo sukurti interaktyvų žemėlapį, kurioje nustatęs pradinę ir galutinę „Erasmus+“ vietą gali sužinoti, kokią žalą gamtai padarai keliaudamas numatytą atstumą. Pastebėjome, kad žala, palyginus su pačia skrydžio kaina, nėra tokia didelė. Pavyzdžiui, norint nuskristi į Milaną, turėtum sumokėti vos apie 1 eurą, Tai galima padaryti mūsų svetainėje paaukojant labdaros organizacijai. Taip pat skatiname žmones pačius sodinti medžius ir prisidėti prie žalos gamtai atstatymo“, – pasakojo pašnekovas.

Vaikinas įsitikinęs, kad projektas ateityje galėtų išsiplėsti ir būti naudojamas visam skrydžių sektoriui.

Šiemet pirmąja vieta pasidalijo dvi komandos, organizatorių nuotr.

Šiemet pirmąja vieta pasidalijo dvi komandos, organizatorių nuotr.

Pasiteiravus, kokie didžiausi iššūkiai lydėjo komandą hakatono metu, M. Laučys teigė, kad visuomet tokiuose renginiuose sunkiausi komandai suprasti, koks yra kūrybinio proceso ir idėjos tikslas.

„Hakatono pirmos dienos pabaigoje visuomet kyla egzistencinis klausimas, – šypsojosi jis. – Kam mes tai darome? Ar tikrai idėja kažką pakeistų, jei žmonės ja naudotųsi“.

Vaikinas prisipažino, kad jokių kitų nesklandumų su komanda nekilo. Didelę dalyvavimo hakatonuose turinčią patirtį komanda žino − susipykti nevalia, nes dar laukia nauji projektai kartu.

M. Laučys taip pat pasidalijo patarimu ateityje planuojantiems dalyvauti hakatonuose: „Didžiausia problema, kurią daro pradedantieji hakatone, – jie labai susifokusuoja į patį produktą. Tačiau pristatymo metu dažnai komandos nebūna atsakiusios sau įvairių teorinių klausimų: kas produkto tikslinė auditorija, kokie konkurentai ir pan. Šie klausimai lieka nuošaly ir komanda nebūna įsigilinusi į temą, todėl dažnai prastai ir pristato savo idėją“.

Idėją plėtos toliau

Į dviejų parų savaitgalinį iššūkį susirinko apie 60 dalyvių, kurie susiskirstė į 14 komandų, organizatorių nuotr.

Į dviejų parų savaitgalinį iššūkį susirinko apie 60 dalyvių, kurie susiskirstė į 14 komandų, organizatorių nuotr.

Antrosios vietos laimėtojos „Eco Hills“ komandos narę Ūlą Rimkevičiūtę hakatonas patraukė savo tema.

„Ji labai aktuali šiais laikais. Be to, tai nebuvo pirmas projektas, kuriame dalyvauju su Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje“, – pasakojo ji.

Mergina prisipažino, kad komandą iš pažįstamų subūrė dar prieš renginį. Taip pat nemažai laiko su ja praleido generuodami idėją hakatonui. Komandoje – skirtingų sričių atstovai. Komandą sudarė atstovai iš teisės, farmacijos, IT, viešojo sektoriaus, logistikos sektorių.

Komanda nusprendė dvi paras trukusiame renginyje sukurti sprendimą, kuris padėtų kovoti su maisto švaistymu.

„Iškėlėme problemą, su kuria patys susiduriame. Mes norėjome sukurti programėlę, kuri vartotojui praneštų apie produktus namuose, kurių galiojimo laikas greitai baigsis. Pavyzdžiui, liko 24 val. iki pieno galiojimo laiko pabaigos. Jūs apie tai informuojamas programėle ir galite pasistengti suvartoti produktą greičiau“, – pasakojo pašnekovė.

Ū. Rimkevičiūtė teigė, kad kuriant programėlę daugiausia iššūkių kilo stengiantis jos neperkrauti ir temą kiek galima susiaurinti. Todėl sunkiausia ir buvo – viską koncentruotai pristatyti.

Mergina teigė, kad idėja, padėjusi laimėti antrą vietą hakatone, neliks pamiršta. Komanda planuoja ir toliau dirbti prie programėlės. Be to, jaunuoliai mato ir daugiau galimybių pritaikyti šią idėją, pavyzdžiui, šaldytuvų rinkoje.

Ugnė Karaliūnaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: