Skirtumai: kodėl Islandijoje alkoholizmas nėra stigma?

Fabio (Flickr.com) nuotr.

Fabio (Flickr.com) nuotr.

Dažnai tarp šeimos narių ir pažįstamų pasigirsta kalbos, kad vienas ar kitas žmogus aplinkoje turi alkoholio problemų, tačiau retai Lietuvoje kalbame apie gydymosi galimybes. Islandijoje situacija kitokai – žymūs žmonės ir politikai atvirai išeina „detoksikacijos atostogų“ ir pripažįsta sergantys alkoholizmu.

„Alkoholizmas yra šeimos rykštė ne vienoje šeimoje, neišskiriant nei mano ar mano antros pusės. Taip pat žinau nemažai kitų šeimų, kur dažnai vyrai turi problemų su alkoholiu, ypač iš mažesnių miestų. Gal to nepavadinčiau stigma, tačiau požymių, kad turime rimtų problemų, yra, o priemonių, išskyrus draudimus, kuriais nieko nepasieksime, nematau“, – pasakoja Martynas (vardas pakeistas), kurio brolis gydosi nuo priklausomybės dėl alkoholio.

Islandijoje nuo 1977 metų veikiantis Islandijos priklausomybės ligų centras (Iceland’s Centre for Addiction Medicine, SÁÁ) teigia, kad per 38 veiklos metus jų centro veikla palietė kiekvieną islandų šeimą, o pati įstaiga padeda jau trims kartoms Islandijoje kovoti su priklausomybe. 12,8 proc. vyresnių nei 15 metų vyrų Islandijoje yra gydęsi dėl priklausomybės nuo narkotinių medžiagų ir alkoholio Islandijoje, o šis skaičius galėtų pretenduoti į Guinesso rekordų knygą. Siekiant patekti į 10 dienų reabilitacijos programą kartais tenka laukti nuo keturių iki šešių mėnesių, o 60 vietų turinčioje ligoninėje pirmenybė suteikiama pirmą kartą čia atvykusiems žmonėms.

Centrui vadovaujantis Þórarinnas Tyrfingssonas įvairiuose interviu teigia, jog jo tikslas buvo ne tik gydyti žmones nuo priklausomybių Islandijoje, bet ir mažinti stigmatizaciją žmonių, kurie priklauso nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. „Pradžioje nevaldomas alkoholio vartojimas Islandijoje buvo siejamas su silpnavališkumu ir nelaikomas liga“, – teigia Þórarinnas Tyrfingssonas. – „Islandijoje seniau alkoholikai buvo sulaikomi ir sodinami į alkoholikų kalėjimą periferijoje arba buvo siunčiami į psichiatrinę ligoninę, kurioje jiems buvo taikomos karštų ir šaltų vonių bei elektrošoko terapijos. Niekas netikėjo, jog nuo alkoholizmo galima pasveikti.“

„Kai paauglys, dalyvavęs „SÁÁ Vogur“ programoje, taps premjeru, aš žinosiu, kad mūsų tikslas pasiektas“

Alkoholio suvartojimas Islandijoje, grapevine.is diagrama

Alkoholio suvartojimas Islandijoje, grapevine.is diagrama

SÁÁ centre dirbantys žmonės teigia, jog turintys priklausomybių žmonės turėtų būti laikomi tokiais pačiais žmonėmis su specialiaisiais poreikiais ir jiems turi būti skirta pagalba kaip akliesiems leidžiamos knygos Brailio raštu ar specialieji liftai žmonėms su judėjimo negalia.

Þórarinno Tyrfingssono teigimu, Islandijoje jau pavyko pasiekti, kad kaip gimdymui prasidėjus moteris žino, jog reikia važiuoti į ligoninę, taip ir priklausomybę turintys žmonės supranta, jog jiems metas vykti į „SÁÁ Vogur“. Taip pat jis pastebi, jog nuo alkoholizmo ar narkotikų vartojimo gydyti islandus sekasi lengviau nei užsieniečius ar ilgai užsienyje gyvenusius islandus, kadangi požiūris į problemą turi didelės reikšmės gydymui.

„Mes visada siekėme ligai suteikti veidą, mums padėjo žymūs žmonės, kurie dalinosi savo istorijomis, kaip pasikeitė jų gyvenimas po reabilitacijos“,– pasakoja centro direktorius. „Islandijoje nėra stigmos dėl to, jog eini gydytis. Politikai savo rinkiminėse kampanijose pasakoja apie savo reabilitacijos patirtis ir būna išrinkti, žymūs žmonės garsiai pareiškia, jog pradeda gydytis“, – teigia Þórarinnas Tyrfingssonas. Pasak jo, problema yra ne tuomet, kai žmonės nusprendžia gydytis, o tuomet, kai jie nekovoja su turima priklausomybe. „Kai paauglys, dalyvavęs „SÁÁ Vogur“ programoje, taps premjeru, žinosiu, kad mūsų tikslas pasiektas ir stigmatizavimas dėl priklausomybių tikrai yra išnykęs.“

1977 pradėjęs veikti priklausomybės ligų centras aktyviai ėmėsi ieškoti finansavimo ir buvo pirmoji organizacija Islandijoje, kuri ieškojo papildomų lėšų tinsklams įgyvendinti. Pirmiausia jie susitarė su kompanija „Frjálst Framtak’s“ („Free Enterprise’s“) dėl skambučių ieškant paramos, išleido apyrankes, kurias išsiuntinėjo į kiekvienus namus Islandijoje, taip pat buvo nufilmuotos socialinės reklamos ir rodomos geriausiu laiku Islandijos televizijoje, kviečiančios žmones prisidėti prie priklausomybės ligų centro išlaikymo ir jo plėtros. 1990 m. pradėtas „Álfasala“ („Elfų pardavimo“) kampanija vyksta iki šiol – baltas kamuoliukas besivartančiomis akimimis jau prisidėjo prie centro išlaikymo 430 milijonais Islandijos kronų (apie 2,9 mln. eurų).

Kovai su alkoholizmu Islandijoje pasitelkiamas elfo simbolis, SAA nuotr.

Kovai su alkoholizmu Islandijoje pasitelkiamas elfo simbolis, SAA nuotr.

35 m. sukakties proga „SÁÁ Vogur“ centras paskelbė peticiją „Betra líf“ („Geresnis gyvenimas“), kviesdamas valstybę skirti 10 proc. iš alkoholio prekybos surinktų mokesčių detoksikacijai ir gydymui, o tai sudarytų apie 11 milijonų krinų kasmet. Šiai peticijai pritarė net 31 tūkstantis islandų, arba daugiau kaip 10 proc. visų gyventojų, įskaitant ir vaikus. Kol kas šiam pasiūlymui nėra pritarta. Alkoholizmo problemos pripažinimas ir centro veiklų palaikymas padeda „SÁÁ Vogur“ surinkti kasmet daugiau kaip 252 millionus kronų paramos – Islandijos vėžiu sergančiųjų bendruomenė surenka apie 292 milijonus kronų.

Situacija Lietuvoje

Trečią kartą brolį į reabilitacijos centrą nuo alkoholizmo gydytis vežęs Martynas teigia, kad Lietuvoje į alkoholizmą vis dar žiūrima pro pirštus, o ypač tai matosi mažuose miesteliuose, kur realiai nėra jokios informacijos apie įmanomą pagalbą, o paprasti žmonės skęsta alkoholyje ir miršta.

„Grįždamas į savo gimtą miestelį dažnai turiu išklausyti, kad mirė tas ir tas nuo besaikio gėrimo. Daugelis kaltina pigius taškus, kur gali nusipirkti vietinės gamybos alkoholio. Išnaikinus juos bent jau mano miestelyje, tokio gėrimo labai sumažėjo, nors dauguma vis dar traukia į parduotuvę pigiausio alaus ar degtinės. Galbūt rimtesnių pokyčių pasieks blaivios miesto šventės, tačiau tai tolima vizija“, – pasakoja Martynas.

Socialinis salotų baras „Mano guru“, pradėjęs veikti 2004 metais Vilniuje, jau daugiau nei 10 metų padeda žmonėms, turėjusiems priklausomybę nuo psichoaktyvių medžiagų, integruotis į visuomenę ir į darbo rinką. Nuo 2004 metų integracijos projekte dalyvavo beveik 400 dalyvių, iš kurių apie 80 proc. sėkmingai sugrįžo į visavertį gyvenimą.

Sima Vaškelytė, nuotr. iš asmeninio albumo

Sima Vaškelytė, nuotr. iš asmeninio albumo

Sima Vaškelytė iš „Mano guru“ pasakoja, kad salotų barui prasidėjus veiklą girdėjo daug skeptiškų nuomonių dėl išlikimo galimybės, nes bare nebuvo ir nėra prekiaujama alkoholiu, taip pat, skirtingai nei kitur, buvo draudžiama rūkyti.

„Buvo manančių, kad žmonės nenorės lankytis restorane, kuriame aptarnauja buvę narkomanai ir kad mūsų idėja – tik iliuzija, kurią nugalės realybė. Girdėjome daug kritikos, kad dar per mažai žmonių, kurie nusiteikę pilietiškai, džiaugiuosi, jog visa tai nepasitvirino ir salotų baras „Mano guru“ yra suprantamas ir palaikomas miesto svečių ir vilniečių.“

„Tikrai skirtingai nei Islandijoje, Lietuvoje priklausomybė nuo alkoholio vis dar yra labai stigmatizuojama. Visuomenei trūksta sąmoningumo ir suvokimo, kad alkoholizmas nėra tik socialinėje atskirtyje esančių asmenų problema, bet dvasios liga, dėl nuolatinio streso, krizinių situacijų ar kitų veiksnių, galinti greitai įtraukti įvairaus socialinio sluoksnio narius“, – teigia Sima Vaškelytė. –  „Vienas iš problemos sprendimų yra viešas kalbėjimas apie problemą, nepateikiant to kaip situacijos be išeities.“

Giedrė Simanauskaitė

Šaltiniai:
Priklausomybės ligų centras Islandijoje
„Grapevine“ žurnalas

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

2 nauji atsakymai į “Skirtumai: kodėl Islandijoje alkoholizmas nėra stigma?”

  1. Aidas

    Labas vakaras.Ar gyvenantis ir dirbantis Islandijoje lietuvis gali kreiptis del uzsikodavimo nuo alkoholio ir kiek tai kainuoja.Aciu

    Patinka

    Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: