„Ta mintis, kad vienas balsas nieko nepakeis, iš tikrųjų keičia visus reikalus“

Džioraldas Šukys (kairėje) ragina jaunus žmones būti aktyvius visuomeninėje ir politinėje veikloje, nuotr. iš asm. albumo

Džioraldas Šukys (kairėje) ragina jaunus žmones būti aktyvius visuomeninėje ir politinėje veikloje, nuotr. iš asm. albumo

„Lietuvai iki finalo pritrūko vieno balo ir tai rodo, koks svarbus kiekvienas balsas. Ta mintis, kad vienas balsas nieko nepakeis, iš tikrųjų keičia visus reikalus. Mes dėl savo ateities turime pakovoti ir savo nuomonę išreikšti“, − teigia Šiaulių Stasio Šalkausko gimnazijos dvyliktokas Džioraldas Šukys. Jo nuomone, šių metų tarptautinis „Eurovizijos“ dainų konkursas puikiai įrodo, kad dažnai iš pažiūros mažas dalykas gali būti lemiamas.

Demokratijos, klimato kaitos, skaitmenizacijos, besikeičiančios darbo rinkos iššūkiai – šiomis ir kitomis temomis gegužės 8 dieną Rumunijoje Sibiu mieste diskutavo daugiau kaip trys šimtai jaunų žmonių iš visos Europos. Tarptautiniame susitikime, pavadintame Jaunųjų piliečių dialogu, kalbėjo Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude’as Junckeris bei Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis, jame taip pat dalyvavo penki Lietuvos atstovai. Du iš jų – Dž. Šukys ir Vilniaus universiteto ketvirtakursė Sabina Grėbliūnaitė − pasidalino savo įspūdžiais su tinklaraščiu Euroblogas.lt.

Džioraldas Šukys, nuotr. iš asm. albumo

Džioraldas Šukys, nuotr. iš asm. albumo

Dž. Šukys teigė renginyje ypač daug pasisakęs jam itin rūpinčia klimato kaitos tema. „Aš tikrai nenoriu, kad pasaulis kentėtų dėl to, ką mes patys padarėme. Nors klimato kaitos padariniai jau matosi – tirpsta ledynai, kyla temperatūra, − dar yra galimybė imtis esminių priemonių, kad šiuos procesus sustabdytume arba sulėtintume“.

Vaikino manymu, iš pažiūros nedideli veiksmai, tokie kaip rūšiavimas ar šiukšlių surinkimas savame kieme, gali duoti daug naudos. „Savo darbo grupėje priėjome prie išvados, jog reikia organizuoti daugiau įvairių socialinių akcijų, kurios motyvuotų žmones“, − teigia pašnekovas.

Džioraldas Šukys, nuotr. iš asm. albumo

Džioraldas Šukys, nuotr. iš asm. albumo

Dž. Šukys įvardino dar vieną klausimą, aktualų tarptautiniu lygmeniu: kaip paskatinti jaunimą įsitraukti į visuomeninį gyvenimą. Jaunųjų piliečių dialogo dalyvis džiaugiasi, jog diskusijose kalbėta apie inovatyvius, kūrybiškus sprendimus kuriant interaktyvią, jauniems žmonėms patrauklią informaciją, skatinančią aktyviai dalyvauti visuomeninėje ir politinėje veikloje.

„Mūsų ir vyresnių žmonių nuomonės skiriasi, mums gali nepatikti tai, ką išrinks kiti, nes turime kitokias vertybes, pasaulį matome kitaip“, − sako Dž. Šukys.

Paklaustas, kokia buvo pagrindinė Europos Komisijos pirmininko žinia jauniems žmonėms, Dž. Šukys teigė, jog J. C. Junckeris skatino jaunimą būti savimi ir iš ES gyventojų tapti tikrais ES piliečiais.

„Kiekvienas veiksmas, kurio imamasi Lietuvoje skatinant pilietiškumą globalios problemos atžvilgiu, iš esmės yra ir visos Europos Sąjungos veiksmas. Teigiamas įvykis mažame miestelyje duoda impulsą geresnei visų ateičiai“, – pirmininko žodžius interpretavo vaikinas.

Pašnekovas skatino mąstyti pozityviai, nebijoti kalbėti apie problemas ir kūrybingai siekti, kaip jas būtų galima įgyvendinti. „Kadangi šiais laikais galimybių yra kaip niekad daug, ir pačių įvairiausių, manau, kad jaunam žmogui reikia išbandyti viską, kas įmanoma, kad atrastų save. Supratęs, kas yra tavo mėgstami dalykai, tiesiog tampi savimi ir gyveni oriai“, − kalbėjo jis.

„Buvau skeptiška ES atžvilgiu“

Jaunųjų piliečių dialogo dalyvė iš Lietuvos Sabina Grėbliūnaitė (dešinėje) su Europos Komisijos Komunikacijos generalinio direktorato vadovo pavaduotoja Sixtine Bouygues, nuotr. iš asm. albumo

Jaunųjų piliečių dialogo dalyvė iš Lietuvos Sabina Grėbliūnaitė (dešinėje) su Europos Komisijos Komunikacijos generalinio direktorato vadovo pavaduotoja Sixtine Bouygues, nuotr. iš asm. albumo

„Anksčiau buvau gana skeptiška Europos Sąjungos atžvilgiu, bet dabar jaučiuosi ją įsimylėjusi“, − po renginio prisipažįsta Sabina Grėbliūnaitė. „Nesvarbu, ar esi iš didelės, ar iš mažos šalies, gali dalyvauti projektuose užsienyje, mokytis kalbų, garsiai reikšti savo mintis, realizuoti save“.

Pašnekovė džiaugėsi galėjusi būti „Visuomenė ir aš“ darbo grupės dalimi. „Su kolegomis diskutavome apie jauniems žmonėms reikalingus įgūdžius dalyvaujant vis dinamiškesnėje darbo rinkoje, aptarėme ERASMUS+ programą gerinant darbo ir asmenines kompetencijas, akcentavome švietimo svarbą aukštosiose mokyklose, skirtingo pobūdžio valstybinėse bei verslo institucijose. Man buvo labai smagu, kad „migravome“ iš vienos mažos grupelės į kitą su savo idėjomis, vėliau jas pristatėme ir gryninome“, − teigia pašnekovė.

Socialinę politiką studijuojančiai merginai buvo įdomi ir kita diskusijų tema − „Skaitmeninė Europa ir aš: kokią įtaką ateities darbams turi naujų technologijų vystymasis?“ Šioje darbo grupėje buvo aptarta informacinių technologijų svarba pažeidžiamoms socialinėms grupėms, tokioms kaip neįgalieji ir bedarbiai, suteikiant galimybes įgyti reikiamus įgūdžius sėkmingesnei integracijai į darbo rinką. Taip pat diskutuota apie vis didesnius robotizacijos iššūkius europiečiams.

S. Grėbliūnaitė turėjo galimybę pabendrauti su ES komisijos nariais Marianne Thyssen bei Tiboru Navracsics ir keliais žodžiais pristatyti socialinę situaciją Lietuvoje. Pašnekovės nuomone, tokia tarptautinė patirtis neabejotinai suteikia platesnį supratimą apie vykstančius politinius procesus.

„Džiugu, kad ES nori vis labiau sudominti jaunus piliečius ir įtraukti juos į politinių sprendimų priėmimą. Galimybė susipažinti ir pabendrauti su aukščiausiais politiniais atstovais dar labiau padidina motyvaciją veikti nacionaliniu lygmeniu.“ Mergina prisipažįsta norinti pasidalinti su Lietuvos jaunimu tuo, kas buvo naudinga jai pačiai, ir galbūt užsiimti švietėjiška veikla mokyklose.

Ulijona Kaklauskaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: