Aštuonioliktojo gimtadienio proga – traukinio bilietas keliauti po Europą

Ne vienas pasvajoja – kaip būtų gerai pakeliauti! Deja, neretai tam nepritaria piniginė. Ypač jei esi ką tik mokyklą baigęs abiturientas turintis milijonus minčių ir idėjų, ką veikti po mokyklos baigimo, ir niekaip nesugalvojantis, koks gi tas teisingas kelias. Europos Sąjunga turi idėją kaip tai spręsti: keliavimo traukiniu po Europą bilietas mėnesiui, dar vadinamas Interrail pasu, leisiantis keliauti mėnesį jaunuoliams, atšventusiems aštuonioliktąjį gimtadienį. Tai tarsi dovana nuo Europos Sąjungos kiekvienam aštuoniolikos sulaukusiam ES piliečiui. Galimybė keliauti po Europą traukiniu visą mėnesį dar nepatvirtinta ir gali tekti laukti ne vienerius metus, kol ji bus realizuota.

Šiuo metu norintys keliauti Interrail turi pakloti nemažą pinigų sumą – mėnesio bilietas kainuoja iki 479 eurų ir leidžia keleiviams iki dvidešimt šešerių metų keliauti po trisdešimtį šalių. Į tokias keliones dažnai išsiruošia ką tik baigę mokyklas arba pasirinkę praleisti metus laisvai, prieš stodami į universitetą. Kaip The Guardian portalui teigė Manfredas Weberis, jaunų žmonių galimybė keliauti yra pamatas savęs kaip europiečio suvokimui. Tokiais žodžiais jis bandė įtikinti Europos parlamentą šių metų rugsėjį priimti svarstyti jo pasiūlymą dėl nemokamo Interrail bilieto jaunuoliams. Jis teigia, kad žmonės Europoje turi išmokti branginti vieni kitus, užmegzti kuo daugiau ryšių ir draugysčių visoje Sąjungoje. Jauni žmonės turi turėti galimybę patirti savo patys, ką reiškia būti europiečiu, o ne skaityti apie tai knygose. Bilietą gavę jaunuoliai galėtų keliauti po Europą; Lietuvos, Latvijos, Estijos, Maltos ir Kipro piliečiai turėtų teisę nemokamai naudotis keltais ar autobusais, kad pasiektų tarptautinį geležinkelio tinklą.

Manfredas Weberis savo Twiterio paskyroje dalinasi Interrail siūlymu Europos parlamentui

Manfredas Weberis savo Twiterio paskyroje dalinasi Interrail siūlymu Europos parlamentui

Ši idėja buvo priimta svarstyti parlamento, bet kada ji bus įgyvendinta sunku pasakyti. Programą finansuotų Europos komisija kartu su šalimis narėmis ir geležinkelių kompanijomis. Kasmet tokius bilietus perka apie 300 tūkstančių Europos piliečių. Remiantis Vokietijos naujienų agentūros Tagesschau duomenimis, jei per metus dovanojamais bilietais pasinaudotų nuo 50 iki 70 procentų iš visų 5,4 milijonų aštuoniolikmečių, tai Europai kainuotų iki pusantro milijardo eurų kasmet. Norint sumažinti išlaidas siūloma Interrail pasus dalinti loterijos būdu, o ne kiekvienam pilnametystės sulaukusiam jaunuoliui. Svarstoma, kad gavus bilietą būtų suteikta galimybė jį panaudoti per ketverių ar šešerių metų laikotarpį.

Idėja skirta suvienyti Europą, kaip kad jaunimo mainai – Erasmus + programa, skatina užmegzti ryšius visoje Europoje ir domėtis kitomis kultūromis. Tačiau skeptikai gali prieštarauti, kad jaunimas yra ir taip pozityviai nusiteikęs vieningos Europos idėjai, o jai labiausiai nepritarianti grupė yra vyresnioji karta. Taip pat svarstoma ar dėmesys kreipiamas į kertines problemas, kuomet, pavyzdžiui, jaunimo nedarbas Graikijoje siekia beveik 50 procentų, nedaug atsilieka ir Ispanija su Portugalija.

Vis dėl to skeptikų atsirado nedaug ir didžioji dalis parlamento palaiko šią idėją. Didžioji Britanija, kurios piliečiai itin aktyviai naudojosi Interrail pasu, tikriausiai negalės pasinaudoti šia galimybe, nes iki jos realizavimo jau bus išstojusi iš Europos Sąjungos. Tuo tarpu paklausti Lietuvos piliečiai tikrai pritarė šiai idėjai:

ilja

ILJA

Šventė aštuonioliktą gimtadienį prieš pusę metų

Visai norėčiau tokios dovanos, nes tai labai gera galimybė pamatyti pasaulį. Aišku, kad džiaugčiausi… kas nenorėtų gauti nemokamą biletą? Ir galimybė pasprukti kuo toliau nuo tėvų, nors mėnesiui… Tai visai šauni pramoga paaugliams, tačiau galvoju, kad visgi ne visiems to reikia. Gal ir iš tikrųjų ES turėtų kur kitur investuoti pinigus? – Pavyzdžiui būtų geriau, jei galėtų padaryti daugiau nemokamų vietų universitetuose. Arba galėtų apmokėti mokslą ar jo dalį.

sigita

SIGITA

Šventė aštuonioliktą gimtadienį prieš 19 metų

Aš manau, kad tai puiki idėja paskatinti jaunimą pasidairyt toliau savo kiemo ribų. Mielai tokią dovaną būčiau priėmusi. Bilietas visoje Europoje galioja?  Jei visoje, manau, mielai būčiau pavažinėjusi po šalių sostines ir dar gal 5 mažesnius miestus. Keliaujantis jaunimas susipažintų su jaunimu kituose miestuose ir šalyse, manau, tai padėtų suvokti, kad gyvenimas labai įvairus, žmonės įvairūs. Plečiant akiratį, susipažįstant su įvairiomis kultūromis, didėtų ir tolerancija kitokiems. O taip pat ir pasitikėjimas savimi.

marius

MARIUS

Šventė aštuonioliktą gimtadienį prieš 3 metus

Net neabejoju, kad tokia dovana mėgstančiam keliauti žmogui būtų viena geriausių iš visų per tą gimtadienį gautų (nebent tėvai dovanotų Mercedes). Galimybė apvažiuoti pusę Europos nemokamai yra neeilinė, tik tiek, kad visa kelionė remtųsi į nakvynės ir pragyvenimo kaštus. Aišku, nemaža dalis aštuoniokmečių neišvyktų į tokią kelionę, bet man tai būtų puiki dovana. Norėčiau grįžti į savo aštuoniolikmetystę vien tam, kad gaučiau tokių dovanų.

egle

EGLĖ

Šventė aštuonioliktą gimtadienį prieš mėnesį

Su šiuo bilietu turėčiau geras galimybes susipažinti su ES ir šiaip patobulinti kalbas. Aš asmeniškai nežinau kur keliaučiau – gal į Paryžių, gal į Milaną – bet bilietas tikrai nebūtų užmirštas. Tai daugiau nei kelionė – asmeniškai man kelionės nėra tik geras laiko praleidimas – bet ir žinių bagažo kaupimas, susipažinimas su kultūra, tradicijomis, gilinimasis į istoriją. Aišku, reiktų skirti dėmesį ir nedarbo mažinimui, bet reikėtų atsižvelgti ir į augančią kartą, leisti jiems suprasti kas (Europoje), kur, kaip…

donata

DONATA

Šventė aštuonioliktą gimtadienį prieš 40 metų

Galvoju, jei būtų tokia galimybė 18-mečiui gauti nemokamą bilietą važinėti po Europą – tai būtų nuostabu. Galvoju, kad susidaryčiau planą kaip ir kur, kad važiuočiau ten, kur galėčiau šiek tiek padirbėti, ir vėl toliau „mauti“. Per vasarą išnaudočiau visas galimybes – tai būtu nuostabu. Tai būtų savarankiškumo mokykla ir priimant sprendimus, ir susipažįstant su skirtingomis tautomis, kultūromis, papročiais…

reda

REDA

Šventė aštuonioliktą gimtadienį prieš 4 metus

Tikrai būčiau norėjusi pasinaudoti tokia proga. Juolab, kad aštuonioliktą gimtadienį švenčiau, kuomet dar buvau mokykloje, o tada tikrai keliavau mažiau nei tapusi studente. Nesinorėjo prašyti iš tėvų pinigų kelionėms, o čia būtų buvusi puiki proga po mokyklos baigimo pakeliauti, galbūt aplankyti kitų šalių universitetus ir iš naujo apsvarstyti galimybę studijuoti užsienyje. Manau, kad tai puiki iniciatyva – jauni žmonės dažnai nori pakeliauti, tačiau nenori ar tiesiog negali paprašyti tėvų pinigų kelionėms, o darbą susirasti, būnant tokio amžiaus, yra tikrai sunku. Kelionės praplečia galimybes. Galbūt daugiau jaunų žmonių iš svetur aplankytų ir mūsų šalį, jeigu pasinaudotų tokiu bilietu dažniau. Tad mes keliaujame kitur, o mus aplanko kiti žmonės.

ignas

IGNAS

Švęs aštuonioliktą gimtadienį už 10 mėnesių

Labai džiaugčiausi, kadangi mėgstu keliauti. Keliaučiau kuo toliau. Jei galima, turbūt į Portugaliją. Nesu buvęs tuose kraštuose. Manau, kad tikrai verta. Dauguma jaunų žmonių kelionėms tiesiog neturi pinigų. Tokiu būdu atsirastų galimybė praplėsti akiratį.

Giedrė Peseckytė

Nuotraukos iš „Unsplash“, „Twitter“ ir kalbintų žmonių asmeninių archyvų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Galite naudoti bazinį HTML kodą. Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas.

Prenumeruokite šios diskusijos žinutes, naudodamiesi RSS

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: