Europos egzamino prizininką Aleksejų prajuokino suktas klausimas apie Marianų įdubą

Antra vieta Europos egzamino finale Aleksejui Gubkai pasidavė iš antro karto, nuotr. iš asm. albumo

Antra vieta Europos egzamino finale Aleksejui Gubkai pasidavė iš antro karto, nuotr. iš asm. albumo

Likimas kartais stipriai papokštauja. 19-metis Aleksejus Gubka ruošiasi Europos studijoms turbūt netikėčiausioje vietoje – Jungtinėje Karalystėje (JK), kuri nusprendė palikti Europos Sąjungą (ES). Bendrijos ekspertu savęs dar nelaiko, bet pernykščiame Europos egzamine užėmė antrą vietą. Jei ne geografijos mokytojas, gal net nebūtų dalyvavęs, nes anksčiau pažįstami to nebuvo darę ir pačiam kažin ar būtų kilusi mintis išmėginti jėgas.

Pirmu bandymu – 6-a vieta finale

„Dalyvavimas bei pasiruošimas Europos egzaminui – iš tikrųjų viena geriausių ir įdomiausių galimybių pažinti Europą, nes tiek prizas, tiek įgytos žinios yra neįkainojami, – tinklaraščiui Euroblogas.lt sakė vaikinas, kuris egzaminą laikė dar besimokydamas Vilniaus „Juventos“ gimnazijoje. – Šis projektas provokuoja mąstyti ir gilintis į pasaulį, kuriame gyvename, padeda formuoti kritinį bei loginį mąstymą, kurie jaunam žmogui yra būtini.”

Apie egzaminą Aleksejui prieš keletą metų papasakojo mokyklos geografijos mokytojas Vasilijus Jankovičius, kurio paruošti mokiniai ne vienus metus buvo patekę į egzamino finalą. Pedagogo pasiūlymas be galo sudomino, nes nei draugai, nei pažįstami egzamine nebuvo dalyvavę. Vaikinas jau buvo susipažinęs su MEPA – „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“, „Euroscola“ veikla, nes „Juventos“ gimnazija dalyvauja šiuose projektuose, tad žinių ir informacijos jau turėjo.

„Nepasakyčiau, kad esu didelis tam tikrų ES dalykų žinovas, nes dar nemažai reikės išstudijuoti ir visada yra, kur tobulėti, – kuklinosi Aleksejus. – Bet tai – labai aktuali bei įdomi man tema, todėl visada faina sužinoti daugiau ir dalyvauti, dalyvauti, dalyvauti!“ Kad ES jam ne svetima sritis, patvirtina ir prieš metus mokykloje, minint Europos dieną, laimėtas protmūšis.

Pernai Europos egzaminą vaikinas laikė jau antrą kartą. Vienuoliktoje klasėje jis irgi buvo prasimušęs iki finalo, kuriame liko 6-as. „Tai buvo gera pradžia ir puiki patirtis, daug pozityvių emocijų ir naujų žinių“, – tvirtino Aleksejus.

Jis pasakojo egzaminą laikęs be rimtesnio specialaus pasiruošimo, nes daugumai klausimų esą pakanka loginio mąstymo ir bendrųjų žinių. Tik retkarčiais pasikartodavo informaciją, sukauptą per kelerius metus dalyvaujant įvairiuose projektuose, skaitė diskusijas ir informaciją oficialiame puslapyje, domėjosi pasaulio naujienomis.

„Buvo klausimų, kurie nustebino ir į kuriuos atsakymo nežinojau. Kiek atsimenu, klausimas apie Marianų įdubą ir prajuokino, ir šokiravo, nes tikrai negalėjau galvoje susieti tam tikrų parašytų dalykų“, – kvatojo pašnekovas.

Klausimas apie giliausią Žemės vietą – Ramiajame vandenyje esantį 11 km gylio Marianų duburį, skambėjo taip: „Ši vieta – ne Europos Sąjungoje. Ji garsi visame pasaulyje vienu savo matmeniu, kurį žymintis skaičius atitinka Lietuvoje renkamų Europos Parlamento narių skaičių. Vieta yra pavadinta moterišku vardu. Šio vardo vyriškos giminės forma Lietuvoje dažnai asocijuojama su skaičiumi trys milijonai. Apie kokią vietą čia kalbama?“

Nori tinkamai pasiruošti studento gyvenimui

Per „gap year“ Aleksejus suspėjo, be kita ko, nukeliauti į Sankt Peterburgą, nuotr. iš asm. albumo

Per „gap year“ Aleksejus suspėjo, be kita ko, nukeliauti į Sankt Peterburgą, nuotr. iš asm. albumo

Dalyvaujant įvairiuose su ES susijusiuose projektuose, ruošiantis egzaminui atėjo ir didžiulis noras geriau pažinti, atrasti dar daugiau, net sieti savo studijas ir karjerą su Europa, ES. Aleksejus gavo pasiūlymą studijuoti Lesterio universitete (JK) ir būtent Europos studijas. „Tai be galo smagu ir džiugu, nes būtent šitos studijos man buvo įdomios jau kurį laiką ir būtent Europos egzaminas padėjo labiau suprasti, kad tai yra mano sritis“, – sakė vaikinas.

Tiesa, nors mokyklą baigė pernai, jis – dar ne studentas. Mat pasirinko, kaip populiaru daugelyje užsienio šalių, tarp mokslų įterpti gap year (liet. tarpinius metus), kad neskubėdamas pasiruoštų studento gyvenimui.

Aleksejaus teigimu, šių metų reikėjo, kad pasitaupytų pinigų tolesniam gyvenimui, nes gyventi JK nėra pigu, ir susitvarkytų tam tikrus likusius reikalus Lietuvoje, kad po to galėtų ramia galva iškeliauti. Nuo rudens jis dirba padavėju ir džiaugiasi Vilniuje bei apskritai Lietuvoje likusiu laiku. Lanko mylimiausias, jaukiausias vietas, stengiasi domėtis pasauliu, kur gyvena, atrasti ir suprasti dar daugiau, todėl daug keliauja.

„Dabar, kai tokia padėtis (karantinas dėl koronaviruso – red. past.) ir nerimastis dėl savarankiško gyvenimo svetur, aišku, nepavyksta dažnai išvykti, nors noras yra gigantiškas! Iškart po 12 klasės egzaminų ir streso pavyko aplankyti Sankt Peterburgą, Stokholmą, pasakišką Prancūzijos regioną Elzasą su Strasbūro bei Kolmaro miestais, Švarcvaldą Vokietijoje, Šveicarijos sostinę Berną ir Interlakeną, Briuselį (per egzaminą laimėta neįtikėtina kelionė, kuri leido dar geriau suprasti, kad noriu Europos studijų), Londoną. Aišku, buvo planuota ir daugiau, tačiau šita krizė kardinaliai pakeitė planus.“

Vaikinas pripažino – ironiška, kad Europos studijos vyks JK, kuri nusprendė pasitraukti iš ES. Studijuoti būtent šioje šalyje vilnietis norėjo, nes britai turi be galo įdomias programas ir jų švietimo sistema jam atrodo patraukliai. Žavi ir įkvepia britų tradicijos, kultūra, kalba, tenykštė gamta, todėl šios studijos, viliasi Aleksejus, suteiks malonumo ir vidinės ramybės. Be to, ten gyvena nemažai draugų, jie esą bent iš pradžių padėtų nesijausti lyg visiškai ne savo kailyje.

Užbaigti stojimo procedūrai teliko išlaikyti IELTS (anglų kalbos) testą, kuriam ruoštis jis jau skiria nemažai laiko. Aleksejus viliasi, kad problemų nebus, nes anglų kalba jam nesvetima, tą esą parodė ir valstybinis egzaminas.

„Jei galėsiu, visada grįšiu į Vilnių“

Nors žavisi ES ir kelia sparnus į užsienį, vaikinas myli ir Vilnių. Internete galima rasti diplomą, kad Aleksejus „sėkmingai išlaikė alternatyvaus Vilniaus pažinimo pirmųjų metų studijų egzaminą“. Jis prisipažino nedalyvavęs „Neakivaizdinio Vilniaus“ studijose, bet jos esą vyksta nuolat. „Studijuoju jį kiekvieną dieną, kaip tikras entuziastas ir romantikas, o tai suteikia man neapsakomą malonumą. Man patinka stebėti gimtojo miesto kaitą, dalyvauti jo gyvenime, būti kraujo dalelėmis, tekančiomis jo gatvėmis ir suteikiančiomis jam gyvybę. Miestas yra jo žmonės, tai nevienodų vienybė.

Myliu Vilnių, nors jis turi apsčiai trūkumų, tai miestas, kuris man visada bus svarbus ir artimas. Stebėsiu, kas statoma, planuojama statyti ar kas buvo tolimoje praeityje ten, kur dabar einu aš, kalbėsiu su jo siauromis gatvelėmis tik mums abiem žinoma kalba. Manau, Vilnius negali būti akivaizdus, nes kiekvieną dieną jis vis kitoks, pilnas žavesio, liūdesio, potencialo. Tikrai žinau – jei turėsiu galimybę, visada grįšiu čia.“

Aleksejaus įsitikinimu, galima būti ir Lietuvos piliečiu, ir europiečiu, gyventi užsienyje, bet mėgti Vilnių, juo domėtis. „Mano manymu, tai yra ne tik suderinama, bet ir būtina, nes kas yra žmogus be savo šaknų, tradicijų, istorijos? Aš sutelkiu nemažą svarbą praeičiai, nes manau, kad žmogus, nežinantis savo praeities, neturi teisės į ateitį.

Iš tiesų laikau save ES piliečiu ne vien dėl to, kad tai parašyta mano asmens dokumente. Esu pilietis, nes aš neabejingas kitam žmogui ir gerbiu jo teises bei laisves. Tikiu taikia ir demokratiška valstybių santvarka, man įdomus politinis, ekonominis, kultūrinis žemyno gyvenimas. Būti ES piliečiu reiškia būti kitoniškam, bet vieningam su kitais, turėti empatijos, solidarumo jausmą. Manau, tai privilegija, priimtina ir leistina ne visiems“, – apibendrino pašnekovas.

Europos egzaminas šiemet rengiamas gegužės 8 d., dėl karantino jis vyks tik internetu. Jame dalyvauti kviečiami mokiniai, studentai, organizacijų ir darboviečių atstovai, individualūs asmenys. Gegužės 19 d. planuojamas antras egzamino etapas internetu, į kurį pateks po geriausią dalyvį iš kiekvienos mokyklos, organizacijos ar darbovietės, geriausiai egzaminą išsprendę individualūs dalyviai. Finalas planuojamas birželio 1 d. Daugiau informacijos galima rasti šiame šiame tinklalapyje.

Eglė Zicari

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: