Skaitomiausias mėnesio tekstas – apie tai, kas stebina atvykusiuosius į Europą

Eglė Raustė, nuotr. iš asmeninio albumo
„Kas tikrai nustebino – draudimas gerti alkoholinius gėrimus viešose vietose, mat Korėjoje gėrimas viešumoje yra priimtinas“, – įspūdžiais iš Europos dalinasi korėjietė Aileen Hwang. Šiais žodžiais prasideda Euroblogas.lt autorės Eglės Raustės pasakojimas „Kokie draudimai stebina atvykstančius gyventi į Europą“. Šis straipsnis tapo skaitomiausiu birželio mėnesio tekstu.
„Paviešėti už Europos ribų man pačiai teko ne kartą – tiek JAV, tiek Kinijoje, tiek Palestinoje ar Azerbaidžane – kur vis susidurdavau su netikėtais ir neįprastais draudimais, įpročiais ar pasakymais. Galbūt todėl ir terminą „normalu“ jau seniai esu ištrynusi iš savo žodyno – „(ne)normalu“ yra realiatyvu. Smalsaudama, kas atrodo „nenormalu“ į Europą atvykstantiems gyventi užsieniečiams, ir nutariau parašyti šį straipsnelį“, – pasakoja teksto autorė.
Pasak jos, kalbinant Europos imigrantus buvo malonu girdėti, kad „Europoje, žmonės rengiasi daug rafinuočiau, net ir be kokios nors ypatingos progos“, kad europiečiai „ramūs ir santūrūs“ ar kad mūsų viešasis transportas išvystytas nepriekaištingai!
„O labiausiai sudomino pašnekovų paliestas relginis aspektas. Nesitikėjau, kad musulmoniškų veido apdangalų draudimo įstatymas sukels tokias aršias diskusijas apie religijos išpažinimo laisvę, islamofobiją, religijos ir politikos susiliejimą. Akivaizdu, kad tema neišsemiama, tad ir apklausinėti norėtųsi ne dešimtis, o šimtus pašnekovų. Tačiau, nors ir tokiu mažu masteliu, manau, kad svarbu tiek apie Europą, tiek apie europiečius kalbėti pasauliniame kontekste“, – atvirauja Eglė Raustė.
Kviečiame susipažinti su skaitomiausiu birželio mėnesio tekstu:
Kokie draudimai stebina atvykstančius gyventi į Europą
„Kas tikrai nustebino – tai draudimas gerti alkoholinius gėrimus viešose vietose, mat Korėjoje gėrimas viešumoje yra priimtinas, – įspūdžiais dalinasi korėjietė Aileen Hwang. – Kai atvykau į Europą, nežinojau, kad tokie draudimai egzistuoja, tad ir nusprendžiau „atsigaivinti“ bibliotekoje. Tuomet mano draugė paaiškino, kad už tokį elgesį skiriamos finansinės baudos. Nuo tada stengiuosi nenusižengti.“
Merginos nuomone, dauguma šio įstatymo, regis, laikosi. „Nors, pavyzdžiui, esu mačiusi, kaip draugas alų iš „McDonald‘s“ puodelio gėrė, kad niekas nepastebėtų“, – išradingumu pažeidinėjant draudimus stebisi Aileen.
Pasiteiravus, ar, jos nuomone, Korėjoje kada nors bus priimtas panašus įstatymas, mergina suglumo: „ Ko gero, ne… Nematau jokio poreikio tokiam įstatymui. Tiesą sakant, nelabai suvokiu, kodėl toks draudimas egzistuoja Europos valstybėse.“ Kita vertus, pasak dienraščio „The Korea Times“, siekdama sumažinti alkoholio daromą žalą visuomenei, Pietų Korėjos sveikatos apsaugos ministerija alkoholinių gėrimų viešumoje vartojimo draudimą bando įteisinti jau keletą metų.
