Lietuva delsia ratifikuoti konvenciją dėl smurto prieš moteris

Smurtas prieš moteris

Pexels.com (Daria Shevtsova nuotr.)

Siekdami pažaboti smurtą prieš moteris, Europos Parlamento nariai ragina visas to nepadariusias ES valstybes, įskaitant Lietuvą, kuo greičiau ratifikuoti Stambulo konvenciją. Tačiau Lietuva baiminasi priimti šį sprendimą.

Pavadinimas „Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo“ sako, kad pagrindinis šio dokumento tikslas – stabdyti smurtą prieš moteris. Tačiau, anot europarlamentarų, visuomenė šios konvencijos esmę ir pagrindinius tikslus supranta netiksliai, todėl ją ratifikuoti delsiama.

„Jeigu paklausite Lietuvos piliečių, kas yra Stambulo konvencija, išgirsite, kad tai yra konvencija apie mažumas, lyties keitimą ir kad tai mums nepriimtina. Ir didžioji dalis tikrai nežinos, kad tai konvencija, kuri iš esmės draudžia mušti moteris. Tai visiškas visuomenės nesusipratimas. Lietuvoje trūksta gebėjimo strategiškai komunikuoti ir politinės valios dabartinėje valdžioje šiai problemai spręsti“, − sako EP narys Andrius Kubilius.

Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pavaduojanti narė Aušra Maldeikienė pritaria, jog daugiausia ginčų sukelia kai kurios laisvai interpretuojamos konvencijoje naudojamos sąvokos.

„Lietuva – veidmainių visuomenė. Bijoma kalbėti apie tikrus dalykus, tai yra paslepiama“, − sako ji. Pasak europarlamentarės, Stambulo konvencija yra ne apie tai, kad visi turėsime neaiškias lytis. „Ji nereikalauja keisti lyties sampratos, o socialinės lyties kategorija nėra biologinės lyties paneigimas.“

A. Maldeikienė prisimena, jog, „tuometinė prezidentė Dalia Grybauskaitė reikalavo Seime, kad konvencija būtų ratifikuota, o Ramūnas Karbauskis pasakė, jog ratifikuoti turi tos šalys, kurios neturi tinkamų įstatymų – mes turime visus.“

Verta priminti, jog Lietuvoje galioja Apsaugos nuo smurto artimojoje aplinkoje įstatymas, apsaugantis moteris tik nuo fizinio smurto. Nepaisant to, trūkumų yra.

„Šiuo metu Lietuva neturi nei skubią nukentėjusio asmens apsaugą užtikrinančio orderio, nei ilgalaikio [orderio], išduodamo civiline tvarka, po to, kai pirmasis nustoja galioti. Dėl to nuolat esame kritikuojami tarptautinės bendruomenės“, – teigia organizacija Vilniaus moterų namai.

Stambulo konvenciją 2011 m. priėmė Europos Taryba. Ji įsigaliojo 2014 m., o ES ją pasirašė 2017 m. birželį. Tai pirmasis tokio pobūdžio tarptautinis dokumentas – ją ratifikavusios valstybės privalo laikytis išsamių teisiškai privalomų standartų, skirtų užkirsti kelią smurtui dėl lyties, apsaugoti aukas ir nubausti smurtautojus. Šešios ES valstybės vis dar jos neratifikavo: Bulgarija, Čekija, Latvija, Lietuva, Slovakija ir Vengrija.

Kamilė Piličiauskaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: