Prasidedant vasarai – pakilios nuotaikos Lietuvos kurortuose

Photo by Marta on Pexels.com

Lietuvos kurortai gyvena viltimi, kad ir šiemet pasikartos praėjusių metų stebuklu vadinama situacija, kai lietuviai vasaros atostogas leido savo šalyje. Tiesa, šiemet nuotaikos dar optimistiškesnės, nes kurortuose laukiama ir turistų iš užsienio, tik nesitikima svečių iš Rusijos ir Baltarusijos.

Ir džiaugsmas, ir nerimas

Paklausta, kokiomis nuotaikomis didžiausias Lietuvos kurortas laukia tuoj prasidėsiančios vasaros, Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė teigė, kad yra ir džiaugsmo, ir nerimo.

„Nuotaikos yra labai džiugios, tačiau, aišku, yra ir nerimo prieskonis, nes dar nežinome, kaip verslas galės dirbti, kiek atlaisvinimų bus, kaip efektyviai veiks galimybių pasas“, − tinklaraščiui Euroblogas.lt teigė R. Kmitienė.

Ji tvirtino, jog Palangoje šiųmetis kurortinis sezonas, galima sakyti, buvo atidarytas balandžio pradžioje, kai panaikinti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių. Tačiau aktyvusis turizmo sezonas turėtų prasidėti birželio pradžioje. Įprastai pirmąjį birželio savaitgalį Palangoje vykdavo kurorto šventė – festivalis „Myliu Palangą“. Tačiau tiek pernai, tiek šiemet dėl karantino jis yra nukeltas į kitus metus. Tačiau R. Kmitienė teigė, kad pirmąjį birželio savaitgalį poilsiautojais tikrai bus pasirūpinta – renginių planuoja verslininkai.

Pašnekovė teigė, kad Palangoje šiemet ypač daug naujienų – atsidarė naujų restoranų, kavinių, keli viešbučiai visiškai atnaujino savo vidaus interjerą, atsinaujino Palangos gintaro muziejus, Kurorto muziejus, sutvarkyta miesto infrastruktūra, tad Palanga yra visiškai pasirengusi priimti svečius.

„Manome, kad ir šiemet vyraus praėjusių metų tendencija, kad didžioji dalis Palangos svečių bus lietuviai. Tačiau turime žinių, kad birželio pabaigoje ar liepos pradžioje, kai įsigalios Europos žaliasis pasas, sulauksime ir užsienio svečių. Matyt, pirmumo teisė bus suteikta kaimyninėms šalims, tad tikimės, jog pasikartos praėjusių metų situacija – Baltijos šalių kelionių burbulas – ir sulauksime latvių, estų, bet tikimės ir lenkų. Labai laukiame ir Vokietijos turistų, turime informacijos, kad atostogomis Palangoje labai domisi Izraelio keliautojai, nes juos vilioja žalia šalis ir švari gamta. Tad prognozuojame arba labai norime prognozuoti, kad šiemet aktyvusis turistinis sezonas Palangoje bus tikrai ne prastesnis nei buvo pernai. Labai tikimės, kad jis bus geresnis“, − vylėsi R. Kmitienė.

Ji pasidžiaugė, kad Palangoje šiemet jau sulaukta ir tikrųjų užsienio turistų, buvo atvykę poilsiautojų iš Vokietijos.

Iki pandemijos didelę dalį Palangos svečių įprastai sudarydavo rusai ir baltarusiai. Šie turistai buvo ypač mėgiami, nes jų atostogos trukdavo ilgai, o ir pinigų Palangoje jie išleisdavo daugiau nei vidutiniškai lietuviai. Tačiau šiemet sulaukti šių šalių turistų beveik nesitikima ir ne tik dėl pandeminės situacijos, bet ir politinių priežasčių.

„Tikėkimės, kad ta politinė situacija nesudarys kažkokių didelių nesklandumų, bet aišku, kad padėtis Baltarusijoje ir Palangai turės didelės įtakos. Turbūt šiemet mes nesulauksime arba sulauksime labai mažai baltarusių turistų. Bet mes norime matyti dalykus tik iš gerosios pusės, tad galvojame, kad ši situacija kažkaip išsispręs į gerąją pusę“, − kalbėjo R. Kmitienė.

Kainos kils liepą

Palangos turizmo informacijos centro direktorė teigė, jog tiek apgyvendinimo, tiek maitinimo paslaugų kainos yra tokios pat kaip pernai – verslas jų nepakėlė.

„Tačiau kaip ir kasmet pasiūla priklauso nuo paklausos. Jei svečias nori rinktis paslaugas, pagal poreikius susidėlioti savo atostogas, tai mūsų pasiūlymas ir patarimas yra kelionę planuotis iš anksto, kai galima pasiieškoti įvairių geresnių pasiūlymų. Kaip ir kasmet, taip ir šiemet bus, jog kuo arčiau savo atostogų, tuo kainos gali labiau kilti. Pikas Palangoje yra liepą ir rugpjūtį, kai kainos visada pakyla ir šiemet to taip pat galima tikėtis“, − aiškino R. Kmitienė.

Ji tvirtino, jog poilsiautojai jau aktyviai vasarai rezervuoja viešbučius, tačiau užimtumo kalendorius kinta valandomis, todėl sudėtinga įvardyti skaičius, kiek viešbučių jau yra rezervuota. 

„Palanga yra išskirtinė tuo, kad ir per patį piką ar kai būna didieji renginiai, ji nė vieno savo svečio nepalieka gatvėje, visi visada randa, kur apsistoti, nes apgyvendinimo paslaugų pasiūla yra didžiulė – nuo kempingo ir privataus sektoriaus iki prabangių apartamentų ir vilų“, − konstatavo R. Kmitienė.

Paklausta, ar šiemet Palangoje bus turistus viliojančių masinių renginių, pašnekovė pabrėžė, jog viskas priklausys nuo situacijos, kokie ribojimai galios, kas bus leidžiama.

„Mes galime daug planuoti, bet bus taip, kaip bus, Žinau, kad renginių tikrai planuojama daugiau nei bet kada. Tad patarčiau sekti Palangos turizmo informacijos centro renginių kalendorių, kurioje viešinsime informaciją apie renginius, kai tik bus daugiau aiškumo“, − teigė R. Kmitienė.

Nida brangesnė nei pernai

Photo by Melanie Wupperman on Pexels.com

Neringos kurorte, kaip ir Palangoje, anot Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktoriaus pavaduotojos Angelinos Ivanovos, pirmieji turistai jau pradėjo ilsėtis balandį, kai buvo atlaisvintas judėjimas tarp savivaldybių. Kai kurie poilsiautojai tiesiog atvykdavo praleisti savaitgalius, kai kurie ir ilgiau − jau populiariomis tampančiomis darbostogoms („workation“).

Kalbėdama apie būsimą vasarą, A. Ivanova teigė, kad ji turėtų būti labai panaši kaip pernai.

„Kiekvienais metais dar ir prieš pandemiją daugiausia vasaros sezono metu sulaukdavome vietinių turistų, praėjusią vasarą tas skaičius šiek tiek padidėjo. Žinoma, užsieniečių atvyko kur kas mažiau nei buvome įpratę prieš pandemiją. Tikėtina, kad šią vasarą situacija bus panaši. Turistų iš užsienio antplūdžio kol kas nesijaučia, tačiau kai kurių apgyvendinimo įstaigų duomenimis, svečiai iš Vokietijos liepos ir rugpjūčio mėnesių rezervacijų dar neatšaukė. Taip pat tikėtina, jei šiais metais vėl turėsime Baltijos šalių kelionių burbulą, tikrai sulauksime svečių iš Latvijos, Estijos, ką jautėme ir pernai“, − tinklaraščiui Euroblogas.lt teigė A. Ivanova.

Ji tvirtino, kad poilsiautojai jau aktyviai rezervuoja nakvynės vietas tiek Nidoje, tiek kituose Neringos kurortiniuose miesteliuose.

„Statistikos, kiek apgyvendinimo įstaigų yra rezervuota, neturime, tačiau pabendravus su keliomis apgyvendinimo įstaigomis, jaučiamas didelis užimtumas − apie 80 proc. Tačiau nakvynės vietų tikrai dar galima rasti tiek privačiame sektoriuje, tiek viešbučiuose. Pavyzdžiui, gegužę duris atvėrę nauji ir atsinaujinę viešbučiai „SPA Nida“, „Nidos smiltė“ rezervacijas vasarai pradėjo tik dabar“, − tikino pašnekovė.

Ji neslėpė, kad norintieji ilsėtis Neringos kurorte šią vasarą turės plačiau atverti pinigines, nes apgyvendinimo paslaugų kainos, palyginti su praėjusiais metais, pakilo.

„Viešbučiuose vidutinė kambario kaina dviem asmenims parai kainuoja nuo 110 iki 250 eurų su pusryčiais, privačiame sektoriuje − buto 4 asmenų šeimai kaina siekia nuo 100 iki 200 eurų parai“, − skaičius įvardijo A. Ivanona.

Neringa, kaip ir Palanga, šią vasarą turistų laukia ir pagerinusi infrastruktūrą, ir parengusi puokštę renginių. Šiemet Neringos savivaldybė yra Lietuvos kultūros sostinė ir ji yra pasiryžusi įgyvendinti ambicingą projektą „Kultūros sala“, kuris kvies atrasti ramybę ir įkvėpimą bei pasinerti į naujas kultūrines patirtis gražiausiame Lietuvos kurorte.

Dar viena naujiena − šią vasarą Neringoje duris atvers naujas gintaro muziejus.

Užimtumas siekia ir 100 proc.

Photo by Monstera on Pexels.com

Vienas populiariausių Lietuvos kurortų – Druskininkai − paskutinį gegužės savaitgalį jau atidarė vasaros sezoną. Miestiečiai ir svečiai buvo pakviesti į vasaros pasitiktuvių šventę „Kurort In“. Šventė sulaukė tokio susidomėjimo, kad Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro direktoriaus Rimanto Palionio teigimu, visi viešbučiai paskutinį gegužės savaitgalį buvo 100 proc. užimti.

„Manau, kad ne tik kurortai, kurortinės vietovės, bet visas turizmas Lietuvoje yra labai išalkę darbo ir turistų. Būtent turizmas dėl karantino ypač nukentėjo, visi ribojimai labiausiai palietė baseinus, SPA, viešbučius, kavines. Maždaug pusę metų buvo draudžiama dirbti. Tokioje situacijoje laimėtojų nėra, todėl po tokio tamsaus debesies dabar, kai jau švelnėja ribojimai, verslui tai yra didelis džiaugsmas. O vasara yra turizmo šienapjūtė. Manau, kad Lietuvoje kiekvienas objektėlis yra pasiruošęs dirbti, užsidirbti, išbristi iš skolų. Druskininkai – ne išimtis“, − kalbėjo R. Palionis.

Jis skaičiavo, kad 90 proc. Druskininkuose veikiančo verslo yra susijęs su turizmu, o šiame sektoriuje dirba ir didžioji dalis gyventojų. Tad karantinas šiame kurorte buvo ypač sudėtingas, o dabar nuotaika gerėja, nes ribojimai švelnėja.

„Tai, kokia bus vasara, priklauso nuo ribojimų. Kuo jų bus mažiau, tuo mums visiems bus geriau. Juk turime visą infrastruktūrą, kuri pritaikyta šeimų poilsiui, bet dirbti negalėjome. Jei tik nuimtų visus ribojimus, manau, kad vasaros sezonu Druskininkai būtų visiškai užpildyti“, − tvirtino R. Palionis.

Jo teigimu, daugiausia šiemet, kaip ir pernai, laukiama vietinių turistų, tačiau poilsiautojai iš užsienio taip pat yra didelis rezervas.

„Žinoma, Rusija, Baltarusija yra kritinės šalys, iš kurių didelių srautų tikėtis neverta, bet Latvija, Estija, Lenkija su 38 mln. gyventojų, Vokietija, Izraelis, kurio turistai labai domisi Lietuva, − tai yra tos šalys, kurių turistų tikrai tikimės sulaukti. Manau, kad viskas priklauso nuo tos mūsų bėdos – viruso, kaip jį suvaldysime, kaip vakcinuosimės, kaip suveiks galimybių, žalieji pasai, kokios bus rekomendacijos. Praėjusi vasara labai gražiai parodė, kad nors atrodė, jog turėsime labai tragišką rezultatą, bet tik atleido ribojimus ir lietuviai atrado savo Lietuvą. To paties tikimės ir šią vasarą. Tikimės, kad lietuviai vėl keliaus Lietuvoje, nes čia tiek daug įvairiausių naujų paslaugų atsirado, taip suaktyvėjo turizmas“, − teigė R. Palionis.

Jis tvirtino, kad Druskininkuose poilsiautojai aktyviai rezervuoja nakvynes savo vasaros atostogoms.

„Grįžta užsakymai, kurie buvo atšaukti gruodį. Tuos perkeltus užsakymus jau matėme gegužę, jų bus visą vasarą. Šiaip darbo dienomis užimtumas nėra blogas, bet nėra ir didelis, o savaitgaliais kai kurie viešbučiai jau yra rezervuoti 80 proc., kai kurie – net 100 proc. Ir tai labai džiugina. O konkurencija turizmo sektoriuje yra didelė, todėl verslas stengiasi kainas išlaikyti tokias pat, kaip pernai, jų nekelti“, − tvirtino pašnekovas.

Jis konstatavo, kad jei tik ribojimai bus dar labiau sušvelninti ar panaikinti, vasaros sezonas Druskininkams bus labai geras.

Saulė Girdvainytė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: