5 žiemos švenčių Estijoje akcentai

Šiemet švenčių sezonas Taline prasidėjo lapkričio 18 dieną, kai miesto Rotušėje buvo atidarytas kalėdinis miestelis. Pirmasis sniegas taip pat iškrito anksti. Gruodžio mėnesį vietinių gyventojų languose suspindo lempučių šviesos ir atsirado elektrinės žvakidės, o likus savaitei iki Kūčių parduotuvėse nusidriekė eilės. Visi ruošiasi didžiausioms metų šventėms.
Nors šventės Estijoje ir Lietuvoje skiriasi, tačiau nemažai dalykų yra bendri abiems tautoms. Pavyzdžiui, kad ir tai, jog tradiciškai per Kalėdas estai žiūri televiziją (puikiai žinomus filmus „Kietas riešutėlis“ ar „Vienas namuose“). Tačiau tradicijų palyginti nesiekiu – norėčiau pateikti svarbiausius Kalėdų atributus. Tai, be ko estiškos kalėdos nebūtų estiškos.
Imbierinių sausainių kultas
Kasmet žiemos švenčių sezono pradžioje Estijos menininkai griebiasi neįprastos medžiagos – imbierinės tešlos – ir kuria prieskoniais kvepiančius unikalius kūrinius. Sumokėjus 2 eurus, menininkų darbo vaisius galima pamatyti „Piparkoogimaania“ parodoje Taline. Šių metų parodos tema – miškas. Be eksponatų galerijoje, kuriems sukurti prireikė 300 kilogramų sausainių masės, rengiami įvairūs sausainių gamybos kursai, kuriuos veda kepėjai iš Estijos ir užsienio, bei vyksta konkursas.
Imbieriniai sausainiai (estiškai „piparkoogi“ reiškia „pipirų pyragas“, nes viduramžiais visi egzotiški prieskoniai buvo vadinami pipirais) estams – dalykas rimtas. Pasidairę prekybos centruose šalia šokoladinių Advento kalendorių ir saldainių dėžučių rasite bent keletą skirtingų gamintojų imbierinių sausainių pakelių. Norintys sausainius išsikepti savarankiškai, tačiau bijantys eksperimentuoti, gali nusipirkti šaldytos tešlos ir įvairiaspalvės glazūros dekoravimui. Prieskoniniai gardėsiai nešami į darbovietes, gaminami artimųjų rate.
Paroda Taline veiks iki sausio 4 dienos Dizaino ir architektūros galerijoje (Parnu 6, Talinas).
Karštas vynas ir glögg
Vaikštinėjant po kalėdinį miestelį Rotušės aikštėje (est. Raekoja plats) karšto vyno aromatas nepaleidžia. Čia tradiciškiausi šventinio laikotarpio gėrimai – karštas vynas ir į karštą vyną panašus glögg. Glögg – karštas sulčių ar vyno gėrimas, kurį paversti stipresniu galima įpylus šiek tiek romo, degtinės ar „Vana Tallinn” (tačiau nebūtina).
Rekomendacija: išgerti stipraus, bet skanaus karšto vyno su migdolais ir razinomis netoli miesto aikštės esančiame bare „No Ku Klubi“ (Pikk 5, Talinas). Kaina – 3,5 Eur.
Kūčių stalas: nuo kraujinės dešros iki mandarinų
Stebina, bet, taip, kraujinė dešra (est. verivorst)! Šalia jos – rauginti kopūstai (est. hapukapsas), šaltiena (est. sült), orkaitėje keptos bulvės, kiauliena ir garstyčios (est. kangesinep). Iš vaisių – obuoliai ir mandarinai. Tradiciškai ant stalo būna 7, 9 arba 12 patiekalų. Sakoma, kad tuomet ateinantys metai bus sėkmingi ir dosnūs. Kaip ir Lietuvoje, stalas po Kūčių vakarienės nenukraustomas, o paliekamas vėlėms.
Kalėdos ir taika
Gruodžio 24-ąją Estijos prezidentas skelbia Kalėdų taiką. Šiemet per televiziją kalbės naujoji šalies prezidentė Kersti Kaljulaid. 350 metų besitęsiančią tradiciją pradėjo Švedijos karalienė Kristina. Taikos ir ramybės Kalėdų laikotarpiu suteikia artimųjų kapų lankymas ir žvakių uždegimas.
Šiųmetė Talino eglė savo šviesomis vargiai galėtų varžytis su Vilniaus. Kaip bebūtų, ji paprasta, bet ne prasta. Kai Talinas lieka ištikimas tradicijoms, Rakverės miesto eglės kasmet stebina inovatyvumu. Praėjusiais metais eglę konstravo iš spalvotų langų, šiemet – iš krumpliaračių.
Ne kiekvienas žino, jog pasaulyje eglučių puošimo tradicija atėjo būtent iš Livonijos (dabartinė Estijos ir Latvijos teritorijos), o tik vėliau išplito į Šiaurės Vokietiją ir kitur. Estai mėgsta pabrėžti, kad 1441 metais Juodagalvių brolija (angl. Brotherhood of Blackheads) Taline papuošė pirmąją eglutę pasaulyje. Tačiau kaimynai latviai su tuo nesutinka. Jų teigimu, pirmoji eglutė pasaulyje buvo papuošta Rygoje 1510 m.
Kalėdinis miestelis ir kitos mugės
Kalėdinė mugė kasmet įsikuria Talino senamiesčio širdyje, miesto Rotušės aikštėje. Maisto ir gėrimų prekeiviai, amatininkai įvairiausių gėrybių – kalėdinių žaisliukų, duonos, žvakių, megztų kojinių ir kitų žiemos atributų – siūlo iki pat Trijų Karalių. Mugėje galima nusipirkti ir lietuviško „Džiugas“ sūrio.
Dovanų ieškoti Talino gyventojai keliauja į kalėdines pop-up muges „Kulturikatel“, „Kelm“ ar Estijos meno akademijos studentų darbų mugę. Kiti ieško dovanų butikuose ir dizaino krautuvėlėse „Tali“, „Nu Nordik“, „Eesti Disaini Maja“ ar madingame Telliskivi rajone įsikūrusiose parduotuvėlese.
Häid jõule kõigile! Linksmų Kalėdų visiems!
Auksė Podolskytė
Iliustracijos iš Redd.it, „Piparkoogimaania“ Facebook paskyros, „Estonian World“
Vienas atsakymas į “5 žiemos švenčių Estijoje akcentai”
Reblogged this on Beginnings and endings.
PatinkaPatinka