Ką reikia žinoti apie IELTS ir TOEFL egzaminus?

Rugilė Šablinskaitė, nuotr. iš asmeninio albumo

Rugilė Šablinskaitė, nuotr. iš asmeninio albumo

Tarptautinius anglų kalbos egzaminus IELTS (angl. International English Language Testing System) ir TOEFL (angl. Test of English as a Foreign Language), įvertinančius skaitymo, rašymo, kalbėjimo bei klausymo įgūdžius, kasmet laiko milijonai žmonių. Šie egzaminai reikalingi ne tik siekiant įgyti tarptautinį išsilavinimą, bet ir ieškant darbovietės užsienyje ar kreipiantis dėl vizos.

TOEFL vs IELTS

„Aš laikiau IELTS, nes stojau į universitetą Anglijoje. Jeigu būčiau planavusi studijuoti JAV, būčiau, kaip ir mano draugai, pasirinkusi TOEFL, nes TOEFL būtent orientuotas į JAV“, – teigia Rugilė Šablinskaitė.

Emilija Pečiulytė taip pat pasirinko IELTS, nes „Europoje jis labiau pripažįstamas bei priimamas“.

Anglų kalbos profesorius Kennethas Beare pataria kiek konkrečiau:

  • Jeigu jums artimesnis amerikiečių akcentas ir žodynas, geriau rinkis TOEFL, jeigu britų ar australų – IELTS
  • Jeigu spausdinate lėtai, geriau laikyti IELTS, kur rašiniai rašomi ranka. Kita vertus, jeigu jūsų rašysena ne itin daili ar sunkiai įskaitoma, TOEFL teste atsakymus galėsite spausdinti kompiuteriu
  • Norintiems, kad „kančios“ tęstųsi kuo trumpiau, Kennethas Beare siūlo rinktis mažiau nei tris valandas trunkantį IELTS, o ne keturias valandas besitęsiantį TOEFL. Tačiau jis taip pat priduria: „Trumpiau nereiškia lengviau.“
  • TOEFL klausimus atsakoma pasirenkant vieną iš pateiktų atsakymų. Tuo tarpu IELTS egzamino sudėtyje rasite įvairesnio pobūdžio užduočių (pvz.: prašoma įrašyti trūkstamą žodį ar sujungti atitinkamus dėmenis). Kokio formato užduotyse jums sekasi labiau?
  • Prieš pasirenkant TOEFL, reikėtų įvertinti, ar lengvai gebate klausydamiesi pasižymėti esminę informaciją, mat šiame egzamine, prieš atsakant į klausimus teks išklausyti ilgos trukmės įrašų. Tuo tarpu IELTS į klausimus atsakoma besiklausant įrašo
  • Galiausiai turi nuspręsti, ar kalbėti nori su kompiuteriu (TOEFL) ar su IELTS egzaminuotoju?

„Manau, kad labai didelio skirtumo tarp šių testų nėra, nes jų esminė užduotis yra ta pati: įvertinti kalbos lygį ir apibrėžti, kiek žmogus gali suvokti, suprasti, išskaityti iš teksto ir t.t. Mano nuomone, nė vienas iš jų nėra sunkus. Nereikia daryti iš musės dramblio – nieko naujo ten neišrandama. Kiekvienas šių egzaminų turi savo specifinę sistemą, kurią tereikia perprasti. Netgi įdomu tokį testą laikyti. Šešerius metus prasimokiusi užsienyje vien dėl įdomumo norėčiau IELTS ar TOEFL vėl išbandyti“, – šypsosi Rugilė Šablinskaitė.

Kaip pasiruošti?

„Pirma, patarčiau nusipirkti ar pasiskolinti kokybiškas egzamino pasiruošimui skirtas knygas bei surinkti kuo daugiau testo pavyzdžių, kuriuos būtų galima išsinagrinėti. Antra, reikia išsiaiškinti, ko tiksliai kiekviena užduotis reikalauja. Pavyzdžiui, jeigu prašoma aprašyti diagramą, reikia žinoti, kokio formato aprašymas yra priimtinas. Trečia, patarčiau daug treniruotis, kad suvoktum turimo laiko trukmę ir išmoktum jį tinkamai paskirstyti. Galiausiai, rekomenduočiau palankyti intensyvius kursus, kurių dėstytojai išmano IELTS ar TOEFL specifiką“, – patarimais, kaip pasiruošti, dalinasi Emilija Pečiulytė.

Mergina įsitikinusi, kad „nežinodami egzamino struktūros ir normų, net ir tie, kurie turi nepriekaištingas anglų kalbos žinias, dažniausiai nepasiekia puikių rezultatų.“

Justina Vizbaraitė, nuotr. iš asmneninio albumo

Justina Vizbaraitė, nuotr. iš asmeninio albumo

Pagal darbovietės pageidavimą Justina Vizbaraitė laikė TOEFL egzaminą.

„Jam, atvirai pasakius, nepasiruošiau. Tačiau anglų kalbą praktikuoju kasdien, todėl ir išdrįsau testą laikyti be iš ankstinio pasiruošimo. Nors buvo lengviau nei tikėjausi, patarčiau net ir anglų kalbos asams nepervertinti savo žinių“, – sako pašnekovė.

Mergina įsitikinusi, kad „geriausias pasiruošimas yra gebėjimas tinkamai paskirstyti užduotis, kad laiku spėtum viską padaryti. Aš daug laiko išvaisčiau ten, kur nereikėjo, tad galiausiai nespėjau parašyti rašinio.“

Darija Skvarnavičiūtė IELTS laikė gyvendama Sarajeve: „Viskas buvo ganėtinai ekstremalu. Svetimoje šalyje, ne Europos Sąjungoje, mažame miestelyje aš iš Lietuvos stoju į Angliją… Laikyti egzaminą turėjau po dviejų savaičių, nes kita galimybė būtų buvusi tik po penkių mėnesių. Likus dviem paroms iki testo, galiausiai man atsiuntė knygutę, kurioje buvo vienas bandomasis testas, tačiau internete informacijos gausu. Tai pasiskaičiau kiek spėjau ir ėjau laikyti…“

Mergina šypsodamasi priduria, kad motyvaciją sėkmingai išlaikyti egzaminą itin sustiprino aukšta egzamino kaina. Paklausus, ką Darija patartų tiems, kurie dar tik žada laikyti testą, ji noriai dalinasi įžvalgomis: „Ruošiantis egzaminui, rekomenduočiau klausyti kuo daugiau angliškų pokalbių kuo įvairesnėmis temomis. Taip ne tik ausis pripras prie įvairių angliškų akcentų, bet ir natūraliai prigis natūralesnės sakinio struktūros, žodynas, jungiamieji žodžiai, frazeologizmai bei išsireiškimai… nes dažniausiai mes kalbame lietuviškai, tik su angliškais žodžiais.“

SVARBU

  • Tiek TOEFL, tiek IELTS galioja įstaigose Europoje bei JAV. Pravartu pasitikrinti, kurio egzamino rezultatus pripažįsta jus dominanti institucija ir kokio balo reikalauja (TOEFL 0-120, IELTS 1-9)
  • Egzamino rezultatai galioja 2 metus
  • Registruojatamasi internetu TOEFL / IELTS. Registracijos metu yra galimybė pasirinkti testavimo centrą bei datą
  • TOEFL kaina – apie 207 eurus, IELTS – apie 172 eurus
  • IELTS egzamino užduočių pavyzdžius rasite čia, TOEFL egzamino – čia
  • Galite rinktis vieną iš dviejų IELTS egzamino modulių: IELTS akademinį arba IELTS bendrinį. Akademinį testą renkamasi siekiant studijuoti universitete ar tapti profesinės organizacijos nariu angliškai kalbančioje šalyje. IELTS bendrinį egzaminą, t.y. šiek tiek lengvesnę versiją, renkasi aplikuojantys į akademinio laipsnio nesuteikiančias programas, norintys dirbti ar emigruoti į angliakalbę šalį
  • Internete gausu patarimų ir taktikų, kaip sėkmingai išlaikyti egzaminą. Raktiniai žodžiai: „IELTS/TOEFL“, „tricks“, „tips“, „techniques“. Verta panaršyti!

Eglė Raustė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

6 nauji atsakymai į “Ką reikia žinoti apie IELTS ir TOEFL egzaminus?”

Parašykite komentarą

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.