Skaitomiausias spalio tekstas – apie tai, kaip gauti darbą ES institucijose

Mantas Pupinis, nuotr. iš asmeninio albumo
Spalio mėnesį tinklaraščio Euroblogas.lt skaitytojai daugiausiai dėmesio skyrė tekstui apie tai, kaip galima gauti gerą darbą Europos Sąjungos institucijose. Teksto autoriaus Manto Pupinio paklausėme, kas yra sunkiausia, norint įsidarbinti ES institucijose:
– Manau, kad klasikinis įsidarbinimo ES institucijose būdas –EPSO egzaminas ir tolimesnis su tuo susijęs procesas – apskritai yra labai sudėtingas palyginus su bet kuriuo kitu man žinomu įsidarbinimo būdu. Kiek esu girdėjęs, net norint patekti į dideles tarptautines korporacijas nereikia pereiti tiek slenksčių. Sunkiausią EPSO proceso dalį išskirti būtų sunku. Turbūt tai priklauso nuo kiekvieno atskiro žmogaus charakterio, jo gebėjimų, pomėgių. Man pačiam sudėtingiausiai atrodo pirmas slenkstis, t.y. egzaminas, kurio metu tikrina matematinius gebėjimus, abstraktų mąstymą, kalbą ir pan. Ypač dėl to, kad tai yra labai formali užduotis ir jai reikia daug ruoštis. Tokie egzaminai man dažnai primena beždžionėlių dresavimą, o ne gebėjimų patikrą. Trumpai tariant – ten tiesiog turi išmokti atkartoti, ko tavęs prašo, o ne parodyti gebėjimą tvarkytis su realiomis problemomis. Dėl to man smagiau atrodo antroji EPSO proceso dalis – užduotys vertinimo centre. Ten leidžia pašnekėti, pristatyti kokią nors problemą, pasiūlyti sprendimą. Daug geriau jaučiuosi kalbėdamas apie tai, ką suprantu. Kartais ne tik kad nėra baisu, bet ir smagu būna.
O šiaip man tokie formalizuoti atrankos būdai nelabai patinka. Geriausia atranka yra tokia, kai ateini į pokalbį, pasikalbi atvirai su būsimu darbdaviu apie tai, ką realiai dirbsi, ką veikei iki šiol, ką moki, ko nemoki, ir sutari (arba ne) dėl darbo. Kita vertus, Vakarų Europoje yra įprasta, kad valstybės tarnautojai yra atrenkami naudojant labai formalizuotas procedūras. Taip užtikrinamas kuo didesnis jų gebėjimų vertinimo nešališkumas.
– Ką naujo ir įdomaus sužinojai, rengdamas šį tekstą?
– Kadangi su ES reikalais jau keletą metų tenka susidurti labai daug, pats EPSO procesas bendrais bruožais man buvo žinomas. Tiesa, anksčiau nelabai žinojau, ką atrinkti kandidatai veikia vertinimo centre (po to, kai išlaiko egzaminą). Nežinojau, kad jame reikia praleisti visą dieną ir praeiti visą galybę užduočių: rašymo užduotį, grupinio darbo užduotį, pristatymo žodžiu užduotį, pokalbį su atrankos komisija ir t.t. Žodžiu, supranti, kad nieko gyvenime nėra lengvo. Tai buvo nauja.
Kviečiame susipažinti su tekstu:
Kaip įsidarbinti ES institucijose
Daugiau nei keturiasdešimt tūkstančių. Tiek žmonių kiekvieną dieną Belgijos sostinėje ir keliuose kituose Europos miestuose dirba dėl idėjos, formaliai įteisintos 1952 metais Paryžiuje, kur šešios valstybės nusprendė prižiūrėti viena kitos anglies ir plieno gamybą.
Buvo manoma, kad bendrai reguliuojant šių resursų, būtinų karui, išgavimą, Europos valstybės žemyne sukurs tvarią taiką. Šalys greitai suprato, kad kartu gali ne tik ko nors išvengti (karo), bet ir kažką pasiekti (ekonominę gerovę). Šiandien šią idėją vadiname Europos Sąjunga (ES). Ir šiandien tai idėjai dirba keturiasdešimt tūkstančių žmonių. Šis straipsnis yra apie tai, kaip tapti vienu iš jų.
Kaip ir dažniausiai būna gyvenime, įsidarbinti ES institucijose yra du pagrindiniai keliai: tiesiai ir per aplinkui. Pagrindinis kelias (tiesiai) veda per Europos personalo atrankos tarnybą (EPSO; angl. European Personnel Selection Office). Tai yra vienintelis būdas pasirašyti neterminuotą darbo sutartį su viena iš ES institucijų. Kelias „per aplinkui“ išsišakoja į keletą smulkesnių vieškelių, pavyzdžiui, terminuotą darbo sutartį, praktiką, pakaitinio darbuotojo vietą ir kitus smulkesnius kelius. Kartais dėl vieno iš tokių vieškelių verta išsukti ir iš pagrindinio kelio (turiu omenyje tai, kad Komisijos padalinių generaliniai direktoriai bei komisarai savo darbo vietas gauna tikrai ne per EPSO). Kitais atvejais net ir ilgai pradirbus Komisijoje ar kitoje ES institucijoje, vienintelis būdas ten pasilikti iki pensijos yra įveikti varginantį EPSO maršrutą.
O dabar giliau apie abu kelius.
Pagrindinis kelias – EPSO
EPSO organizuojamas atrankos procesas yra tikrai ne iš lengvųjų. Jis susideda iš keleto dalių, kurių viena skamba sudėtingiau už kitą.
Pirmas žingsnis yra išlaikyti EPSO testą. Būti atrinktam į šio testo laikymą yra sąlyginai nesudėtinga. Tereikia turėti bent bakalauro diplomą (bet kurios srities) bei mokėti dvi ES kalbas: gimtąją ir vieną iš darbinių kalbų (anglų, prancūzų arba vokiečių). Lengva? Tai paskutinė proga pavartoti šį žodį kalbant apie EPSO atrankos procesą.
EPSO testas yra sudėtingas. Pats nesu jo laikęs, tačiau nė vienas iš bandžiusių draugų testo siūlomais intelektiniais iššūkiais nenusivylė. Nors EPSO testų yra keletas rūšių, priklausomai nuo pozicijos, į kurią taikotės, į daugumą iš jų įeina teksto suvokimo, matematinio mąstymo bei abstraktaus mąstymo užduotys. Nepaisant to, kad daug privačių kompanijų siūlo savo paslaugas ruošiantis EPSO testams, paties EPSO darbuotojai yra įsitikinę, jog pasiruošimui pakanka jų svetainėje pateikiamų bandomųjų testų. Kad nebūtų per lengva, užduotims atlikti yra suteikiami labai riboti laiko ištekliai.
Jeigu susižavėjote aukščiau pateiktu EPSO testų aprašymu ir pagalvojote „tai yra kaip tik man!“, turėtumėte nuolat tikrinti oficialų EPSO tinklalapį ir laukti skelbimų apie naujus testus. Deja, neįmanoma tiksliai nuspėti, kada toks skelbimas pasirodys. EPSO testai nėra reguliarūs. Jie yra rengiami tada, kai ES institucijose atsiranda darbuotojų poreikis. Kita vertus, bent vieno testo per metus tikėtis galima.
Jeigu patekote tarp 2 proc. geriausiai išlaikiusių EPSO testą, jūsų kelias veda į Briuselį (dažniausiai) arba Liuksemburgą (kartais). Tačiau ne, dar ne dirbti, o toliau egzaminuotis. Kita stotelė – diena EPSO vertinimo centre. Vertinimo centre jūsų laukia keletas užduočių. Pirmiausia – rašymo užduotis, kurios metu turėsite nagrinėti tam tikrą problemą ar parengti veiklos planą. Kita užduotis bus atliekama grupėje – taip bus tikrinami jūsų gebėjimai dirbti komandoje bei spręsti nenumatytai iškilusias situacijas. Po to dar laukia pristatymo žodžiu užduotis – juk dirbant Komisijoje tikrai dažnai turėsite pristatinėti savo darbo vaisius didelėms auditorijoms. Na ir pabaigai jūsų laukia pokalbis su atrankos komisija. Šiomis keturiomis užduotimis yra siekiama patikrinti, ar turite aštuonias darbui ES būtinas kompetencijas: analitinius gebėjimus, bendravimo įgūdžius, orientaciją į rezultatus, norą mokytis ir tobulėti, gebėjimą nustatyti prioritetus, atsparumą nenumatytoms situacijoms, gebėjimą dirbti komandoje, lyderystę.
Jeigu praėjote aukščiau išvardintus vargo kelius, pateksite į rezervinį sąrašą. Taip taip. Niekas darbo jums iš karto neduos. Patekę (-usios) į rezervinį sąrašą jūs turite pradėti aktyvią darbo paiešką, t.y. siuntinėti užklausas dėl darbo galimybės į jus dominančius ES institucijų padalinius. Jeigu patiksite, būsite pakviestas (-a) į darbo pokalbį, kuriame šauniai pasirodę užsitikrinsite išsvajotą darbo vietą.
Visą tekstą galite perskaityti čia.
Mantas Pupinis
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Skaitomiausias spalio tekstas – apie tai, kaip gauti darbą ES institucijose”
[…] Skaitomiausias spalio tekstas – apie tai, kaip gauti darbą ES institucijose […]
PatinkaPatinka