Tuo tarpu amerikiečiui Edwardui Cezniakui Europoje alkoholio vartojimas viešumoje pasirodė daug mažiau kontroliuojamas nei jo gimtinėje: „Pas mus, Jungtinėse Amerikos Valstijose, pakliūsi į bėdą viešumoje vos atsidaręs skardinę alaus.“
Aprangos kodas ir etiketas
Nors nei etiketas, nei aprangos kodas nėra įteisinti įstatymu, jo nepaisymas Europoje, regis, turi daug didesnių pasekmių. Edwardas Cezniakas, lygindamas gimtąją Ameriką ir Vakarų Europą, kurioje teko pagyventi, teigia: „Tarp aprangos kodo JAV ir Europoje, mano manymu, yra milžiniškas skirtumas. Vakarų Europoje, žmonės rengiasi daug rafinuočiau, net ir be kokios nors ypatingos progos. Tuo tarpu amerikiečiai nekvaršindami sau galvos gatvėse vaikšto apsivilkę treninginėmis kelnėmis ar net pižama. Europoje padori apranga – tai tarsi nerašytas įstatymas.“
Vaikiną taip pat sužavėjo europiečių etiketas ir elgesio manieros: „Europiečiai tokie ramūs ir santūrūs, nesvarbu, į kokią situaciją jie bepakliūna! Net masiniuose vakarėliuose ar tradicinėje alaus šventėje „Oktoberfest“, atrodo, kad visi jaučia ribas, ir jų peržengimas visuomenėje nėra priimtinas. “ Edwardas teigia, kad „tokios normos ir aukštesni standartai reikalauja tam tikros adaptacijos.“
Vairavimas
„Kas galėjo pagalvoti, kad degant raudonai šviesai, negalima sukti į dešinę, o autostrados kairė juosta yra skirta lenkti, o ne greičiausiai vairuojantiems?“ – skirtumus tarp vairavimo JAV ir Europoje vardina McKenna Dean. Merginos nuomone, Europoje išsilaikyti vairavimo kursus atrodo daug sudėtingiau nei Jungtinėse Amerikos Valstijose. „Vien jau tai, kad laukti reikia iki kol tau sueis 18 metų, atrodo nesąžininga, – šypteli McKenna. – Amerikoje norėdamas išgyventi privalai vairuoti. Net didžiuosiuose miestuose gyvenimas be automobilio yra itin komplikuotas, nes autobusais pasitikėti negali, o metro ar tramvajai daug kur neegzistuoja.“
Gyvenant Europoje, amerikietę vis dar stebina kelio žiedų gausa ir mašinų palikimas ant šaligatvių. „O apie vairavimą kairėje kelio pusėje, kaip kad yra įprasta Anglijoje, net nenoriu pagalvoti“, – sako McKenna.
Religija, politika ir laisvė
Jau prieš dešimtmetį Prancūzija uždraudė nešioti musulmoniškas skareles mokyklose, prieš kelerius metus Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) palaikė veido apdangalų – burkų – draudimo įstatymą Prancūzijoje bei Belgijoje, o Austrijos laisvės partija (FPO) ragino tokių pačių priemonių imtis ir Austrijoje. Apie tai sužinojęs amerikietis Rexas Davidsonas negalėjo patikėti savo ausimis: „Jeigu tokie draudimai pasirodytų JAV, kas nors tikrai būtų paduotas į teismą.“
Europos šalių prezidentai savo kalbose valstybės nelaimina, prieš prasidedant pamokoms mokiniai laisve ir lygybe Dievo akivaizdoje neprisiekinėja ir nusičiaudėjus niekas nesako „bless you“, tad tokie „amerikietiški įpročiai“ čia gali atrodyti įtartini.
Amerikietė Ela Thompson atkreipia dėmesį į Europos daugiapartinę ir labiau komplikuotą politinį gyvenimą. Pasak jos, dvipartinė JAV sistema tarsi suskaldo viską į juodą ir baltą, ir kategoriškai dalija visuomenę į dvi dalis.
„Dėl visų pilkų atspalvių Europoje politika atrodo ne tokia tiesmukiška… O ir prie vakarienės stalo, regis, kad tai neliečiama tema“, – pastebėjimais dalinasi atvykėlė. Mergina mano, kad politiniai rinkimai JAV ir Europoje irgi skiriasi: „Vykstant rinkimams Amerikoje, reklaminės kompanijos atakuoja labai agresyviai: renginiai, afišos, skrajutės, garsiakalbiai, straipsniai, šūkiai… Tuo tarpu rinkimai Anglijoje praėjo labai ramiai. Nežiūrintieji televizoriaus ar neklausantieji radijo, ko gero, rinkimų iš viso nepastebėjo“, – svarsto mergina.
Mokesčiai
Prancūzijoje gyvenančios amerikietės Adrienne Mowery nuomone, kai kurie europietiški mokesčiai, buvo netikėti: „Pavyzdžiui, patalpų savininkai JAV nemoka papildomų mokesčių už patalpų turėjimą, o televizijos licencijos mokestis apskritai neegzistuoja.“
Tuo tarpu Elos Thompson nuomone, įskaičiuoti mokesčius į skelbiamą kainą yra puiki idėja: „Manau, kad daug paprasčiau ir, tiesą sakant, sąžiningiau, kad iš karto skelbiama visa mokėtina suma.“
Abi pašnekovės pritarė, kad arbatpinigių klausimas kavinėse ar restoranuose išlieka itin keblus, mat taisyklės Europoje nėra aiškios.
Visą tekstą „Kokie draudimai stebina atvykstančius gyventi į Europą“ galite rasti čia.
Eglė Raustė
Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.
Vienas atsakymas į “Skaitomiausias mėnesio tekstas – apie tai, kas stebina atvykusiuosius į Europą”
[…] Skaitomiausias mėnesio tekstas – apie tai, kas stebina atvykusiuosius į Europą […]
PatinkaPatinka